Вшановуємо пам’ять жертв голодоморів

День пам’яті жертв голодоморів – щорічний пам’ятний день в Україні. Запроваджений згідно з Указом президента Леоніда Кучми № 1310/98 від 26 листопада 1998 року. Сучасну назву і дату пам’ятного дня визначив Указ президента України Віктора Ющенка в травні 2007 року. А 28 листопада 2008 року Верховна рада України ухвалила Закон «Про Голодомор 1932-33 рр. в Україні», згідно з яким Голодомор був визнаний геноцидом українського народу.

Геноцид спричинив загибель мільйонів українців. Радянська влада злочинно замовчувала факт голоду як в Україні, так і за кордоном. Моральний обов’язок держави та суспільства перед минулими та наступними поколіннями – вшанувати пам’ять жертв трагедії. Цій темі, цьому Дню пам’яті була присвячена кураторська година, яка відбулася на гуманітарно-економічному факультеті 22 листопада. Захід провели доцентка кафедри історії та філософії Марина Антощак та завідувачка відділом обслуговування бібліотеки БДПУ Ірина Філон. Здобувачів ознайомили із причинами голодоморів в Україні, що штучно створювалися радянським режимом, формами, методами, які використовували цей режим для знищення українців.

Пані Ірина провела огляд літератури та ознайомила із виставкою на сайті бібліотеки БДПУ. Особливу зацікавленість серед слухачів викликала інформація про Людей Правди –істориків і журналістів, суспільних та релігійних діячів, дипломатів, фотографів, тобто всіх тих, хто проривав стіну мовчання навколо Голодомору. Адже ціна Правди, збереженої і вимовленої ними була дуже високою, іноді найвищою, як в історії британського журналіста Гарета Джонса. Студентам  запропонували прочитати книгу про журналіста (автора М. Влеклого), переглянути фільм режисерки Агнешки Голанд.

Зазначимо, що історія геноциду української нації має ще багато прогалин. Одна із найбільших – можливість не просто почути про злочини радянської влади, а й чітко окреслити їх масштаб на основі статистики. Зокрема, через усі ті документи, які були вивезені з України і сьогодні зберігаються в архівах Кремля. Точна, правдива кількість загиблих – той самий відсторонений погляд, якого часто бракує для цілісного усвідомлення і артикуляції історичної травми такого масштабу.

Отже, на кураторській годині відбулася не вимушена розмова про пам’ять і вдячність, про біль і скорботу, про встановлення історичної справедливості і зв’язок минулого із теперішнім і майбутнім.

Цього року День вшанування пам’яті жертв Голодоморів припадає на 25 листопада. Запали свічку пам’яті, згадай, вшануй!

За матеріалами гуманітарно-економічного факультету


Поділитися:

  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • Print