Research4Life – найбільша у світі платформа науково-технічної, природничої, медичної та суспільно-політичної літератури від провідних міжнародних видавців. У межах платформи Research4Life забезпечується доступ для фахівців закладів вищої освіти та наукових установ України до більше ніж 154 тис. наукових журналів і книг від понад 200 видавців з усього світу.
Платформа складається з 5 колекцій літератури:
- Hinari – колекція, яка об’єднує дослідження в галузі біомедицини та охорони здоров’я;
- AGORA – колекція, яка об’єднує дослідження в галузі сільського господарства; OARE – колекція, в якій представлені інформаційні ресурси з навколишнього середовища, включаючи екологію, географію, енергетику та ін.;
- ARDI – колекція, що надає доступ до науково-технічної інформації;
- GOALI – колекція, яка об’єднує дослідження в галузі права та суспільних наук, включаючи політичні науки, економіку, філософію, історію та ін.
Згідно звіту «Research4Life Country Connectors Annual report 2023» – у липні 2023 року було підписано договір між Research4Life та Державною науково-технічною бібліотекою України (далі ДНТБ України), вона стала провідником Research4Life та помічником Country Connector.
У звіті йдеться про те що розроблено Поточний стратегічний план Research4Life, який передбачає надання та підтримку в доступі до інформації, як до цілісного підходу до наукових матеріалів, що підтримує спільноту користувачів та дослідників. Загальний стратегічний напрямок розрахований до 2030 року і полягає в значному збільшенні участі дослідників із країн з низьким і середнім рівнем доходів у світовій дослідницькій спільноті.
Робота Country Connectors покращує дослідницькі можливості, щоб забезпечити кращу якість досліджень і їх кількість. Це зрештою покращує розвиток знань, коли дослідження перетворюються на новітні технології в промисловості, які сприяють інноваціям і розвитку в країнах.
Country Connectors почали впровадження в 2022 році з шістьма країнами та розширились у 2023 році до одинадцяти країн, а інші залучились для повної адаптації у січні 2024 р.
Участь в програмі брали такі країни в 2023 році: Об’єднана Республіка Танзанія, Бутан, Гана, Ліберія, Кенія, Сьєрра-Леоне, Демократична Республіка Конго, Сенегал, Республіка Молдова, Сальвадор, Україна.
Україна. Понад 500 організацій в Україні зареєструвалися в Research4Life, однак у багатьох вони мало використовуються, або недостатньо обізнані про те, як ефективно використовувати ресурси, надані Research4Life.
На діаграмі показано, як використовували платформу Research4Life в різних країнах світу. Більш детальніше можна подивитись у звіті.
ДНТБ України провела початкову серію вебінарів, присвячених можливостям, які пропонує платформа Research4Life для закладів вищої освіти та наукових установ України, науково-дослідних установ, студентів та науковців. Вони відбулися з 31 жовтня по 6 листопада 2023 року. З записами вебінарів можливо ознайомитись на сайті ДНТБ України https://dntb.gov.ua/research4life
Вебінари провела Маргарита Цюра, національна координаторка проєкту «Research4Life» в Україні, стипендіатка Німецької національної бібліотеки.
За матеріалами двох перших вебінарів можна дізнатися більше про Єдиний контент-портал Research4Life, особливості пошуку необхідної інформації (меню Collections, Content меню, Hamburger меню) та способи ефективного використання порталу.
У третьому вебінарі можна ознайомитись з двома інструментами – Summon та Google Scholar, які можна використовувати для ефективного пошуку в колекціях Research4Life.
Українським ЗВО, а також Бердянському державному педагогічному університету надано безкоштовний доступ до повнотекстових електронних ресурсів на платформі Research4Life до кінця 2024 року.
Доступ до контенту платформи надається студентам, викладачам та співробітникам БДПУ за інституційним логіном та паролем. Для того щоб його отримати, просимо звертатися на електронну пошту бібліотеки БДПУ library@bdpu.org.ua
Логін і пароль, відповідно до ліцензійної угоди, заборонено публікувати у відкритому доступі!
З інструкцією реєстрації на платформі Research4Life можна ознайомитись на сайті бібліотеки БДПУ – https://library.bdpu.org.ua/osvitni-platformy/
Наталя Романова
Зав. сектором чит. залів бібліотеки БДПУ