Уміння користуватися інформаційно-комунікаційними технологіями відноситься до ключових компетентностей в освіті майбутнього фахівця.
Програмування – це не просто знання мови, якою пишуть код, це логічне та абстрактне мислення, розвивати яке необхідно кожному в діджиталізованому світі.
На факультеті фізико-математичної, комп’ютерної та технологічної освіти Бердянського державного педагогічного університету вже третій рік поспіль успішно функціонують та розвиваються школи програмування та робототехніки:
– спортивного та професійного програмування – для студентів факультету (керівник – Олександр Сосницький, кандидат технічних наук, доцент кафедри комп’ютерних технологій в управлінні, навчанні та інформатики);
– спортивного програмування – для учнів закладів середньої освіти (керівники – студенти 2 курсу Владислав Березовський та Артур Кім);
– професійного програмування – для учнів закладів середньої освіти (керівник – студент 3 курсу Роман Малий);
– робототехніки – для учнів закладів середньої освіти (керівник –Володимир Лаврик, викладач кафедри комп’ютерних технологій в управлінні, навчанні та інформатики);
– сучасної інформатики – для вчителів інформатики закладів середньої освіти м. Бердянськ (керівник – Олександр Сосницький, кандидат технічних наук, доцент кафедри комп’ютерних технологій в управлінні, навчанні та інформатики).
Спортивне програмування – це змагання людських розумів за допомогою комп’ютерної техніки, де кожен може продемонструвати свою швидкість та ефективність у програмуванні. Цей різновид програмування дозволяє перевірити власні навички, відчути емоції змагання, здорової конкуренції, які переживають спортсмени в кіберспортивних змаганнях.
У школах спортивного програмування на факультеті ФМКТО вчать основам логіки та алгоритміки, готують учнів та студентів до участі у всеукраїнських та міжнародних олімпіадах та турнірах, а саме: обирати оптимальні алгоритми для розв’язання спеціалізованих задач з різних аспектів практичного програмування. При цьому на заняттях проводяться різні тематичні внутрішні змагання серед учнів та студентів, як індивідуальні, так і командні.
В школах професійного програмування учні та студенти вивчають мови програмування (.Net, C#, C++. Python та інші), складні інформаційні системи, мобільні додатки, програмні продукти різного прикладного призначення, проєктують, пишуть та тестують комп’ютерні програми, тобто отримують всі необхідні навички для роботи в ІТ-компаніях.
Школа робототехніки використовує інтерактивний та ігровий методи в навчанні. Учні отримують можливість побачити, як науковий метод або теорія може бути застосована в повсякденному житті. В ході занять діти не лише отримують необхідні знання, а й можуть застосувати їх на практиці. Заняття проходять в невимушеній атмосфері вільного спілкування між учнями. В ході занять учні збирають і програмують спеціальні набори на базі плат Arduino, вивчаючи в ігровій формі фізику, математику, програмування, 3D-моделювання, пристрій комп’ютера і багато іншого. Завдяки сучасним підходам до викладання слухачі школи буквально з другого заняття мають можливість написати свої перші програми для управління мікроконтроллерами, а навички 3D-моделювання дозволяють їм створити власні конструкції роботів.
В умовах карантину очні заняття в школах відбуваються один раз на місяць, а заочна частина супроводжується дистанційним курсом та консультуванням.
Бердянський державний педагогічний університет зацікавлений у тому, щоб залучити до навчання абітурієнтів, які будуть готові до проходження освітньо-професійної програми за ІТ-спеціальностями факультету фізико-математичної, комп’ютерної та технологічної освіти.
доктор педагогічних наук, професор,