Читання двома мовами

16 травня цього року у рамках ІІІ Міжнародного науково-методичного семінару з болгарської мови, літератури, культури та історії, за ініціативи викладачів кафедри загального мовознавства та слов’янської філології Інституту філології та соціальних комунікацій БДПУ та викладача Неврокопської професійної гімназії імені Димитра Талева (Республіка Болгарія) В. І. Кіревої було проведено літературно-наукові читання «Творчість Атанаса Далчева».

З привітальним словом виступили: провідний фахівець з виховної роботи БДПУ, кандидат педагогічних наук, доцент Анетта Омельченко, директор ІФСК БДПУ, доктор філологічних наук, професор Ольга Харлан та заступник директора ІФСК БДПУ з виховної роботи, кандидат філологічних наук, доцент Вікторія Коркішко.

Атанас Далчев – поет-філософ. Так представлено у болгарській літературі ХХ століття великого поета, критика і перекладача. Як член літературного гуртка «Стрілець» А. Далчев перетворився на ідеолога нового напрямку в післявоєнній поезії – предметної, матеріальної естетики. З його ім’ям пов’язано перехід від символізму до нової предметної пластики у поезії. Він визначив новий поетичний рух як антисимволічний. У поезії символістів немає прогалин, їй притаманне нереальне бачення, викликане страхом перед неподобствами, що діються у світі. Поет завжди прагнув побачити світ, ніби відкриваючи «жалюзі» на вікні, і світ він зображував – жорстокіший, суворіший, грубіший і значно прозаїчніший, ніж у символістів.

Читання проходило болгарською та українською мовами. Ведучими, які занурили слухачів в атмосферу творів поета-філософа, виступили студенти ІФСК – Сиващенко А. та Кравченко В. Студенти (Бурмістрова В., Васецька К., Каріна К., Басараб А., Педченко Н., Камінська О., Наконечна Є., Мовчан Ю., Кравченко В., Пасько К., Сиващенко А.) продекламували популярні поезії А. Далчева такі як «Болница», «Стаята», «Повест», «Дяволско», «Книгите», «Камък», «Любов», «Дъжд», «Към родината» мовою оригіналу. Музичне супроводження, підготовлене викладачем Софійської загальноосвітньої школи № 144 імені Народних будителів (Республіка Болгарія) Цанковим Д., гармонійно доповнювало сприйняття болгарської поезії.

Цікавим та пізнавальним став виступ викладача Неврокопської професійної гімназії імені Димитра Талева (Республіка Болгарія) В. І. Кіревої, методиста з болгарської мови та літератури в Запорізькій області, командированої Міністерством освіти, молоді та науки Республіки Болгарії, яка розкрила хронологію життя видатного поета, окреслила вагомий внесок Атана Далчева як у болгарську літературу так і світову літературу зокрема.

Поезія Далчева є одним з найяскравіших діалогів болгарської літератури із сучасним світом. Атанас Далчев не дожив до того дня, коли на Світовому конгресі славістів професор Санте Грачоті дав таку оцінку його творчості: «Коли прочитав перші переклади Далчева, зрозумів, що це європейський поет. Коли прочитав всі його твори італійською мовою, впевнився, що він поет світового масштабу». На сьогодні Атанас Далчев не тільки не втратив своєї актуальності, але й звучить ще більш сучасно.

Впевнені, що літературно-наукові читання, присвячені видатній особистості Атанасу Далчеву, відкрили для слухачів одну з цікавих та яскравих сторінок з життя болгарського народу.

Тетяна Нікішина,
асистент кафедри загального мовознавства
та слов’янської філології

На фото: вітання учасників від провідного фахівця з виховної роботи БДПУ Анетти Омельченко та директора Інституту філології та соціальних комунікацій БДПУ Ольги Харлан;

виступ викладача Неврокопської професійної гімназії імені Димитра Талева (Республіка Болгарія) В. І. Кіревої;

учасники, організатори літературно-наукових читань «Творчість Атанаса Далчева»

Фото з архіву інституту


Поділитися:

  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • Print