Міжнародна діяльність факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти у 2022-2023 навчальному році

17 травня 2023 року увесь університет мав можливість долучитися до чудового заходу «Міжнародне вітання», метою якого стала популяризація найкращих міжнародних практик нашої дружньої університетської родини.

Факультет дошкільної, спеціальної та соціальної освіти також активно долучився до цього заходу. Оскільки міжнародна діяльність є важливою частиною роботи нашої факультетської родини.

Загалом за 2022-2023 н.р. наш факультет зробив великий крок уперед, що підтверджується результатами, якими можемо пишатися. Тож, метою нашої статті є поділитися досвідом міжнародної діяльності факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти у 2022 – 2023 н.р.

У 2022 році в сімку переможців із 23 можливих ввійшла грантова заявка «MA Programin Post-War Socialand Psychological Rehabilitation» від міждисциплінарної команди викладачів факультету у складі першої проректорки, професорки Ольги Гуренко, завідувачки кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти, доцентки Катерини Петровської, доцентки кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти Анастасії Попової, доценток кафедри прикладної психології та логопедії Олени Старинської та Наталі Цибуляк. Викладачі факультету виграли грант у розмірі 5 тисяч доларів на розробку міждисциплінарної освітньо-професійної програми в рамках конкурсного відбору заявок за Програмою малих грантів (SUDUS) Проєкту підтримки переміщених університетів Програми ім. Фулбрайта в Україні. Реалізація проєкту відбувалася з листопада 2022 року до квітня 2023 року. Результатом проєкту стала розроблена та затверджена актуальна магістерська програма «Поствоєнна соціально-психологічна реабілітація», яка отримала схвалення від роботодавців, вітчизняних (Олена Чуйко, професорка Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Ірина Савельчук, професорка Національного авіаційного університету) та зарубіжних колег (Джордж А. Бонанно, професором клінічної психології учительського коледжу Колумбійського університету, США), та є включеною до конкурсних пропозицій Бердянського державного педагогічного університету.

Чудовим продовженням співпраці із Програмою ім. Фулбрайта в Україні в контексті міжнародної діяльності була загальнофакультетська лекція на тему «Інклюзивна освіта: включати чи не включати?» від Елізабет Дрейм, професорки кафедри викладання та навчання в університеті Вісконсіна-Мілуокі (штат Вісконсін, США); спеціальної помічниці віце-канцлера Відділу різноманітності, рівності та інклюзії штату Вісконсін. Елізабет поділилася з викладачами та здобувачами ФДССО досвідом та особливостями впровадження інклюзивної освіти у США.Усі присутні мали можливість не тільки послухати про практику запровадження інклюзивної освіти, але і подискутувати на цікаві та актуальні теми, які стосувалися стану інклюзивної освіти, викликів, з якими стикалася (до війни) і стикається (під час війни) Україна, обговорити міфи про інклюзію та загальне розуміння цього поняття в контексті США та України.

Не менш цікавим досвідом в контексті залучення міжнародного прогресивного досвіду в освітній процес нашого факультету стала практика залучення іноземних фахівців-практиків, колишніх випускників БДПУ, які наразі працюють закордоном в рамках серії воркшопів для здобувачів вищої освіти першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівня вищої освіти спеціальності 016 Спеціальна освіта. Заходи були приурочені до 90-чя нашого університету, днів науки та міжнародному дню логопеда. До зустрічей долучились випускники різних років: Світлана Гузенко, Тетяна Чумак, Марина Касінова, Ліля Кучер, Ганна Бикова, які розповіли про свої унікальні історії професійного шляху. Розкрили специфіку надання корекційно-розвиткових послуг у Великій Британії, Швейцарії, Італії, Франції.

Важливими у царині міжнародної діяльності є індивідуальні здобутки викладачів факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти у цьому напрямі.

Так, Наталя Цибуляк у 2022-2023 р.р. реалізовувала два грантових проєкти – «Мінливість сімейної ситуації жінок-біженок війни з України» в рамках гранту від Варшавського університету та «DocumentingUkraine» в рамках гранту від The Institute for Human Sciences (IWM)».

Також пані Наталя Цибуляк у 2023 році стала стипендіаткою CEFRES Ukrainenon-residential fellows hipsin HSS в рамках 9-місячної програми стажування та стипендіаткою Faculty of “ArtesLiberales” of the University of Warsaw.

А ще, її наукові та професійні здобутки були оцінені міжнародними організаціями. Тож тепер представляє наш факультет та університет на міжнародному рівні як членкиня COST Action CA19117 Researcher Mental Health (ReMO), спрямованого на дослідження психічного здоров’я та благополуччя в академічних колах та CEFRES (French Research Centerin Humanities and Social Sciences).

Важливим елементом міжнародної співпраці, який дозволив нашим здобувачам проходити практику у таких складних умовах, став виграний проєкт «Дитячий простір «Одарка» в рамках гранту від Естонської ради у справах біженців, який виграла викладачка Дарина Литвиченко.

Крім цього, ще щонайменше 5 грантових заявок, які були подані викладачами факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти в рамках міжнародних грантових конкурсів, чекають на своє рішення.

Не відстають від викладачів і здобувачі нашого факультету.
У період з жовтня 2022 року по січень 2023 року здобувачі ФДССО брали участь у навчанні на сертифікатній програмі від Центральноєвропейського університету (будапештський кампус). На цій програмі факультет дошкільної, спеціальної та соціальної освіти представили:

  • Роман Романов, здобувач другого (магістерського) рівня ВО спеціальності 231 Соціальна робота. Він навчався за програмою «Міграція, переміщення та національна солідарність в Україні в глобальному контексті (тематичний напрямок – “Соціальні науки”). А також отримав стипендію у розмірі 800 євро на написання наукової роботи на тему «Особливості соціально-психологічної адаптації внутрішньопереміщених осіб з окупованих територій під час війни в Україні».
  • Анастасія Шевчук, здобувачка першого (бакалаврського) рівня ВО спеціальності 016 Спеціальна освіта. Анастасія навчалася за програмою «Спадшина і післявоєнна міська реконструкція в Україні (тематичний напрямок “Культура та дослідження спадщини ”)».

Важливими є здобутки і у неформальній освіті наших здобувачів в рамках міжнародних програм.

Так, Аліна Палій, здобувачка першого (бакалаврського) рівня ВО спеціальності 012 Дошкільна освіти, була учасницею воркшопу в рамках програми “Молоді Амбасадор(к)и Розмаїття”, що реалізується громадською організацією “СТАН” у партнерстві з альянсом за права, рівність та міжнародну солідарність “ActionAid” за підтримки Disasters Emergency Committee (DEC) (Великобританія), який проходив у с.Бабін. Івано- Франківської області у січні 2023 року.

Катерина Клец та Дар’я Юрченко, здобувачки першого (бакалаврського) рівня ВО зі спеціальності 016, взяли участь у програмі школи молодих лідерів YOUTH LEADERS» від Української академії лідерства за підтримки USAID, яка відбувалась у листопаді 2022 року. Під час участі у заході здобувачки розробили проєкт «Респект хаб», який передбачав включення людей з інвалідністю та тих, хто постраждав від війни, у активне соціальне життя.

Але не навчанням єдиним працюємо в аспекті міжнародної діяльності. Так, Злата Нечитайло, здобувачка першого (бакалаврського) рівня вищої освіти спеціальності 231 Соціальна робота, стала міжнародною учасницею складно-координаціного виду спорту – чирлідингу.

Дякуємо нашим колегам за невпинну працю і бажаємо подальших перемог та здобутків!

На цих результатах ми не плануємо зупинятися, тож, продовження буде вже у наступному календарному році. А поки, колектив факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти невтомно працює над тим, щоб був результат і міжнародні здобутки.

Колектив факультету
дошкільної, спеціальної та соціальної освіти

(світлини з архіву факультету)


Поділитися:

  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • Print