До Дня жінок і дівчат в науці

Катерина Ющенко: історія авторки «Адресної мови програмування»

         Першим в СРСР доктором фізико-математичних наук в галузі інформаційних технологій була Катерина Логвинівна Ющенко.

Вона – перший математик, хто почав писати програми на МЕОМ, та у 1955 р. винайшла одну з перших у світі мов програмування високого рівня «Адресну мову», з непрямою адресацією при програмуванні: вказівники (Pointers), які, як і інші конструкції цієї мови, широко використовуються в сучасних мовах програмування. Адресна мова програмування вплинула на розвиток світових технологій програмування, конструкції цієї мови входять до сучасний мов програмування імперативних, декларативних та функційних. Саме завдяки цій мові зникла залежність від місця розташування програми в пам’яті – можливістю, якою усі користувачі комп’ютерів, смартфонів та планшетів щоразу використовують при запуску додатків. Катерина Логвинівна стала основоположником першої в Радянському союзі школи теоретичного програмування.

          Спогадами про свою славетну маму поділився з редакцією її син – кандидат фізико-математичних наук, доцент Юрій Ющенко, який наразі перебуває в Бердянську, дистанційно читає лекції, проводить практичні заняття зі своїми студентами з НАУКМА та ділиться науковим досвідом з колегами й студентами БДПУ.

16 січня  він прочитав лекцію в прямому ефірі про створення Адресної мови програмування, де зупинився на причинах, що обумовили можливість створення далекоглядної мови програмування з універсальними засобами імперативного та декларативного програмування. «На лекції був справжній аншлаг – всі місця були зайняті за 10 хвилин до початку. Не пройшло й місяця, як в Ютубі цю лекцію переглянуло майже 700 користувачів Інтернету», – поділився з нами Юрій Олексійович.

Наступну лекцію про унікальність першого в континентальній Європі комп’ютера можна буде відвідати 6 березня, а пізніше вона, як і попередня, буде розміщена в Ютубі.

Ще одним ланцюжком, який поєднує родину Рвачових (дівоче прізвище Катерини Логвинівни) з БДПУ, є дядько Юрія Ющенка – видатний український радянський математик і механік – Володимир Логвинович Рвачов. 1955 року він був призначений завідувачем кафедри вищої математики в Бердянському державному педагогічному інституті, де працював до 1963 року.

Повне інтерв’ю дивіться у рубриці Віхи історії БДПУ на сайті «Університетського слова».

«Університетське слово»


Поділитися:

  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • Print