Україна на державному рівні вшановує своїх захисників. 14 жовтня — День козацтва, День захисників і захисниць України та 80-річчя створення Української повстанської армії.
Сьогодні, коли Україна відстоює незалежність у повномасштабній війні з російською федерацією, ці пам’ятні дати тісно переплітаються. Їх поєднують боротьба за державність проти московського режиму і тяглість військових традицій.
Для українців сьогодні слова “захисник” і “захисниця” – не формальність чи красива фраза. Після 24 лютого 2022 року для всіх цивільних громадян України захист, який неймовірно дорогою ціною надають наші оборонці, – це те, що справді рятує від масових смертей, каліцтв, тортур, ув’язнень та переслідувань. Натомість у тимчасово окупованих містах і селах російський режим чинить злочини, які світ думав, що після Другої світової війни залишилися в минулому.
Вже у ХХ столітті козацькі традиції боротьби за незалежність України наслідували вояки армії УНР та УПА. Українська повстанська армія стала продовженням визвольного руху періоду Української революції 1917–1921 років, а також Української військової організації та ОУН, які виникли після та у відповідь на втрату незалежної української державності на початку 1920-х років.
Розпочата росією війна у 2014 році, а потім і повномасштабне вторгнення спонукали сотні тисяч українців узяти до рук зброю і стати захисниками.
Саме цим сторінкам історії нашої держави були присвячені минулого тижня кураторські години в академічних групах гуманітарно-економічного факультету. Викладачі-куратори разом із здобувачами занурилися в історичне минуле, подивилися історичні фотосвітлини, згадали історію козацтва, їх волелюбність, кмітливість та винахідливість. Говорили про легендарного десантника, Героя України, почесного громадянина Бердянська Валерія Чібінєєва, який загинув 3 березня 2022 року в бою під Гостомелем. А також про головного корабельного старшину Пантелеймона Собка, нашого студента, який загинув у квітні цього року, боронячи “Азовсталь”.
Сьогодні Збройні Сили України воюють із тим же ворогом, з яким вели боротьбу і українське козацтво, і УПА. Століттями в росії, попри декларативну зміну вивісок, відроджується політичний режим, який за своєю суттю є імперським, авторитарним і нацистським. І нині українська армія береже бойові традиції предків. Сучасні захисники і захисниці України демонструють на полі бою винахідливість, військову хитрість та звитягу, що разом із силою, хоробрістю та вмотивованістю нового покоління воїнів дозволяє Україні перемагати підступного ворога.
Віримо, що саме в наш час ця боротьба може завершитися перемогою. Це важливо для України – для самого існування нашої ідентичності, культури та держави, адже неможливо не помічати, що російський режим спрямований на геноцид українців. Але це також важливо для всього цивільного світу.
За матеріалами гуманітарно-економічного факультету