Щось цікаве з міжнародної наукової конференції в Кам’янці-Подільському
У Кам’янець-Подільському національному університеті на початку жовтня відбулася ІV Міжнародна наукова конференція «Актуальні проблеми історичної та теоретичної поетики», у якій взяли участь понад 100 науковців із України, Росії та Японії. 5 жовтня проходили пленарні засідання, під час яких виголосили доповіді відомі українські та російські вчені: доктор філологічних наук, професор Бедзір Н. П. «Творческая деятельность русской литературной эмиграции в Подкарпатской Руси в 20-30-е гг. ХХ в.», Абрамович С. Д. «Чеховская поэтика как преображение реальности (Рассказ «На подводе»)», Кеби О. В. «Художественный мир Андрея Платонов: пространство и текст», Волковинський О. В. «Алітераційні епітети в ранній ліриці В. Кобилянського», Кудрявцева М. Г. «Застережливі візії класиків: до проблеми містичного реалізму Ч. Айтматова в романах «І понад вік триває день» і «Плаха». Після пленарних засідань на учасників конференції чекала екскурсія до Кафедрального костьолу святих Петра і Павла та концерт органної музики.
6 жовтня відбулися секційні засідання: «Індивідуальні поетики в контексті культурно-естетичних парадигм», «Текст, інтертекст, культура», «Літературні жанри в проекції історичної та теоретичної поетики», «Компаративістичні та інтертекстуальні виміри літератури», «Поетика і проблеми сучасної інтерпретації літературно-художніх творів», під час яких обговорювалися проблеми українського літературознавства та поетики окремих авторів української, російської, англійської та японської літератур. На секційному засіданні «Поетика і проблеми сучасної інтерпретації літературно-художніх творів» найбільш цікавою, на наш погляд, була доповідь аспірантки Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка Крючкової Ольги: «Власне «я» Г. Нормінтона у романі «Корабель дурнів» (автопортрет автора в «маскарадному дійстві» роману)». Г. Нормінтон – молодий англійський письменник-романіст малодосліджений навіть у англійському літературознавстві, а дисертація Крючкової О. Р. – перша у світі наукова праця, присвячена творчості цього автора. Роман Г. Нормінтона побудовано як «дзеркальне» відображення однойменної картини-триптиха німецького середньовічного художника Босха, клірика, глибоко віруючої людини, мораліста та, водночас, відомого майстра містифікацій.
Окремо слід відзначити надзвичайно приємне враження від екскурсії у Національний історико-архітектурний заповідник «Кам’янець». «Старе» місто Кам’янця-Подільського знаходиться на острові посеред близько 60-метрового каньйону, на дні якого протікає мальовнича річечка, і сполучається з «новим» містом та фортецею, що розташувалися на різних «берегах» розщелини, двома мостами, висота яких над рівнем найнижчої точки каньйону дорівнює висоті пташиного польоту. Місто було засноване у ХІІ столітті і в різні часи належало різним державам та культурам: середньовічні ратуша та фортеця з масивними фортифікаційними укріпленнями, старовинними вежами, 120-метрової глибини криницею та майданчиком для вдосконалення стрільби з лука та арбалета, барокові ліплення та статуї святих у домініканському костьолі, залишки ханського гарему та мечеті, вірменська дзвіниця, Руська брама та Кафедральний костьол святих апостолів Петра і Павла часів Речі Посполитої, будинки містян у класицистичному стилі ХІХ століття, вулички, мощені старовинною бруківкою, затишні кав’яренки часом усього на два столики, де привітна господиня запитає: «Чи пані бажає каву «по-віденськи», чи «по-турецьки?», – загалом комфортне і цікаве місто.
Ольга Боговін,
старший викладач кафедри зарубіжної літератури та теорії літератури ІФСК БДПУ
На світлинах: учасниця конференції Ольга Боговін у Кам’янці-Подільському