Щорічно культурна, освітянська і наукова громадськість України відзначає державне свято – День української писемності та мови, яке було започатковано 1997 року Указом Президента на підтримку “ініціативи громадських організацій та з урахуванням важливої ролі української мови в консолідації українського суспільства”. Воно відзначалося в Україні 9 листопада, оскільки за православним календарем у цей день вшановують пам’ять преподобного Нестора-літописця. У зв’язку з тим, що з 1 вересня цього року Українська греко-католицька церква та Православна церква України перейшли на новий календар свят, віднині День української писемності та мови відзначатимуть 27 жовтня.
З нагоди цього свята здобувачі другого (магістерського) рівня вищої освіти спеціальності 035 Філологія (українська мова та література) факультету філології та соціальних комунікацій підготували усний науково-популярний журнал «Українська мова – душа нашої нації, її генетичний код». Сторінки журналу містили цікавий науковий матеріал, який дозволив учасникам заходу поринути в історію та дізнатися про походження української мови (доповідь Зоряни Біловол), перші етапи зародження писемності (Оксана Мірошниченко), становлення української правописної системи (Наталя Паляничка), трагічні сторінки історії нашої мови (Анастасія Козлова), її специфічні риси (Дарина Скуратовська) тощо.
Усі присутні мали можливість перевірити власні знання з української мови, взявши участь в опитуванні-грі «Вірю – не вірю», а також на інтерактивній дошці написати епітети до нашої мови, які стали словами-зізнаннями в любові до неї: рідна, материнська, мелодійна, милозвучна, солов’їна, чарівна, барвінкова, чиста, ясна, співуча, лагідна, чудова, нездоланна, найдорожча…
Щороку в День української писемності та мови стартує Міжнародний конкурс знавців української мови імені Петра Яцика, у якому беруть участь шанувальники української мови з 20 країн світу. Традиційно долучитися до першого етапу конкурсу було запрошено здобувачів вищої освіти нашого університету.
У ці дні, під час війни, мовне питання набуло особливої актуальності в нашому суспільстві. Дуже багато людей, які раніше спілкувалися виключно російською, зараз переходять на рідну мову. І навіть, якщо поки що ваша українська не ідеальна, не соромтеся. Розмовляйте, пишіть, читайте, дивіться, спілкуйтесь українською – і ви обов’язково відчуєте красу і багатство нашої мови.
Розмовляй українською, друже,
Українці – велика нація!
Може, спершу вдається й не дуже,
Але мова – ідентифікація.
Розмовляй українською, сестро,
Це тепер принципова позиція.
Стільки жертв задля цього принесено,
Стала мова не мовою – крицею!
Насолоджуйся скарбом лексичним,
Бережи чистоту солов‘їної,
І не лайся, бо це токсично,
Лайка мову вкриває руїнами…
Розмовляй українською, брате,
Батьківщина на це заслуговує!
Тільки так можна нас об’єднати –
Українською рідною мовою!
Щиро дякуємо учасникам заходу!
Кафедра української мови та славістики вітає всіх шанувальників рідного слова зі святом – Днем української писемності та мови!
Валентина Юносова, кандидатка філологічних наук,
доцентка кафедри української мови та славістики