Минулого тижня відбулася зустріч здобувачів вищої освіти І (бакалаврського) та ІІ (магістерського) рівнів вищої освіти спеціальності 231 Соціальна робота зі старшою інспекторкою з оперативного пошуку та партнерства у сфері інформаційних технологій Управління протидії кіберзлочинам у Вінницькій області Департаменту кіберполіції Мариною Задвернюк.
Захід «Кіберзлочинність: безпекові виклики сучасності. Як захистити себе? Дайджест практичних рекомендацій» було організовано за ініціативи асистентки кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти Наталії Мацейко (учасниця проєкту) та підтримки завідувачки кафедри, к. пед. н., доц. Катерини Петровської в межах серії післятренінгових активностей проєкту «За безпеку в своєму середовищі згідно РПД 1325!», який реалізується громадською організацією «Вінницький регіональний центр інформації «Креатив» завдяки підтримці Уряду Канади в рамках проєкту «Жінки. Мир. Безпека: створюємо місцеві рішення разом», що впроваджується Українським Жіночим Фондом.
Слід відзначити особливу цінність подібної взаємодії з фахівцем-практиком у контексті вивчення здобувачами-магістрантами освітньої компоненти «Безпека дітей та молоді в кіберпросторі» (к. пед. н., доц. Катерина Петровська).
У межах заходу здобувачі ознайомилися з функціоналом та специфікою професійної діяльності фахівців кіберполіції; сутністю понять «кіберзлочинність» та «кібератака»; найпоширенішими типами загроз та шахрайських схем; правилами інформаційної та кібергігієни, дотримання яких допоможе знизити ризик потрапляння у тенета кіберзлочинців; покроковим алгоритмом дій у ситуації скоєння кіберзлочину по відношенню до громадян України. Здобувачі отримали запрошення долучитися до спільноти воїнів кіберфронту в межах спільного проєкту Департаменту кіберполіції та ІT-спільноти «STOP RUSSIA | MRIYA», головна мета якого – синергія взаємодії кіберполіції, фахівців ІТ-сфери та небайдужих громадян України у протидії російським окупантам у медіа-просторі.
Усі учасники зустрічі отримали посилання на корисні ресурси, за допомогою яких можна перевірити рівень захищеності власних гаджетів та конфіденційної інформації у цифровому просторі, а також визначити здатність розпізнавати фішингові посилання.
Здобувачі радо підтримали можливість поставити питання залученому фахівцеві-практику, зокрема щодо: професійних вимог до кандидата на посаду даної структури; відповідальності за вчинення кіберзлочинів, передбаченої законодавством України; показників успішного розкриття кіберзлочинів за минулий та поточний рік, специфіки їх регіонального контексту; особливостей діяльності Департаменту кіберполіції з урахуванням викликів, пов’язаних з повномасштабним вторгненням.
Дякуємо пані Марині Задвернюк за підтримку ініціативи викладачів кафедри, змістовне та насичене професійними рекомендаціями спілкування, які беззаперечно стануть у нагоді кожному з присутніх у контексті безпекових ризиків сьогодення. Маємо надію на подальшу плідну співпрацю!