8 лютого святкує свій ювілейний день народження визначний науковець, який зробив великий внесок у розвиток української історичної та педагогічної науки, доктор педагогічних наук, професор Бердянського державного педагогічного університету Костянтин Олексійович Баханов.
З 1993 року Костянтин Олексійович працює в Бердянському державному педагогічному університеті. Впродовж своєї діяльності обіймав посади доцента кафедри, завідуючого кафедри методики навчання історії та загальної дидактики, завідуючого кафедри всесвітньої історії та методики навчання історії, професора кафедри, декана соціально-гуманітарного факультету, проректора з наукової роботи БДПУ. І які б посади він не займав, які б навчальні дисципліни не викладав – завжди це професійно, толерантно, цікаво та креативно.
Костянтин Олексійович стояв біля витоків створення соціально-гуманітарного факультету (зараз гуманітарно-економічний факультет). У 2001-2004 рр. К.О.Баханов очолював факультет, який за дуже короткий термін за багатьма показниками посів передові позиції в університеті. Це досягнення студентів у навчання, про що свідчать результати предметних олімпіад, наукові та спортивні досягнення, діяльність креативної студради, власної команди КВК та її успіхи, факультетська газета «Соціум», цікаві практики та можливість відвідувати музеї Львова, Києва, Запоріжжя, Умані, Дніпропетровська. Отже, завдяки наполегливій роботі декана та його команди була втілена в практику мрія викладачів-істориків – мати свій факультет.
Професор К.О.Баханов має понад 300 наукових праць, серед яких монографії з проблем інновацій у сучасній шкільній історичній освіті, посібники для вчителів, посібники для учнів та студентів, присвячених впровадженню дослідницьких методів навчання, організації учнівських олімпіад з історії, структуруванню змісту навчального матеріалу, способам його відображення у програмах та підручниках , оцінювання навчальних досягнень учнів тощо.
Професор К.О.Баханов – один з провідних науковців України у галузі методики навчання історії. Його наукові досягнення добре відомі в освітянських і наукових колах України, Росії, Білорусі, Польщі та інших країн Європи. Він по праву належить до когорти широко знаних та авторитетних вчених нашої країни. Витоки наукової школи професора К.О. Баханова походять від багаторічної експериментальної роботи у загальноосвітній школі з активного впровадження у практику навчання історії нових методів та форм, спрямованих на підвищення пізнавальної активності та самостійності учнів. Досвід його роботи було узагальнено Центральним інститутом підвищення кваліфікації педагогічних кадрів (м.Київ) і внесено до картотеки передового педагогічного досвіду України як новаторський. Предметом дослідження представників наукової школи є нові підходи (компетентнісний, діяльнісний, особистісно зорієнтований, полікультурний тощо) до навчання в загальноосвітній та вищій школі, а також технології, форми, методи та засоби їх реалізації.
Результати діяльності наукової школи професора К. Баханова знайшли своє відображення у Державних стандартах, освітніх концепціях, навчальних програмах з історії, низці монографій та навчально-методичних посібників. Під керівництвом К.О. Баханова захистили докторські дисертації О. Гуренко та Н.Вєнцева; кандидатські дисертації Н. Вєнцева, В. Нищета, Д. Десятов, В. Мирошниченко, А. Федчиняк, О. Мокрогуз, О. Барнінець, А. Гриценко.
Наразі професор наш ювіляр займається проблемами методики викладання гуманітарних катастроф ХХ ст. – Голодомору і Голокосту, активно співпрацює з HREC in Ukraine та Українським інститутом вивчення Голокусту «Ткума». Продовжує займатися інтелектуальними конкурсами «Турнір юних істориків» та «Студентський турнір істориків» як експерт МОНу. Член журі, голова конкурсу «Учитель року. Історія».
Самовіддана праця науковці, компетентного педагога, мудрого наставника К.О.Баханова на освітянській ниві не залишилася непоміченою. Він нагороджений Почесними Грамотами Міністерства освіти і науки України, Запорізької обласної державної адміністрації, почесними значками «Відмінник народної освіти УРСР» (1991 р.), «Відмінник освіти України» (1994 р.), нагрудним знаком «Петро Могила» (2005 р.), Медаллю Академії педагогічних наук України «Ушинський К.Д.» (2010, 2014 р.), Грамотою Верховної Ради України (2013 р.).
Глибоко шановний ювіляр має вагомі досягнення не лише на науковій ниві: він – батько двох синів-соколів, воїнів-захисників нашої держави Андрія та Костянтина, улюблений дідусь трьох онуків, щанований свекор. Затишне родинне життя разом з дружиною Світланою Степанівною, теж істориком і викладачем університету, дає розраду в нелегкі хвилини, вливає нові сили, заряджає впевненістю у завтрашньому дні. Це сім’я щирих українців, патріотів, однодумців.
Шановний Костянтине Олексійовичу! Прийміть найщиріші вітання у Ваш ювілейний день народження! Нехай завжди буде благополуччя і в роботі, і в родині, а за сильними плечима завжди будуть любов і стабільність. Досягнень, просувань, радості і добра, тепла і усмішок, незрівняних вражень, віри в себе і завтрашній день. Не сумуйте, займайтесь улюбленою справою і насолоджуйтесь життям, адже з роками воно все прекрасне.
З ювілеєм, пане професоре!
Тамара Макаренко,
колектив викладачів, співробітників та студентів гуманітарно-економічного факультету