Науковий брифінг з міжнародною участю «Інноваційний вимір збереження біорізноманіття в умовах військового стану»

У рамках Всеукраїнського Фестивалю науки 18 травня 2023 року у віртуальних стінах Бердянського державного педагогічного університету на факультеті фізичної культури, спорту та здоров’я людини з ініціативи кафедри біології, здоров’я людини та фізичної реабілітації було проведено Всеукраїнський науковий брифінг. Цей захід вже став традиційним, оскільки надзвичайно важливо моніторити стан природоохоронних територій під час окупації та після неї.

Науковий брифінг було приурочено до Дня вчителя біології, Міжнародного дня біорізноманіття, Європейського дня парків у рамках Днів науки БДПУ.

Захід об’єднав академічну спільноту провідних науковців, теоретиків, професіоналів-практиків, фахівців заповідної справи, а також екоактивістів з різних регіонів України – півдня, півночі, заходу та сходу. Метою брифінгу стала актуалізація екологічної проблематики та формування екологічної свідомості у здобувачів вищої освіти та громадян, висвітлення основних шляхів збереження біорізноманіття в природоохоронних установах в умовах військового стану.

Враховуючи регіональний контекст та інтереси здобувачів ВО спеціальності 014.05 Середня освіта (Біологія та здоров’я людини), брифінг покликаний сприяти розвитку фахових компетентностей та доповнити освітні компоненти «Заповідна справа», «Екологія» «Ботаніка», «Зоологія», «Біологічне різноманіття», «Генетика», «Теорія здоров’я та здорового способу життя», «Навчальна польова практика».

Захід було відкрито вітальними словами першої проректорки БДПУ, професорки Ольги Гуренко, декана факультету фізичної культури, спорту та здоров’я людини, професора Сергія Кушнірюка, завідувачки кафедри біології, здоров’я людини та фізичної реабілітації, професорки Світлани Хатунцевої.

Перед початком доповідей модератором наукового брифінгу, доцентом Віталієм Гнатюком було зазначено, що станом на 1 січня 2023 року, згідно з повідомленнями Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, частка природно-заповідного фонду України становила 4.167 млн.га або 6.9% від загальної площі території України, тоді як показник заповідності для Європи – 15%. Тому Україна має на меті до 2030 року досягти європейського рівня.

Крім того, станом на березень 2022 року через загарбницькі дії російської федерації проти України, 44% найцінніших природних територій України були охоплені війною. Завдяки ЗСУ станом на травень 2023 року тільки 30% територій ПЗФ України охоплені війною, тобто за рік вдалося повернути 14% того що зайняла країна-агресор.

Науковці поділилися результатами своїх досліджень та набутим практичним досвідом. На заході доповідали: старший науковий співробітник, завідувач науково-дослідного відділу Національного природного парку(НПП) «Подільські Товтри» Михайло Дребет з темою «Залучення громадськості до інвентаризації біорізноманіття заповідних територій Поділля з використанням проекту iNaturalist»; заступник начальника наукового відділу Приазовського НПП Олександр Антоновський з темою «Приазовський НПП: виклики окупації»; директор біосферного заповідника «Асканія-Нова імені Ф. Е. Фальц-Фейна» Віктор Шаповал з темою «Реалії біосферного заповідника Асканія-Нова в умовах окупації»; завідувач наукового відділу «Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника» Денис Вишневський з темою «Екологічні наслідки російської окупації Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника»; доктор біологічних наук, професор, завідувач кафедри ботаніки Херсонського державного університету, члену правління Української природоохоронної групи (UNCG), провідний науковий співробітник НПП «Кам’янська Січ», заслужений діяч науки і техніки України Іван Мойсієнко з темою «Вплив війни на природні комплекси НПП «Кам’янська Січ»; керівник громадської організації «Українська природоохоронна група» Олексій Василюк з темою «Підтримка постраждалих та окупованих установ ПЗФ України», кандидат біологічних наук, старший науковий співробітник, професор Національної академії СБУ України, член науково-технічної ради НПП «Черемоський» Микола Величко з темою «Роль служби безпеки України в протидії біотероризму».

Велика шана і низький уклін доповідачам за те, що вони, незважаючи на складнощі та небезпеки,продовжують опікуватися природоохоронними територіями, зберігати унікальні українські екосистеми у таких не простих для нашої країни умовах.

В силу обставин, було чимало доповідачів, які змогли взяти участь заочно, серед них:доктор біологічних наук, професор Київського національного університету імені Тараса Шевченка, експерт з питань вирішення екологічних проблем Володимир Гандзюра з темою «Вплив воєнного стану на довкілля України»; докторка педагогічних наук, професорка, член-кореспондентка Національної академії педагогічних наук України, ректорка Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г. Короленка Марина Гриньова з темою «Аналіз цілей сталого розвитку як актуальна складова екологізації природничої освіти»; кандидат фізико-математичних наук, Аріельського університету міста Аріель країни Ізраїль Роман Гриньов з темою «Педагогічно-ціннісне осмислення концепції Геї Дж. Лаврока»;кандидат медичних наук, старший викладач кафедри психолого-педагогічної освіти та соціальних наук ВАБО Василь Федорець з темою «Психологічні аспекти використання концепту «Арете Землі» для удосконалення здоров’язбережувальної компетентності вчителя фізичної культури»; докторка педагогічних наук, доцентка, професор кафедри математики та інформатики Вінницького педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського Оксана Клочко з темою «Використання доповненої і віртуальної реальності для формування екологічної компетентності майбутніх вчителів математики»; докторка педагогічних наук, професорка кафедри біологічних основ фізичного виховання, здоров’я і спорту Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т. Г. Шевченка Тетяна Браніцьказ темою «Феномен довіри і його екологічно орієнтовані інтерпретації».

Висловлюємо вдячність за допомогу в організації ректорату Бердянського державного педагогічного університету, Раді молодих учених БДПУ, деканату факультету фізичної культури, спорту та здоров’я людини, кафедрі біології, здоров’я людини та фізичної реабілітації, адміністраціям та співробітникам «Приазовського» НПП, НПП «Подільські Товтри», «Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника», заповідника «Асканія-Нова», Київського національногоуніверситету імені Тараса Шевченка, «Ботанічного саду імені академіка Олександра Фоміна»,Херсонського державного університету, громадської організації «Українська природоохоронна група», Національної академії Служби безпеки України.

Ми вдячні також нашим колегам та партнерам із Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка, Хмельницького національного університету, Інституту педагогіки Національної Академії педагогічних наук України, Комунального закладу вищої освіти «Вінницька академія безперервної освіти», Мелітопольського інституту екології і соціальних технологій,НПП «Тузлівські лимани», НПП «Слобожанський», НПП «Меотида»,Аріельського університету міста Аріель країни Ізраїль, Державного університету фізичного виховання і спорту міста Кишинів країни Молдова. Маємо за честь з вами співпрацювати!

Щиро дякуємо нашим гостям та учасникам наукового брифінгу за вашу участь та всебічну підтримку.До наступних зустрічей! Все буде України!

Відео запису: https://www.youtube.com/watch?v=utWWCaVVSAE&ab_channel=StudMediaBSPU .

За матеріалами та світлинами
доцента кафедри БЗЛФР Віталія Гнатюка
та доповідачів брифінгу


Поділитися:

  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • Print