24-25 вересня2020 року на факультеті філології та соціальних комунікацій БДПУ відбулася Міжнародна наукова конференція «”Citius, Altius, Fortius!”: феномен спорту в літературі та культурі». Її ініціювала кафедра української та зарубіжної літератури і порівняльного літературознавства Бердянського державного педагогічного університету. Через пандемію наукове зібрання пройшло в онлайн-форматі, у вигляді відеоконференцій на платформі Zoom. Однак це не завадило цікавому і плідному спілкуванню учасників.
З вітальними словами до учасників конференції звернулися проректорка БДПУ з науково-педагогічної роботи Вікторія Ліпич, декан факультету філології та соціальних комунікацій Ірина Глазкова та декан факультетуфізичної культури, спорту та здоров’я, олімпійський чемпіон Сергій Кушнірюк. Вони наголосили на актуальності й важливості спорту і фізичної культури в сучасному світі, побажали учасникам конференції плідної роботи та наукових відкриттів.
Гаслом конференції організатори обрали крилатий вислів «Citius, Altius, Fortius!» – «Швидше, вище, сильніше!», що вперше прозвучав на Четвертій Олімпіаді в Лондоні і далі став гаслом Олімпійського руху. 2020 рік мусив стати також роком Олімпіади в Токіо. І хоч сама подія перенесена на майбутнє, але олімпійський дух сили, відваги, завзяття і стійкості не полишає ані спортсменів, ані філологів-науковців.
На обкладинці програми конференції – відомий малюнок Пабло Пікассо «Футбол» 1961 року, де цей геніальний митець у простій і навіть дитячій манері передав легкість, динаміку, живу й радісну енергію цієї популярної гри. Учасники не зупинилися тільки на цій темі і запропонували свої студії про гладіаторські бої, іспанську кориду і англійський крикет, кінні перегони і фігурне катання, про фізичне гартування запорізьких козаків і сучасних стронгменів. Комплексний підхід до теми спорту відбився і в збірнику матеріалів конференції, який відредагувала і підготувала до друку професорка Ольга Новик.
До участі в конференції зголосилися 108 учених з усіх куточків України, а також із Мексики і Польщі. Були представлені такі міста, як-от: Київ, Харків, Одеса, Дніпро, Дрогобич, Тернопіль, Запоріжжя, Маріуполь, Мелітополь, Острог, Кривий Ріг, Івано-Франківськ, Суми, Рівне, Херсон, Луцьк, Хмельницький, а також Варшава і Пуебло. Серед учасників конференції – професори, доценти, аспіранти, вчителі загальноосвітніх шкіл Бердянська, викладачі коледжів.
Під час онлайн-секцій обговорювалися питання спорту і літератури у філологічному, філософському, педагогічному аспектах, відображення різних видів спорту в літературі, культурі і медіа, біографії та автобіографії спортсменів, аспекти гендеру і тілесності в спорті, мотиви гри, боротьби і змагання в культурі. Загальний інтерес викликали доповіді представників БДПУ – професорок Ольги Харлан та Ольги Новик, присвячені «футбольній» темі в літературі та мистецтві. Були представлені також ґрунтовні доповіді професорів Оксани Гальчук (Київ), Олександри Ніколової (Запоріжжя), Юлії Вишницької (Київ). Змістовними були й доповіді студентів нашого університету, які гідно представили свій навчальний заклад: Анастасії Козлової, Оксани Реви, Альони Чернишенко, Сергія Сінчі (наукові керівники – професорка Софія Філоненко, доцентка Ольга Боговін).
До початку конференції бібліотека університету (завідувачка бібліотеки Світлана Білокінь, завідувачка відділу обслуговування Ірина Філон) підготувала однойменну виставку видань, з якою мали змогу ознайомитися всі охочі.
Наукова конференція продовжила традицію вересневих конференцій у нашому університеті і сприяла обміну думками та ідеями й подальшим науковим дослідженням актуальних питань філологічної науки.
Докторка філологічних наук,
професорка
Софія ФІЛОНЕНКО