Засідання студентської наукової проблемної групи «Динамічні процеси у фонетичній та лексичній системах сучасної української мови»

21 квітня 2023 р. відбулося засідання студентської наукової проблемної групи «Динамічні процеси у фонетичній та лексичній системах сучасної української мови» (науковий керівник – канд. філол. наук, доцентка Валентина Юносова). Цього разу темою для обговорення стали зміни в лексиці сучасної української літературної мови, які розпочалися наприкінці минулого століття й інтенсивність яких виявляє тенденцію до зростання.

На засіданні було з’ясовано причини такого явища, виявлено мовні та позамовні чинники, що впливають на семантичну структуру слова. Особливу увагу звернено на процеси переорієнтації номінацій, реактивації та пасивізації деяких лексико-семантичних засобів, зміну соціальних конотацій, термінологізацію і детермінологізацію лексичних одиниць тощо. Попри те, що здобувачі вищої освіти мають індивідуальні наукові теми досліджень, вони брали активну участь у бесіді, наводили цікаві приклади, ставили питання. Зокрема, Бойко Діана, розглядаючи оніми в художньому тексті, звернула увагу на можливість набуття власними назвами додаткових семантичних відтінків або емоційно-експресивного забарвлення. Метафоризацію термінологічних одиниць у художньому творі, їхні функції схарактеризувала Донська Катерина.

На засіданні виступила з повідомленням «Топоніміка роману В. Шкляра «Маруся» здобувачка першого (бакалаврського) рівня вищої освіти факультету філології та соціальних комунікацій Бойко Діана. Для неї це перший досвід проведення наукового дослідження. Усі учасники засідання з цікавістю сприйняли виступ Діани, побажали й надалі розвивати навички самостійної творчої роботи, наукового пошуку.

Засідання проблемної групи відбулося напередодні традиційних для нашого університету днів науки, тож здобувачі вищої освіти отримали навички виступу перед аудиторією, ведення наукової дискусії та презентації результатів своєї діяльності.

Валентина Юносова, кандидатка філологічних наук,

доцентка кафедри української мови та славістики


Поділитися:

  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • Print