15 травня відзначають міжнародний день сім’ї. Цей день встановлений Генеральною Асамблеєю ООН у 1993 році й покликаний привернути увагу світового співтовариства до проблем сім’ї, підвищити рівень поінформованості у цьому питанні та поглибити знання соціально-економічних і демографічних процесів.
Сім´я завжди була і залишається осередком збереження духовних і культурних традицій нації. Наявність у родині певних ритуалів свідчить про те, що вона згуртована. У кожному домі є свої способи відзначати ті чи інші свята, проводити обряди та святкувати важливі дати. Опираючись на це, поцікавимось у жителів міста, що вони вкладають в слово «сім’я» та які традиції присутні в їх родинах.
Ганна, 46 років
«Родина – це щоденна праця…праця над собою: промовчати, поступитися принципам. Уміти поєднувати лагідну мати – розуміючу дружину – домогосподарку. Уміння поставити на перше місце родину, а потім роботу… кар’єру.
Сімейні традиції: подорожі (зараз). Раніше: перегляд фільмів і їх обговорення.»
Олександр, 29 років
«Сім’я – це кожен раз, повертаючись після контракту (я працюю моряком), бачити обличчя рідних, пригорнути їх до себе. Знати, що є той, хто чекає на тебе вдома. Сім’я – це можливість бути відвертим і нічого не приховувати, це постійна підтримка.
Традиції в моїй сім’’ї –це чаювання на кухні, перегляд кумедних (і не завжди цензурних) відео, новин, спільні святкування.»
Лілія, 24 роки
«Для мене родина – це дуже вузький круг людей. Бабуся, тато і мама. Так вже сталося, що ми не збираємо навколо себе всіх існуючих кровних родичів. Для мене це ніби місце, де тебе завжди зрозуміють, підтримають, дадуть пораду.
Нашою традицією є обговорення теорій заговору та політики. Жодні теревеньки за столом не обходяться без цього. Ми ділимося своїми думками стосовно будь-чого – від пришельців до геополітики.
Стала дорослою і зрозуміла – як цікаво слухати історії з дитинства моїх родичів, перепитувати у них про їх минуле. Бо це ніби частина мене і маленька історія, що стосується лише нас».
Євген, 23 роки
«Для мене сім’я – це ті люди, які є частиною мене, це підтримка, це мамина любов, рідні брати та сестри. Це той куточок, де мене завжди чекають та раді бачити.
Кожна сім’я різна, в кожної сім’ї є свої традиції… в нас все просто – сімейні вечори разом, святкування днів народження, дарування подарунків, перегляд фільмів увечорі та поїздки на море (ми їздимо на море всією сім’єю)»
Тетяна, 19 років
«Сім’я – це ті, завдяки кому ти є такою, якою є. Це перша і остання інстанція. Це ті, хто залишаться, коли всі підуть.
Моїй мамі пощастило народити мене у свій день народження. Якось подруга запитала її, чи в неї вже 19 років нема свята. Мама обурилась і відповіла, що в неї вже 19 років свято щодня.
Насправді наш день народження не про тусовки з друзями, то правда. Щороку ми збираємось разом, де б не були, хоч особливо не святкуємо. Кілька років тому ми жартома порахували разом, скільки нам буде в сумі, аби визначити, чи старші ми за бабусю. Так тепер щороку відзначаємо сумарний вік. Цього року виповнилось 67, наприклад. Чекаємо сторіччя, якщо доживемо, обов’язково влаштуємо грандіозну вечірку. Приходьте!»
Слід пам’ятати, що традиції – це не завжди щось грандіозне і якщо вам здається, що вони відсутні у вашому домі, то уважно придивіться. Навіть повсякденні, банальні дійства – це певні ритуали вашої родини: ранкова кава або обговорення подій ввечері, недільні походи до магазину або запланований прийом гостей. З таких, здавалось би, дрібниць, формується атмосфера затишку.
Емоції та враження об’єднують – не соромтеся ділитися переживаннями та радощами з «домашніми». Живіть у злагоді, мирі та нехай кожен день у вашому домі буде «Днем сім’ї».
Валерія Чорна, кореспондентка «Університетського слова»