Чорнобиль: біль серця

Напередодні  38-ї річниці з моменту техногенної ядерної катастрофи – аварії на Чорнобильській атомній електростанції – 23 квітня доценткою кафедри теорії та методики навчання мистецьких дисциплін Анеттою Омельченко було проведено виховну годину “Чорнобиль: біль серця” для здобувачів спеціальностей “Музичне мистецтво” і “Хореографія”. Пані Анетта розкрила трагічні події й наслідки Чорнобиля за допомогою мистецтва.

Присутні мали можливість ознайомитися із музичними й кінематографічними творами як українських, так і митців інших країн світу,  присвячених Чорнобильській трагедії. На заході звучала симфонічна музика Мікаеля Тарівердієва “Симфонія для органу” й Олександра Яковчука “Симфонія №1 – Чорнобиль”. Теми Чорнобильської трагедії торкаються близько 30 сучасних пісень різних жанрів українських та зарубіжних виконавців. Зокрема, аварії та її наслідкам присвячені “Чорнобильська зона” Тараса Петриненка, “Чорнобиль форева” гурту “Скрябін”, «Sognando Chernobyl» («Мені сниться Чорнобиль») Адріано Челентано. Цікавими є проєкти відомих українських та міжнародних виконавців.

У 2020 році до роковин аварії  з’являється проєкт «Звуки Чорнобиля», у якому українські та музиканти інших країн у кожному треку торкаються історії Чорнобиля та переосмислення трагедії. Музикантів було запрошено у персональні артрезиденції у Зону Відчуження. Відомі музиканти: гурти GusGus, KAZKA, «Вагоновожатые», ATOMIC SIMAO, TELEPOPMUSIK, Bjarki, Dub FX, Сергій Міхалок, Олександр Чемеров, Стасік та KRUTЬ  шукали історію чи момент, навколо якого потім були створені музичні композиції, об’єднані в аудіобібліотеку «Звуки Чорнобиля»:  це і тріскіт дозиметра, і скрип оглядового колеса в Прип’яті, і шум рудого лісу та інші характерні звуки Зони відчуження, які стали частиною пісень музикантів проєкту. Таким чином, кожна пісня містить аудіовідбиток Чорнобиля. У 2021 році до 35 річниці катастрофи був зроблений музичний сингл “Вальс 86”, де українські відомі виконавці Тарас Тополя, Юлія Саніна, гурт MOZGI, Сергій Бабкін, DOROFEEVA, Потап, Alina Pash  показали своє бачення трагедії. У 2023 році в Києві відбувся концерт-реквієм до роковин Чорнобильської трагедії в приміщенні української греко-католицької служби, який проходив у супроводі симфонічного оркестру факультету мистецтв імені Анатолія Авдієвського Українського державного університету  імені  Михайла  Драгоманова, керівник – декан факультету, заслужений діяч мистецтв України, доктор педагогічних наук, професор Федоришин Василь Ілліч.

Пані Анетта зазначила, що у світі щороку створюють фільми, серіали, пісні, відеоігри та мистецькі проєкти, які знову і знову привертають увагу світової громадськості до трагедії. Це не тільки допомагає підвищити обізнаність людей про небезпеку ядерної енергії, а й формує сприйняття України за кордоном. Сам Чорнобиль тим часом перетворився на символ, який і сьогодні продовжують втілювати в творчість митці.

За матеріалами кафедри ТМНМД


Поділитися:

  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • Print