6 жовтня 2020 р. відбулась організаційна зустріч учасників чесько-українського проєкту «Зміни педагогічних факультетів та університетів у ХХІ столітті».
Проєкт реалізується у період з травня 2019 року до грудня 2021 року Університетом імені Масарика за підтримки Чеської агенції розвитку. Вінспрямований на посилення можливостей працівників середнього менеджменту та викладачів українських університетів, що готують майбутніх вчителів.
У проєкті беруть участь 20 українських університетів, які, за формулюванням чеської сторони, «відіграють важливу роль у розвитку української освіти на регіональному та загальнодержавному рівні».
Планувалось, що упродовж 2019-2021 років відбудеться 5 інтенсивних тижневих вишколів у м. Брно для одного співробітника з кожної партнерської освітньої інституції.
Три таких поїздки були заплановані на 2020 рік (по дві особи від кожного ЗВО навесні (група учасників щодо проблематики науки та досліджень в університеті та група докторантів (аспірантів)) та по одній – восени (група щодо проблем внутрішньої оцінки та забезпечення якості освіти)). Втім, чеські організатори були змушені повідомити: «Ми сподівалися, що заплановані стажування у Брно вдасться перенести на осінь, проте, зважаючи на ситуацію навколо коронавірусу COVID 19, об’єктивно це неможливо (не можна отримати візи до ЧР та виконати умови карантину для тих, хто приїжджає з України), і головне – ми не хочемо нікого піддавати ризику. Це дуже неприємно, ми з нетерпінням чекали на спільну зустріч і фахові дискусії, але не залишається нічого іншого, окрім підготовки онлайн-зустрічей, воркшопів та лекцій. Зважаючи на те, що проєкт розплановано до кінця 2021 року, ми будемо намагатися перерозподілити фінанси на наступний рік і провести виїзди в іншому форматі у 2021 році у разі, якщо вдасться про це домовитися із донором…
Ми намагаємося створити максимально якісну програму, де можна буде зустрітися із різними фахівцями і спільно обговорити питання, адже і ми від Вас отримуємо натхнення та цікаві міркування».
Тож організаційна онлайн-зустріч 6 жовтня, у якій від БДПУ взяли участь Вікторія Ліпич (група учасників щодо проблематики науки та досліджень в університеті), Ольга Шубіна (група щодо проблем внутрішньої оцінки та забезпечення якості освіти), Оксана Мітракова (група докторантів (аспірантів)) та Ігор Лиман, мала на меті обговорення програм, формату і термінів онлайн-курсів.
Попередньо сформульована чеськими організаторами тематика курсів – «Підтримка науковців в університетах, особливо у сфері науки і досліджень, та підвищення їхньої академічної мобільності» та «Внутрішня оцінка вищих навчальних закладів». Узгоджено, що заняття кожного з цих курсів будуть проходити впродовж 8 тижнів, один курс – по вівторках, інший – по четвергах, з 16:00 до 19:00. Буде забезпечуватись переклад українською.
До всіх програм будуть включені теми, пов’язані з онлайн-спілкуванням, дистанційним навчанням, з віртуальними фаховими семінарами тощо. Програми стосуватимуться, зокрема, якості творчої діяльності, підготовки програми акредитації відповідно до актуальних трендів та міркувань про те, як створювати проєкти, спрямовані на інтернаціоналізацію, та організувати та реалізувати віртуальну мобільність.
Найближчим часом чеські організатори надішлють уточнені програми курсів.
Ігор Лиман,
координатор міжнародної діяльності БДПУ