ПІДТРИМУЮЧИ ЄВРОПЕЙСЬКИЙ ВИБІР

18 травня – День Європи в Україні

З 2003 року в третю суботу травня в Україні відзначається День Європи відповідно до Указу Президента № 339/2003 від 19 квітня 2003 року.

Відправною точкою на шляху до встановлення Дня Європи вважається Декларація Шумана. 9 травня 1950 року в Парижі міністр закордонних справ Франції Робер Шуман закликав Францію, Німеччину та інші європейські країни об’єднати їхні вугільну та сталеливарну галузі промисловості (основи нарощування військової техніки) та віддати їх в управління нової наднаціональної структури. Це стало «наріжним каменем Європейської федерації». Завдяки об’єднанню економічних зусиль і розподілу досягнутих результатів європейські країни уникнули накопичення військової могутності одна проти одної, що і забезпечило мир в Європі. Три з половиною десятиліття тому на Міланському саміті 1985 лідери ЄС вирішили увічнити день проголошення Декларації Шумана та постановили щорічно відзначати «День Європи».

У День Європи жителі України відзначають день спільних цінностей, спільної історії всіх націй континенту.

До речі. У 1887 році в Закарпатті (яке тоді перебувало у складі Австро-Угорщини) у Верхнетісянській улоговині на правому березі Тиси було встановлено двометровий геодезичний знак, що позначає географічний центр Європи.

Координати цього географічного центру Європи: 47 ° 563" північної широти і 24 ° 1130" східної довготи.

Для обговорення можливих міських заходів щодо проведення Дня Європи у міськвиконкомі зібралось чимало науковців, службовців органів місцевого самоврядування, представників національно-культурних товариств, релігійних громад, молодіжних організацій та кореспондентів місцевих ЗМІ. Основною метою дискусії стали теми виховання свідомості українця як дійсного європейця, замість пострадянської свідомості, яка, нажаль, ще досі залишається, роз’яснення і популяризації європейського вибору та проведення акцій та різних заходів у Бердянську. Декан польсько-українського соціологічно-політологічного відділення БУМіБ, професор Олексій Сухомлинов розповів про те, як в університеті проводиться інформаційно-роз’яснювальна робота з популяризації ідеології Євроатлантичної інтеграції, про поступове подолання пострадянського типу свідомості українців, європейський спосіб мислення та світосприйняття молодого покоління громадян України; розповів про особисту участь у Лісабонській конференції: «Європа ХХІ століття: пропозиції ідентичності».

Прослухавши виступ науковця, учасники «круглого столу» замислились над цікавою та змістовною інформацією, висловились за європейський вектор сучасної української свідомості…

Про Європейський інтеграційний напрямок розвитку України, формування позитивної громадської думки щодо важливості Європейського вибору України розповів кандидат педагогічних наук, доцент кафедри педагогіки вищої школи, управління навчальним закладом та методики викладання суспільствознавчих дисциплін БДПУ Артур Федчиняк. Провідний фахівець з виховної роботи БДПУ, кандидат педагогічних наук Анетта Омельченко зупинилася на міжнародній діяльності Бердянського державного педагогічного університету з навчальними закладами країн Євросоюзу, на підготовці до університетських заходів з нагоди Дня Європи. А також запросила всіх присутніх на святкування Дня Європи 17 травня за участю національно-культурних товариств і молодіжної організації AIESEC у головному корпусі БДПУ.

Під час обговорення було висунуто багато пропозицій і зі сторони навчальних закладів, бібліотечних установ, товариств та ін. Освітяни розповіли про ряд заходів, присвячених Дню Європи в усіх навчальних закладах міста, бібліотеках та музеях: інформування, дебати, лекції, «круглі столи», міський фестиваль іноземної пісні, книжкові виставки, інформаційні куточки.

Згадали учасники круглого столу й нещодавню подію, яка шокувала кожного: на бердянському інтернет-сайті BRD.24 з’явилася новина про те, що Бердянськ буцімто підтримує «Український вибір» Віктора Медведчука http://www.brd24.com/news/a-4589.html. Це викликало багато непорозумінь та обурення. Бердянськ – за європейський вибір і в жодному у разі не згоден з думкою, яка прагне змінити адміністративно-територіальний устрій України: зробити 15 губерній замість 24 областей.

Підсумовуючи зустріч, головуючий на засіданні представник міської влади Ігор Зубрицький розповів про Європейську хартію місцевого самоврядування та принципи здійснення самоврядування на місцевому рівні, діяльність міської влади з містами-побратимами з Європейського Союзу; звернувся за підтримкою до міських ЗМІ щодо важливості висвітлення європейських цінностей для громадян України, роз’яснення суті євроінтеграції, перспективності та її наслідків для України.

На завершення було узгоджено остаточний план проведення Дня Європи та ухвалено відповідні заходи, які будуть проводитися в Бердянську. Учасники «круглого столу» запрошують усіх мешканців міста гідно відзначити День Європи в Україні!

Вікторія Лутчак,

кореспондент газети БДПУ «Університетське Слово»

На фото: момент із «круглого столу»

Фото автора

ТВОРІМО РАЗОМ МИЛОСЕРДЯ

«Треба мати міцне здоров’я,

самовідданість і терпеливу вдачу,

щоб вершити цю справу милосердя

не гучну, непринадну для суєти,

але істотно корисну для стражденних»

М.І.Пирогов

Товариство Червоного Хреста України – добровільна гуманітарна всеукраїнська громадська організація – цьому році відзначає свій 95-літній ювілей. Ще в далекому 1918 році в Києві, охопленому лихоліттями першої світової війни та революції, 18 квітня починає свою роботу Український Червоний Хрест. Емблема Червоного Хреста на білому тлі є ключем до здійснення всієї гуманітарної діяльності – вона покликана надавати захист, як постраждалим, так і людям, які прийшли їм на допомогу.

В 20-ті роки минулого століття, під час голоду, Товариство організовує сотні безкоштовних їдалень, надає населенню мільйони продовольчих пайків. В 30-ті роки Червоний Хрест України має в своїй власності медичні, профілактичні та дитячі заклади, четверту частину всіх протитуберкульозних диспансерів, лазні, фельдшерсько-акушерські пункти, аптеки, магазини санітарії та гігієни.. Під час Великої Вітчизняної війни Товариство готує та відправляє на фронт понад 100 тисяч медичних сестер, санінструкторів та сандружинниць. Подвиг сімнадцяти українських сестер милосердя, учасниць бойових дій відзначений медаллю імені Флоренс Найтінгейл – вищою нагородою Міжнародного Комітету Червоного Хреста. В цей час Червоний Хрест стає ініціатором безоплатного донорства. В 1961 році створено патронажну службу Товариства для медико-соціальної підтримки мало захищених верств населення. Вони обслуговують вдома самотніх громадян похилого віку та інвалідів.

Товариство Червоного Хреста України уособлює одвічні істини, непідвладні часові ідеали людства – потребу в милосерді, гуманізмі, допомозі одне одному. Волонтери та співробітники Червоного Хреста завжди поруч: в найгарячіших точках, в епіцентрах стихійних лих і людської біди – там, де виникає потреба у наданні негайної допомоги та у теплому слові. Прикладом може стати Чорнобильська трагедія 1986 року, співробітники та волонтери Червоного Хреста брали участь у розселенні мешканців Прип’яті, надавали необхідну медико-соціальну, психологічну та матеріальну допомогу. Лише протягом року Товариству вдалося залучити понад 7 мільйонів доларів США зарубіжної допомоги для ліквідації наслідків аварії.

Товариство Червоного Хреста України сьогодні це:

Охорона здоров’я

Патронажна служба сестер милосердя, що обслуговують самотніх громадян похилого віку, інвалідів; надання допомоги самотнім громадянам похилого віку, інвалідам, багатодітним сім’ям, дітям-сиротам;

Попередження ВІЛСНІД та туберкульозу – інформаційно-просвітницька робота з молоддю; запровадження стратегії зменшення шкоди;

Заохочення донорського руху.

Допомога при надзвичайних ситуаціях

Служба катастроф Товариства – невідкладна гуманітарна допомога жертвам стихійних лих, аварій і катастроф, збройних конфліктів і епідемій; оперативні громадські формування; допомога біженцям і переселенцям; підготовка і направлення вантажів гуманітарної допомоги. Так після повені на Закарпатті по лінії Червоного Хреста в Україну надійшло гуманітарних вантажів та коштів на загальну суму 7.6 мільйонів гривень, допомога постраждалим від вибухів на збройних складах в с. Богданівці, допомога Товариства Червоного Хреста постраждалим від повені в м. Бердянську в 2007 році – це далеко неповний перелік місць,куди своєчасно надходили наші гуманітарні вантажі.

Вчасно надана допомога – реальний шанс вижити. Товариство Червоного Хреста переконане, що кожен має вчитися прийомам першої допомоги. З цією метою наші волонтери та інструктори проводять тренінги для населення, спеціальні курси та змагання.

Служба розшуку – розшук зниклих без вісти під час збройних конфліктів і стихійних лих, сприяння у возз’єднанні сімей.

Сила гуманності

Товариство Червоного Хреста України розглядає роботу з молоддю як один з основних напрямків своєї роботи. Наша мета – зацікавити молодь у здійсненні гуманітарної діяльності, виховувати гуманізм та милосердя, вчити надавати допомогу тим, хто потрапив у скрутне становище.

Хто готовий прийти на допомогу нужденним, приєднуйтеся і творімо милосердя разом з Червоним Хрестом!

Наша адреса: вул. Енгельса 42, тел. 3-34-73

Інна Тихомирова,

голова Бердянської міської громадської організації Червоний Хрест