Міжнародний день рідної мови відзначається 21 лютого в Україні вже 23 роки поспіль.
Соціологи стверджують, що за останнє десятиліття постійно зростає чисельність тих, хто вважає українську мову своєю рідною.
«Безпрецедентне єднання суспільства на тлі війни різко вплинуло і на ставлення до статусу мови: сьогодні абсолютна більшість (83%) за те, щоб українська була єдиною державною мовою в Україні. Така думка домінує в усіх макрорегіонах, вікових та мовних групах. Із іншого боку, за надання державного статусу російській мові до війни виступали майже чверть, а сьогодні – лише 7%. У мирний час за надання статусу державної російській мові традиційно виступали мешканці півдня та сходу. Але навіть у цих регіонах таких було лише третина, а сьогодні їх кількість зменшилась майже вдвічі», – йдеться в дослідженні Радіо Свобода від березня 2022 року.
Упродовж останнього часу в країні розвинулося багато суспільних рухів на підтримку української мови.
Київ, 21 лютого 2020 року. У форумі «Мова об’єднує» беруть участь громадські активісти, журналісти, депутати та посадовці, проголошуючи метою створення спільного плану щодо введення в дію закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної».
«Україна буде там, де пануватиме українська мова», наголошує Тарас Шамайда, координатор руху «Простір свободи».
16 липня 2020 року містами держави шириться акція «Руки геть від мови!» проти проєкту закону нардепа Бужанського. У документі містяться пропозиції відтермінувати на три роки перехід російськомовних шкіл або класів на українську мову викладання. На додаток оскаржує чинне правило: 80% освітнього процесу має здійснюватися державною мовою. Запоріжжя, Київ, Львів, Хмельницький – мітингувальників було почуто.
Від 16 січня 2021 року рідна мова зміцнює позиції. Прийнято закон про обслуговування українською та введено іспити для державних службовців.
Тож загально помітною тенденцією є популяризація української у суспільному житті. Рідною мовою в оригіналі звучить історична драма «Кава з кардамоном», «Спіймати Кайдаша», «І будуть люди», дитячий мультсеріал «Пес патрон».
За статистикою ресурсу Megogo, від початку 2021 року кількість переглядів кінематографічної продукції українського виробництва зросла уп’ятеро. А вже від початку повномасштабного вторгнення кожен 20 перегляд – українська кінострічка.
Тож, говоримо рідною мовою!
Дар’я Кізілова, журналістка