26 жовтня 2023 року у Полтавському національному педагогічному університеті імені В.Г. Короленка на базі факультету технологій та дизайну відбулася грандіозна подія – Всеукраїнська науково-практична конференція здобувачів вищої освіти «Дизайн-освіта у професійній підготовці майбутніх фахівців», яка об’єднала усіх охочих вивчати, досліджувати, розвивати дизайн та втілювати у життя власні найсміливіші креативні дизайнерські проєкти.
Учасниками конференції стали студенти дванадцяти ЗВО України, не лише педагогічних, а й архітектурних та мистецтвознавчих, у кількості двісті вісімдесят три особи та сорок вісім викладачів або професійних дизайнерів!
Наш університет представляли дванадцять студентів-магістрантів спеціальності 014.10 Середня освіта. (Трудове навчання та технології) факультету фізико-математичної, комп’ютерної та технологічної освіти: Медведенко Олександр (група м2Т), Ігнатова Анастасія (група м2Т), Донцова Анна (група м2Т), Псьол Анастасія (група м2Т), Чуй Аліна (група м2Т), Осіння Аліна (група м2Т-з), Майборода Вікторія (група м2Т-з), Астапов Микита (група м1Т), Бутенко Артем (група м1Т), Жук Ірина (група м1Т), Мушкет Юлій (група м1Т), Твердохліб Анатолій (група м1Т) та наймолодша учасниця – здобувачка вищої освіти першого рівня акредитації Трегуб Ганна (група 3Т).
Під час роботи конференції у студентів була можливість послухати доповіді сучасних корифеїв дизайн-освіти України – докторку педагогічних наук, професорку,члена-кореспондента Національної академії педагогічних наук України, лауреата Державної премії в галузі науки і техніки України Гриньову Марину Вікторівну (М.Полтава); доктора педагогічних наук, доктора теологічних наук, професора Фазана Василя Васильовича (м. Київ); доктора педагогічних наук, професора, завідувача кафедри технологічної та професійної освіти Оршанського Леоніда Володимировича (м. Дрогобич), кандидатку педагогічних наук, доцентку, декана факультету технологій та дизайну Срібну Юлію Анатоліївну (М.Полтава) та інших. Вчені розповіли про сучасні напрямки розвитку дизайн-освіти, про її перспективи та актуальність, торкнулися проблем та можливих шляхів щодо вирішення нагальних проблем в галузі підготовки фахівців з дизайну.
Також досвідчені сучасні українські дизайнери (Олексій Дебре, Анна Молдовану, Олександр Деденєв, Владислав Оріх, Марина Кондратенко, Айнур Рзаєва, Катерина Коваль, Вікторія Штанько, Алла Козленко, Віта Матюха, Тетяна Макарчук, Мирослава Романенко, Любов Андрух, Микола Лоза, Юлія Кухарська, Ірина Поліщук. Анастасія Медведева, Світлана Нечепаренко, Ксенія Бражник, Любов Борисова, Жанна Гавінська, Олександра Гонтар) презентували свої дизайн-проєкти в різних галузях та напрямках дизайну та дизайн-освіті: у сучасному одязі та аксесуарах, у етнічному дизайні, у техніці, в інтер’єрі, в архітектурі тощо. Учасники конференції могли познайомитися із творчістю згаданих українських дизайнерів, обсудити їх роботи, обмінятися думками з приводу побаченого.
А представники нашого університету продемонстрували свої науково-пактичні та методичні досягнення у дизайні та дизайн-освіті у всіх чотирьох напрямках роботи конференції.
Так, у секції «Сучасний стан дизайн-освіти: теорія, практика і перспективи розвитку» доповідала кандидатка педагогічних наук, доцента кафедри професійної освіти, трудового навчання та технологій Юлія Бєлова-Олейник із доповіддю-презентацією «Сучасний стан дизайн-освіти у Бердянському державному педагогічному університеті». В доповіді мова йшла про зміст освітньо-професійної програми підготовки майбутнього вчителя технологій, про обсяг навчальних компонентів дизайнерських дисциплін, їх теоретичне та практичне наповнення. Великий інтерес у слухачів викликали такі навчальні дисципліни як креативний дизайн, дизайн інтеєр’єрів, етнодизайн, ландшафтний дизайн, дизайн рекламних технологій, конструкторсько-технологічне забезпечення дизайн-проектів тощо. Освітяни та дизайнери були здивовані рівнем професіоналізму потужних робот студентів-технологів нашого університету та методичною роботою викладачів кафедри професійної освіти, трудового навчання та технологій в напрямку підготовки наших студентів до розробки та виготовлення дизайн-проєктів, беручі до уваги факт дистанційного навчання та перебування університету на чужині. У секції «Теорія і практика викладання навчальних дисциплін при підготовці майбутніх фахівців» свої методичні розробки у навчанні дизайнерським дисциплінам та формуванні художньо-творчих здібностей у здобувачів освіти продемонстрували Ірина Жук та Вікторія Майборода.
У секції «Мистецтвознавчі та культурологічні аспекти дизайну і мистецтва» феєричними стали доповіді та презентації дизайн-проєктів Юлія Мушкета, Артема Бутенка, Микити Астапова, Анатолійя Твердохліба, Анастасії Ігнатової, Аліни Чуй, Олександра Медведенка, Анастасії Псьол, Анни Донцовій та Аліни Осінньої.
У секції «Інформаційно-комунікаційні та мультимедійні технології в дизайн-освіті» брала активну участь Ганна Трегуб, яка презентувала додатки, якими доцільно користуватися для створення візуалу майбутніх дизайн-проєктів на стадії їх розробки та доопрацювання. Аудиторія підкреслила доцільність використання запропонованих додатків, що робить роботу дизайнера більш продуктивною, багатоаспектною та пришвидшує процес ескизування дизайн-розробок.
Підсумовуючи результати роботи всеукраїнської конференції здобувачів освіти з дизайн-освіти у Полтаві, хочу підкреслити, що ми гідно виконуємо свою роботу. Викладачі кафедри професійної освіти, трудового навчання та технологій гідно, на високому професійному рівні готують майбутніх вчителів технології до роботи у дизайн-освіті, а здобувачі освіти нашої спеціальності на височайшому рівні виконують, розробляють та проєктують дизайн-об’єкти, креативно мислять, професійно презентують свої розробки, впевнено відстоюють свою думку і гідно несуть звання студента Бердянського державного педагогічного університету!
Пишаємося Вами, технологи!
К.п.н., доцент кафедри
трудового навчання та технологій
Юлія Бєлова-Олейник