Серія гостьових лекцій британського професора Найджела Осборна в рамках проєкту «Art Therapy Force»

11-12 грудня 2023 року на базі Центральноукраїнського державного університету імені Володимира Винниченка відбулася  серія гостьових лекцій британського композитора, викладача, автора методів використання музики та мистецтва для підтримки дітей, які були травмовані внаслідок військових конфліктів, Найджела Осборна (Велика Британія). Запрошення долучитися до онлайн-трансляції отримали  здобувачі І (бакалаврського) і ІІ (магістерського) рівнів вищої освіти спеціальності 014 Середня освіта (Музичне мистецтво) і викладачі кафедри теорії та методики навчання мистецьких дисциплін Бердянського державного педагогічного університету.

Найджел Осборн є почесним професором Единбурзького університету, професором факультету драми Університету Рієки, консультантом Китайського музичного інституту Пекінського університету, членом Британської академії композиторів, що перебуває в Україні в рамках проєкту «Art Therapy Force», націленого на відновлення психоемоційного здоров’я через мистецькі і творчі практики. Лектором була презентована авторська методика, яка полягає у використанні музики та мистецтва для підтримки дітей, які були травмовані внаслідок військових конфліктів. Цей метод був розроблений професором Н. Осборном під час війни в Боснії та Герцеговині (1992-1995 рр.), згодом широко реалізований на Балканах, Кавказі, Близькому Сході, у Східній Африці, Південно-Західній Азії та Індії.

Метою викладання Найджела Осборна в ЗВО України є сприяння розбудові освітньої системи арттерапевтичних практик. Тож, під час лекцій професор Осборн акцентував увагу на актуальному питанні лікування мистецтвом, а саме яке місце займає мистецтво як метод підтримки жертв війни. Було детально розглянуто фази катастрофи, так званий графік для психологічної травми, що допомагає усвідомити та переосмислити її.   Лектор надав практичні інструменти для того, щоб досвід трансформувати у процес відновлення, запропонувавши приклади арттерапевтичних вправ. Особлива увага на лекціях приділялася терапії дітей – сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які постраждали під час російського вторгнення. Саме під час такої терапії професор Н. Осборн запропонував створити ряд композицій, у яких відобразились їх переживання напередодні різдвяних свят, які вони не зможуть провести вдома.

Дуже цікавими і змістовними були також лекції професора Н. Осборна, де піднімалися культурні, історичні та гендерні питання, слухачі були ознайомленні з Правилами інформованої допомоги, використання рекомендацій SHAMSA (безпека). Лектор зазначив,  що планує розширити географію проєкту і, окрім Львова, Харкова, Кропивницького, має бажання відвідати й інші міста України, щоб ознайомити якомога більше освітян зі своєю методикою. Також професор Н. Осборн відвідує лікарні та притулки, де знаходяться діти, які постраждали від російського вторгнення й агресії. Результатом цієї роботи є створення відеороликів, що репрезентують війну дитячими очима.

Висловлюємо щиру вдячність шановному лектору і організатору зустрічей, а саме Центральноукраїнському державному університету імені Володимира Винниченка за можливість бути присутніми на гостьових лекціях та найактуальнішу тематику. Сподіваємось, що активна співпраця із професором Найджелом Осборном і надалі буде дуже плідною для України в цілому й безпосередньо для кафедри ТМНМД Бердянського державного педагогічного університету в ці непрості часи.

За матеріалами кафедри ТМНМД


Поділитися:

  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • Print