День Європи: історія, значення для України, як відзначати?

День Європи, по суті, це нове свято для українців, яке за указом президента України Володимира Зеленського ми будемо святкувати 9 травня.

Історія. День Європи в країнах Євросоюзу від самого початку має дві дати – 5 травня і 9 травня. 5 травня 1949 року було засновано Раду Європи – ця подія стала підставою для святкування. Спочатку це був день заснування організації, але з часом дату перетворили на День Європи. Так було до моменту появи Європейського Союзу.

9 травня 1950 року міністр закордонних справ Франції Р. Шуман запропонував об’єднати залізорудну, вугільну і металургійну промисловості країни і західну частину Німеччини. Його ініціативу підтримали – так з’явилася Декларація Шумана. В результаті цього об’єднання виникла співдружність, яка розширювалася і пізніше стала називатися Європейський Союз.
Міжнародний день Європи стали відзначати 9 травня – свято 5 травня носить інформаційний характер.

Значення для України. 8 травня 2023 року президент України Володимир Зеленський підписав указ про святкування 9 травня Дня Європи. За словами глави держави, буде правильно відзначати День Європи разом з усією вільною Європою: «Сьогодні я підписав відповідний указ, і щороку завтра, 9 травня, ми будемо вшановувати нашу історичну єдність – єдність усіх європейців, які знищили нацизм і переможуть рашизм. Єдність, що наближає мир».

Декілька цитат з відеозвернення
«Ми ніколи не забудемо внесок українського народу в перемогу над нацизмом. І ми не дамо брехати, начебто перемога в тій війні могла відбутися і без участі якоїсь країни чи народу».

«Як тоді ми разом знищували зло, так і зараз ми разом знищуємо аналогічне зло. На жаль, зло повернулося. Хоча агресор тепер інший, у нього та сама мета – поневолення або знищення. І як тоді ми спиралися на спільну силу вільних народів, так і зараз ми боремося проти зла разом із вільним світом, разом із вільною Європою».

Як відзначається?

Міжнародний день Європи 9 травня в Європі відзначають урочисто. Традиційно вулиці міст прикрашають прапорами Європейського Союзу – їх вивішують з вікон, виходять з ними на демонстрації на підтримку політики ЄС. Крім цього, європейці надягають футболки та тематичні значки, віддаючи данину поваги Союзу. Також в цей день політики країн Європейського Союзу звертаються до народу з урочистою промовою. У великих містах проходять змагання, конкурси та ярмарки, а студенти і співробітники великих підприємств влаштовують уявні дебати – на них обговорюють, як поліпшити якість життя в місті або країні.

В Україні в мирний час з нагоди Дня Європи на центральних площах Києва, Харкова, Одеси, Львова та інших великих міст країни проводили святкові заходи, презентації про історію та культуру європейських країн, концерти. В умовах воєнного стану масові заходи не проходять, бо це небезпечно через загрозу ракетних обстрілів і провокацій з боку окупантів. Але як тільки настане довгоочікуваний мир, наше святкування буде не гірше, ніж в Європі!

Напрягло Вікторія


Поділитися:

  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • Print