БДПУ зустрічає польську делегацію

Сьогодні, 10 вересня об 11:30 у конференц-залі БДПУ відбулася зустріч студентів та викладачів факультету філології та соціальних комунікацій з делегацією Інституту славістики Польської академії наук. Під час заходу презентували книгу «Mova polska na Bukowun: Rumunia – Ukraina», авторами якої є Гелена Красовська, Магдалена Покшинська, Олексій Сухомлинов.

Професор О. Сухомлинов представив польську дослідницю Гелену Красовську, професорку, заступницю директора з науки Інституту славістики. Пані Гелена здійснила надзвичайно цікаву презентацію свого дослідження, коментуючи її українською мовою. Книга є одним із результатів роботи над проектом «Польська мова на Карпатській Буковині. Документація зникаючої спадщини», що був реалізований у 2015–2018 рр. у межах «Національної програми з розвитку мистецтв» під  егідою Міністерства науки і освіти.

Одним із завдань авторів книги було задокументувати польську мову на Буковині – польська є мовою спілкування представників старшого покоління (шістдесятилітніх і старших за них жителів) обох частин цього історичного краю. З весни 2016 року до осені 2018 польсько-українська міждисциплінарна група фіксувала мовлення (у вигляді глибинних інтерв’ю з елементами наративу), яке стосувалося різних аспектів щоденного життя. Дослідження проводили як в Україні, так і в Румунії з використанням одного й того ж методу та дослідницького інструментарію. Успішним можна назвати той факт, що вперше вдалося здійснити систематичний, однорідний з погляду завдань та методів досліджень опис на теренах історичної Буковини як у північній, так і в південній її частинах.

Задокументована мова, беручи до уваги кількість осіб, що нею послуговуються, становить унікальну цінність для польської культурної спадщини. За статистичними даними України й Румунії, сьогодні загальна кількість поляків Карпатської Буковини складає понад 5 тисяч осіб. Польська мова на Буковині зазнала багатьох політичних утисків у Радянському союзі та соціалістичній Румунії, адже польська спільнота в цих країнах була «п’ятою колоною», небажаною й нетолерованою владою меншиною. Польська мова існує донині на Буковині завдяки її носіям. Окрім осередків польських горян, кількість осіб, які декларують знання традиційної мови поляків Буковини, польського народного надбання, що є важливим для усієї спільноти поляків, невпинно зменшується, а це загрожує занепадом польської мови на буковинських теренах. Пропонована книга документує це надбання, зберігаючи його для прийдешніх поколінь.

Ще один цікавий захід, які запропонували гості, – це майстер-клас з польської мови для початківців-філологів. Його провела доктор Ева Врублевська-Трохім’юк. Представники польської делегації спочатку розповіли про себе. Потім за допомогою мультимедійних засобів на екрані демонстрували фотографії знаменитостей і повідомляли польською мовою, хто вони і звідки. А згодом студенти факультету філології і соціальних комунікацій намагалися зробити самопрезентацію польською мовою за тим самим принципом – хто я і звідки, із задоволенням опрацьовували діалоги.

Софія Нікітіна, Микита Амелічев, студенти 1Ж, за матеріалами кафедри української та зарубіжної літератури і порівняльного літературознавства

Світлини Даши Демченко


Поділитися:

  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • Print