Читальні години про права людини

Із нагоди святкування Всесвітнього дня прав людини сьогодні, 10 грудня, кафедра правознавства соціально-гуманітарного факультету БДПУ провела історико-правові читання на тему: «Права людини в Україні: історія, сучасний стан та перспективи розвитку». Захід було розпочато із привітання учасників деканом соціально-гуманітарного факультету, к.і.н., доцента Тамари Макаренко та відео-звернення к.ю.н., доцента кафедри правознавства БДПУ Д. В. Каменського, який перебуває на стажуванні в школі права Стетсонського університету (м. Галфпорт, штат Флорида, США).

_DSC4061

На пленарному засіданні прозвучали доповіді: д.ю.н., професорів В.С, Шестака,  О. О. Дудорова, к.і.н., доцентів Т. В. Макаренко та В. А. Папанової

_DSC4143 _DSC4128 _DSC4106

Серед учасників історико-правових читань були студенти соціально-гуманітарного факультету БДПУ, Бердянського економіко-гуманітарного коледжу, Бердянського  медичного  коледжу, Державного навчального закладу «Бердянський центр професійно-технічної освіти» та учні Бердянської загальноосвітньої школи № 20.

_DSC4040

Тематику доповідей присвячено історичним та правовим аспектам прав людини; міжнародно-правовим, конституційним та судовим засобам захисту прав людини та громадянина.    

Під час заходу учасники обмінювалися думками, ставили уточнюючи питання та висловлювали власні судження в контексті обговорюваних тем. Особливий інтерес у аудиторії викликали доповіді про співвідношення права людини розпоряджатися власним життям і кримінальної відповідальності за евтаназію; позитивну дискримінацію; право на війну; правову відповідальність в системі охорони здоров’я.

Наприкінці читань учасники отримали сертифікати.

Колектив кафедри правознавства
соціально-гуманітарного факультету БДПУ
Світлини з архіву кафедри

 

Вшанували найбільш цитованого математика світу

(до 107-ї річниці світлої пам’яті Г. Ф. Вороного)

 

Шкільні роки вченого-математика Георгія Феодосійовича Вороного (з 1-го по 5-ий клас) пройшли у Бердянську. На той час чоловічу гімназію, де навчався майбутній світоч математичної науки, очолював його батько – Феодосій Якович Вороний – магістр російської філології, який працював професором у Ніжинському ліцеї, а згодом очолював гімназії у Кишиневі, Бердянську, Прилуках. Ф. Я. Вороний, педагог за покликанням, ще в роки студентства у Київському університеті став ініціатором створення безкоштовних недільних шкіл для робітничої молоді. Просвітницькі ідеї Феодосій Якович втілював у життя і в рідному селі Журавці (нині – Черкаська область): власним коштом побудував школу, де вчилися селянські діти. А син Георгія Вороного Юрій – відомий хірург, який першим у світі в 1933 році здійснив операцію з пересадки нирки.

Після закінчення Прилуцької гімназії Г. Вороний вступив до Санкт-Петербурзького університету. У 1894 році захистив магістерську дисертацію на тему «Про цілі алгебраїчні числа, що залежать від коренів незвідного рівняння третього степеня». У тому ж році був вибраний професором Варшавського університету, де вивчав ланцюгові дроби. У 1897 році захистив докторську дисертацію на тему «Про одне узагальнення алгоритму безперервних дробів», удостоєну премії імені В. Буняковського. У Варшаві у Вороного навчався майбутній відомий польський математик Вацлав Серпінський.

Ф1 Ф2 Ф3

Георгій Вороний за своє коротке життя встиг започаткувати кілька нових наукових напрямів: аналітичну теорію чисел, алгебраїчну теорію чисел, геометрію чисел. Наукові праці Г. Вороного були визнані геніальними ще його сучасниками.

27 листопада, з нагоди 107-ої річниці світлої пам’яті видатного вченого, за ініціативою кафедри математики  на факультеті фізико-математичної і технологічної освіти пройшли математичні читання, присвячені життю й творчості Г. Ф. Вороного. Гарно ілюстровані, інформаційноємні доповіді підготували студенти 2 курсу, члени гуртка «Математичне краєзнавство» Н. Мягченко, В. Мінакова, О. Якубенко. Слухачам було цікаво дізнатися, що математичні об’єкти – діаграми Вороного – нині широко застосовують у науці, техніці, виробництві: в комп’ютерній графіці, геометричному моделюванні, конструюванні роботів, розпізнаванні образів, створенні штучного інтелекту, побудові географічних інформаційних систем, мікробіології, радіаційній фізиці, фізичній хімії, астрономії, астрофізиці, кристалографії, медицині, археології, антропології, картографії тощо. Алгоритми побудови діаграм Вороного включені до бібліотек відомих математичних та прикладних комп’ютерних пакетів. Під час виступу було продемонстровано побудову діаграми Вороного у системі комп’ютерної математики MATLAB та графічному редакторі алгоритмів Grasshopper.

Діаграми Вороного використовуються фахівцями багатьох галузей знань практично в усіх країнах Європи, у США, Канаді, Японії, Австралії, Гонконгу, Новій Зеландії тощо. З 2004 р. в Токіо (Японія) започатковані щорічні VD-конференції (Міжнародні конференції з діаграм Вороного). У Кореї існує спеціальний дослідницький центр, який має назву «Діаграми Вороного». У Ратджерському університеті (США) працює літня школа з діаграм Вороного, у якій діти вивчають розширено застосування діаграм Вороного. А в Англії вивчення діаграм Вороного передбачено шкільними навчальними програмами на доступному для дітей рівні.

Г. Вороний – один з найбільш цитованих математиків світу. Сайт в Інтернеті «Voronoi diagrams» нараховує понад 100 000 веб-сторінок. У 2008 році Національний банк України видав пам’ятну монету «Георгій Вороний» в серії «Видатні особистості України».

Ганна Коваленко,
старший викладач кафедри математики БДПУ
Світлини з архіву кафедри

Мозковий, організуючий та стимулюючий культурний центр

9-го грудня 2015 року відбулося урочисте відкриття Культурно-інформаційного центру болгаристики «Кирилиця» на базі Інституту філології та соціальних комунікацій Бердянського державного педагогічного університету.

DSCF1493

У 1992 році на філологічному факультеті БДПУ було відкрито спеціальність «Українська та болгарська мова і література», яку згодом ліцензовано за напрямом підготовки «Філологія. Мова і література (англійська, болгарська)».

За 23 роки існування спеціальності здійснено чимало роботи щодо розвитку болгаристики, зокрема: підписано міжнародні угоди про співпрацю з вишами Республіки Болгарія (у містах Софії, Велико Тирново, Пловдиві, Габрово, Шумені); організовано щорічне проведення Міжнародного семінару з болгарської мови, літератури, культури та історії; студенти кожного року мають можливість проходити мовленнєву практику в Болгарії та ін.

DSCF1541 DSCF1542

Дуже важливо, що ініціативу організації культурно-інформаційного центру підтримали ректор університету Вікторія Зарва, директор інституту Алла Сердюк та завідувач кафедри Олена Колінько. Створення центру – це підсумок тієї плідної роботи, яку проводять викладачі Інституту філології та соціальних комунікацій БДПУ.

DSCF1498

Зі словами вітання виступили ректор БДПУ Вікторія Зарва, координатор з міжнародної діяльності БДПУ Ігор Лиман, провідний фахівець з виховної роботи БДПУ Анетта Омельченко, директор Інституту філології та соціальних комунікацій БДПУ Алла Сердюк.

Вітали гостей головний спеціаліст відділу організаційної роботи та внутрішньої політики виконавчого комітету Бердянської міської ради Ігор Зубрицький, викладачі Пловдивського університету імені Паїсія Хилендарського (Республіка Болгарія) Антоанетта Джельова та Людмила Мінкова, командирована Міністерством освіти і науки Болгарії в м. Бердянськ викладач-методист Лалка Денчева.

DSCF1520

Висловили побажання плідної роботи центру, реалізацію задуманого голови національних товариств міста Бердянська: болгарського – Людмила Ноздріна, польського – Олексій Сухомлинов, грецького – Ірина Нагай.

На відкритті культурно-інформаційного центру гості побачили відео з привітаннями від викладачів Болгарії Страшиміра Цанова, Іво Панчева, Донки Ніколової, Василки Кіревої.

На адресу центру надійшли також вітальні телеграми від посла Республіки Болгарія в Україні Красиміра Мінчева (м. Київ), голів болгарських товариств Лариси Савченко (м. Бердянськ) і Сергія Пачева (м. Мелітополь), професора Ельзи Стоянової (м. Київ), доцента Вані Колевої (м. Шумен, Болгарія) тощо.

Народний ансамбль народної пісні «Золотий гомін» Інституту філології та соціальних комунікацій БДПУ під час відкриття центру болгаристики вітав учасників та гостей українськими та болгарськими піснями.

 

Колектив кафедри загального мовознавства та слов’янської філології ІФСК БДПУ

На світлинах: ректор БДПУ, професор  Вікторія Зарва вітає Інститут філології та соціальних комунікацій з відкриттям центру; учасники Народного ансамблю народної пісні "Золотий гомін" у супроводі музиканта з Болгарії Димитра Цанкова виконуть болгарські  народні пісні; викладачі з Болгарії – Лалка Денчева, Антоанета Джельова, Валентин Василєв та директор ІФСК Алла Сердюк; із відкриттям центру болгаристики привітає колег голова польського товариства "Відродження" Олексій Сухомлинов; спільне фото викладачів зі студентами; учасники свята з викладачами-болгаристами з БДПУ та з Болгарії

Світлини з архіву інституту