Онлайн-курс про Джейн Остін

Під час карантину, окрім навчальної та наукової роботи, я займалася самоосвітою. Три тижні, починаючи з 16 березня, я навчалася на онлайн-курсі «Міф, реальність і світова знаменитість», присвяченому життю і творчості Джейн Остін. Цей курс організований Університетом Саутгемптона у Великобританії і підтримується платформою FutureLearn Британської ради. Це навчання, вільне для всіх учасників, незалежно від віку, професії, місця проживання. Єдина вимога – достатній рівень знання англійської мови. Займатися треба орієнтовно годину на день.

Саутгемптон – одне з міст, де проживала Джейн Остін, тому в університеті група вчених тривалий час досліджує її творчість у співпраці з науковцями Дому-музею письменниці в Чоутені. Завдяки цьому курс вийшов не тільки захопливим, але й інформаційно насиченим. До нього приєдналися шанувальники романістки з усіх континентів. Найбільше – з Британії і США, але були «джейністи» із Індії, Японії, Бразилії, ПАР, Фінляндії, Ліберії та інших країн.

Під час курсу ми аналізували не тільки романи Остін, її життєпис, листування, але й різноманітні культурні контексти, в яких вона сформувалася: жіночу освіту і читання, музику і театр, садівництво і архітектуру. Багато уваги ми присвятили творчій спадщині письменниці у ХХ-ХХІ століттях: кінофільмам і телесеріалам, рімейкам, перекладам, створенню письменницького «бренду», літературній критиці. Наші ментори – Джілліан Доу і Кім Сімпсон – дібрали корисні матеріали: відеолекції, статті, уривки з монографій і художніх текстів. Ми працювали з базами даних, в онлайн-бібліотеках, музеях, архівах, навіть у «Музичній вітальні», де розміщені записи пісень, згаданих у романах Остін. До кожного тематичного блоку було дібрано проблемні питання і творчі завдання (creative writing, storytelling).

Найцікавіше на таких курсах – це дискусії після кожної теми, де зіштовхуються думки людей з різним читацьким досвідом, культурним бекграундом. Писати власні коментарі і відповідати на висловлювання інших учасників надзвичайно стимулює до покращення англійської мови. Менторки також були залучені до дискусій, доцільно їх спрямовували, ставили нові питання. Після кожного тижня відбувалася загальна рефлексія над тим, що ми дізналися нового, і викладачки записували підсумкове відео.

Цей онлайн-курс цікавий самою методикою організації дистанційного навчання і навчання для дорослих людей. Він є гарним прикладом того, як навіть у складних умовах (практично всі учасники і ментори «замкнені» вдома під час карантину) можна створити віртуальну спільноту однодумців, стимулювати їхнє мислення, підтримати психологічно. Сподіваюся, зможу використати матеріали курсу для розробки нових дисциплін, присвячених бестселерам і популярним жанрам. 

Платформа FutureLearn пропонує безліч різноманітних онлайн-курсів на всі смаки: мовних, літературних, історичних, медичних, психологічних тощо. Це чудова можливість отримати нові знання і досвід, покращити рівень володіння англійською мовою і спілкуватися з представниками інших країн і культур.

Софія Філоненко, професорка, кафедра української та зарубіжної літератури і порівняльного літературознавства


Поділитися:

  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • Print