БДПУ отримав солідний грант
Бердянський державний педагогічний університет уперше за історію свого існування став членом міжнародного консорціуму з виконання TEMPUS-проектів. Проект розрахований на три роки. Його мета – створення багаторівневої системи підготовки й підвищення кваліфікації педагогів та освітніх менеджерів до роботи з гетерогенними групами й організаціями. Гетерогенність у науці розуміється як розбіжності, що існують між людьми щодо статі, віку, етнічної приналежності, релігії, здоров’я або інвалідності, специфічних ознак особистості. Серед учасників – провідні виші країн Західної та Східної Європи: Німеччини, Австрії, Італії, України, Росії, Білорусі, Фінляндії. До проектної команди ввійшли наші, університетські науковці: доцент Ольга Гуренко (координатор), професор Ігор Лиман, доктор педагогічних наук Вікторія Загороднова, доценти Лариса Казанцева та Наталя Захарова.
Спільна європейська програма TEMPUS IV «Підготовка педагогів і освітніх менеджерів до роботи з гетерогенними групами й організаціями» стартувала 1 грудня 2013 року. Керівник проекту – професор Фондового університету Хільдесхайм Ольга Грауман, науковий керівник – професор Новгородського державного університету ім. Ярослава Мудрого Михайло Певзнер.
Тематика проекту набуває останнім часом особливої актуальності в багатьох країнах світу. У її розробку значний внесок робить науковий обмін у межах консорціуму. Запорукою успіху проекту, на думку його керівників, є ефективна мережа університетів-партнерів, яка слугуватиме основою для успішної спільної діяльності.
Серед завдань партнерської програми – створення в межах міжнародного консорціуму системи підготовки й підвищення кваліфікації педагогів та освітніх менеджерів до роботи з гетерогенними групами й організаціями. Увага акцентується на розвитку міжнародної мережі університетів-партнерів, що забезпечує високу якість освіти за рахунок відкритого доступу тих, хто навчається, до кращих навчальних модулів і ресурсів, що є в Мережі. Передбачена розробка модульних тематичних кластерів з проблем гетерогенності для бакалаврату педагогічного профілю та магістерської програми «Освітній менеджмент у гетерогенних організаціях».
У межах проекту заплановано проектування модульної програми підвищення кваліфікації педагогів та освітніх менеджерів, які працюють з гетерогенними групами та організаціями, і створення міжнародних тандемів наукових керівників аспірантів, які займаються дослідженням педагогіки й менеджменту гетерогенного середовища. Також передбачено формування регіональних спільнот соціальних партнерів з питань інтеграції в соціум проблемних груп населення та створення інклюзивного освітнього середовища у вишах-партнерах.
У межах реалізації проекту з 4 по 8 лютого 2014 року в м. Хільдесхаймі (Німеччина) відбулася настановча конференція, у роботі якої взяли участь ректор Бердянського державного педагогічного університету, професор Вікторія Зарва та координатор проекту в БДПУ, доцент Ольга Гуренко.
З вітальним словом до учасників звернувся президент Фондового університету Хільдесхайм професор Вольфганг Уве-Фрідріх, який акцентував на актуальності тематики проекту та подальших перспективах його реалізації. Цілі та сутність проекту розкрили професори Ольга Грауман та Михайло Певзнер у доповіді «Багатоманіття як педагогічний виклик». Крім того, професор Певзнер зазначив, що цей проект входить до 171 з тих, які перемогли серед загальної кількості заявок, – 937.
У межах конференції учасники брали участь у спільній роботі над змістом проекту, обговорювали організаційні питання, досвідчені виконавці грантових проектів ділилися власним досвідом. Крім того, у ці дні відбулася зустріч з бургомістрами м. Хільдесхайма, доктором Майєром, м. Ганновера, доктором Берндом Штраухом та президентом Німецької академії менеджменту Нижньої Саксонії (м. Целле). Учасники конференції відвідали виставку допоміжних засобів для незрячих та слабкозорих у Федеральному освітньому центрі для незрячих (м. Ганновер).
Окрім роботи, солідна міжнародна делегація конференції відвідала організовані екскурсії містами Нижньої Саксонії та мала змогу помилуватися краєвидами Німеччини. До душі Вікторії Зарві та Ользі Гуренко припало старе місто Хільдесхайм.
Також вразило своєю історією та фахверковою архітектурою ще одне маленьке місто Нижньої Саксонії – Целле. Його основна визначна пам’ятка – замок, в приміщенні якого нині розташована Німецька академія менеджменту Нижньої Саксонії.
Нікого з учасників конференції не залишило байдужим велике місто Нижньої Саксонії – Ганновер.
Конференцію завершили підбиттям підсумків спільної роботи, визначенням планів і перспектив подальшої роботи. Під час урочистого закриття заходу всі учасники одержали сертифікати про підвищення кваліфікації. Приємно, що бердянський виш постійно бере участь у міжнародних програмах та отримує гранти. Безперечно, членство Бердянського державного педагогічного університету в міжнародному консорціумі буде корисним для розвитку навчального закладу й міста в цілому.
Ольга Гуренко,
координатор проекту в БДПУ,
кандидат педагогічних наук, доцент
Руслан Вербовий,
ІТ-менеджер проекту,
кандидат наук із соціальних комунікацій