У просторі наукової думки

(ІІ Міжнародна наукова конференція «Мова – література – культура в контексті національних взаємозв’язків»)

23–24 травня 2013 року на базі Бердянського державного педагогічного університету відбулася ІІ Міжнародна наукова конференція «Мова – література – культура в контексті національних взаємозв’язків».

Організаторами виступили кафедра філологічних дисциплін (завідувач – доцент Марія Греб) та кафедра української мови та методики викладання фахових дисциплін (завідувач – професор Вікторія Загороднова) Інституту філології та соціальних комунікацій БДПУ, Гомельський державний університет імені Франциска Скорини, відділ освіти Бердянської міської ради.

Участь у конференції взяло 385 осіб, у тому числі з інших країн – 25 учасників (Росія (Москва, Санкт-Петербург, Перм, Самара, Новосибірськ, Барнаул, Абакан), Болгарія (Пловдив, Велико-Тирново), Білорусь (Мінськ, Гомель), Польща (Краків, Варшава, Люблін), Азербайджан (Баку), Ізраїль (Тель-Авів), Туреччина (Стамбул), Норвегія (Скієн), Німеччина (Гамбург)).

Конференція проходила у два етапи: пленарне та секційні засідання.

Пленарне засідання відкрив перший проректор БДПУ, доцент Володимир Федорик, який привітав учасників конференції з початком роботи. Він зазначив, що наукова подія, яка відбувається в університеті, сприяє подальшому утвердженню наукових зв’язків між навчальними закладами та надає можливість залучити практиків до обговорення проблем у сфері міжкультурної комунікації. Почесними гостями наукового зібрання стали видатні вчені. Зокрема, головний редактор журналу «Українська мова й література в сучасній школі», доктор педагогічних наук, академік Української академії акмеологічних наук Станіслав Караман закликав усіх науковців і вчителів подавати матеріали в науково-методичий часопис. Доктор педагогічних наук, професор, академік Академії наук вищої школи України Іван Хом’як звернув увагу на особливості викладання української мови в поліетнічному середовищі. Виступ доцента Інституту славістики Гамбурзького університету Алли Ляйснер зацікавив присутніх неординарністю викладу матеріалу та специфікою презентації лінгводидактичної теорії в Німеччині.

Робота секційних засідань проходила за наступними напрямами:

  1. Міжкультурна комунікація як засіб взаєморозуміння в сучасному мовному світі.
  2. Загальнолюдські цінності та національний менталітет у дзеркалі художньої літератури.
  3. Міжнаціональний діалог культур: інтеграція та самоідентифікація.
  4. Українська мова у взаємодії з іншими національними мовами.
  5. Формування мовної особистості в різних типах закладів освіти.
  6. Роль мас-медіа в полікультурному середовищі.

У рамках роботи конференції проводилась виставка-презентація наукових, художніх і навчально-методичних видань учасників конференції.

Гості ІІ Міжнародної наукової конференції «Мова – література – культура в контексті національних взаємозв’язків» відзначили її високий організаційний та науковий рівні. Обрана тема стала плідним підґрунтям для обміну думками із зазначеної проблематики.

У зв’язку з актуальністю піднятих питань за результатами конференції будуть опубліковані фахові видання: «Актуальні проблеми слов’янської філології: лінгвістика та літературознавство», «Актуальні проблеми іноземної філології: лінгвістика та літературознавство», «Педагогічні науки».

Марія Греб,

завідувач кафедри філологічних дисциплін

Світлини Олександра Степаненко та з архіву кафедри

У царині свята науки

У рамках загально університетських святкувань Днів науки викладачі кафедри соціальної педагогіки Інституту соціально-педагогічної та корекційної освіти презентували колективну монографію «Професійна підготовка соціального педагога (теоретико-практичний аспект)» в колі студентів – майбутніх соціальних педагогів, викладачів інституту та практичних працівників соціально-педагогічної сфери. Монографія є результатом роботи викладачів кафедри соціальної педагогіки над комплексною темою «Системний підхід до професійного і особистісного становлення майбутнього соціального педагога в умовах вищого навчального закладу».

У виданні висвітлено особливості професійної підготовки соціального педагога з огляду на сучасні освітні парадигми та соціокультурні умови, розглянуто актуальні проблеми соціально-педагогічної діяльності та шляхи їх розв’язання.

Так, у першому розділі розкриті методологічні засади сучасної професійної підготовки соціального педагога (к.пед.н., професор Володимир Котляр). У другому розділі висвітлено продлему підготовки соціального педагога до різновекторної професійної діяльності (к.пед.н., доцент Наталя Захарова). Третій розділ розкриває особливості запровадження полікультурної освіти майбутніх соціальних педагогів у сучасних соціокультурних умовах (к.пед.н., доцент Ольга Гуренко). У четвертому розділі представлені сучасні підходи до розв’язання актуальних соціально-педагогічних проблем (к.пед.н., доцент Марина Мішечкіна, старший викладач Ірина Сизоненко, асистенти – Катерина Петровська та Ольга Величко, соціальний педагог Марта Іванова, старший викладач Анастасія Тургенєва).

…Особливий інтерес викликав семінар-практикум для молодих викладачів «Тренінг як інтерактивна форма навчання у вищій школі», який провели старші викладачі кафедри соціальної педагогіки Анастасія Тургенєва та Ірина Сизоненко для викладачів початківців БДПУ. Крім теоретичного висвітлення проблеми тренінгу, його особливостей та структури, була розкрита методика проведення тренінгового заняття у ВНЗ. Учасники семінару мали змогу відчути себе учасниками тренінгу та на практиці опанували різні види тренінгових вправ, які слід використовувати викладачам початківцям в організації різних форм навчання студентів.

Плідною виявилася робота студентів ІСПКО БДПУ та таганрозьких гостей в секції «Соціальна педагогіка» під керівництвом кандидата педагогічних наук, доцента Наталі Захарової. Були представлені доповіді з актуальних проблем соціально-педагогічного змісту…

Отримали нагороди та грамоти за 1 місце студентка магістратури Ольга Заблодська «Відеолекторій як метод профілактики суїцидальної поведінки серед учнівської молоді», за 2 – студентка магістратури Ніна Удовенко «Подолання соціальних конфліктів у підлітків за допомогою тренінг-курсу», а за 3 місце студентка четвертого курсу Олена Матєва «Волонтерство як соціально-педагогічний феномен». Всі гості були нагороджені грамотами від імені ректора Вікторії Зарви за активну участь у Днях Науки БДПУ.

…Завершальним заходом до Днів Науки став науковий семінар «Запровадження компетентнісного підходу в процес підготовки майбутніх соціальних педагогів», організатором якого виступили викладачі кафедри соціальної педагогіки.

Обговорення набули такі положення:

Професійна підготовка соціального педагога як процес формування професійної спрямованості особистості, засвоєння нею сукупності теоретичних знань, вироблення практичних умінь і навичок, накопичення досвіду, наслідком чого є готовність до виконання соціально-педагогічної діяльності.

До важливих напрямків професійної підготовки соціального педагога слід віднести такі: підготовка фахівців соціально-педагогічної галузі до роботи в умовах інклюзивного навчання, в закладах інтернатного типу, спеціалізованих закладах соціальної підтримки дітей та молоді (соціальний притулок, соціально-реабілітаційний центр), у навчальних закладах та інші.

Модель професійної підготовки соціального педагога до роботи з вихованцями притулку та центру соціальної реабілітації виступає провідним системоутворюючим елементом певної концепції, що виконує функції орієнтира для професійної підготовки.

Одним із нових напрямків професійної підготовки соціальних педагогів є підготовка їх до роботи у поліетнічному середовищі. Процес професійної підготовки майбутніх соціальних педагогів до діяльності в полікультурному середовищі як модель їхньої полікультурної освіти.

Виховання культури міжетнічних стосунків підлітків у позашкільних навчальних закладах як один із важливих напрямків роботи соціального педагога в поліетнічному колективі.

Підготовка соціального педагога до правової соціалізації дітей-сиріт у загальноосвітній школі-інтернаті.

Робота з неформальними дитячими та молодіжними об’єднаннями як соціально-педагогічна проблема.

Шляхи розв’язання проблем формування творчої особистості, розвитку індивідуальних здібностей і талантів молоді, забезпечення самореалізації кожного вихованця.

Проблема розробки змісту соціально-педагогічної роботи у професійно-технічних навчальних закладах та формування в учнів соціально-активної позиції.

Під час обговорень члени кафедри дійшли спільного висновку, що необхідність якісної професійної підготовки соціальних педагогів обумовлена об’єктивною потребою в спеціалістах, які б володіли сучасними технологіями соціально-педагогічної роботи, були б здатними до компетентного, своєчасного та ефективного розв’язання проблем клієнтів.

Отже, Дні Науки у БДПУ – це справжнє свято у науковій царині не лише для студентів, а й всього викладацького складу, яке дає можливість проявити себе не лише як майбутній спеціаліст, а й починаючий науковець, презентувати вдалі наукові доробки, здобути коштовний практичний досвід.

Ольга Величко, асистент

кафедри соціальної педагогіки ІСПКО

На світлинах: студенти спеціальності «соціальна педагогіка» та викладачі кафедри соціальної педагогіки Інституту соціально-педагогічної та корекційної освіти на Днях Науки БДПУ.