У БДПУ пройшла презентація книги «Мистецтво в окупації. Рефлексія»

«Тиша окупованих міст, ізоляція від світу та навіть один від одного – паралізують. Мистецтво і творчість не можуть існувати в кайданах. Страшно бачити жахіття війни, та не менш страшно нічого не бачити, не чути і не мати можливість говорити, коли тебе переповнюють різні емоції. Саме в таких умовах опинилися тисячі митців та діячів культури України з окупованих міст. Цей дискурс необхідно підіймати. Зараз час говорити про поневолену еліту нашого суспільства.

Перед українським мистецтвом постала місія продукування нових сенсів та цінностей як основи становлення громадянина-патріота, готового попри все продовжувати самовіддано розбудовувати суверенну, незалежну, демократичну, правову, соціальну українську державу, зміцнювати її національну безпеку, сприяти громадянському миру й злагоді в суспільстві.

Маємо сподівання, що ця книга буде не просто збіркою історій, а гучним криком проти придушення творчості, проти втрати людського голосу. Це крик за мир, за волю, за право кожної людини висловлювати свої думки та емоції. Ми сподіваємося, що голос митців буде почутий.

“Мистецтво в окупації– не просто книга. Це відкритий лист світу. Це виклик, який ми, як світова спільнота, повинні прийняти і відповісти на нього. Це дзеркало, в якому ми бачимо не тільки своє відображення, але й своє майбутнє. Мистецтво – це голос, який не можна заглушити, навіть коли всі інші голоси мовчать.

Ми закінчуємо цю книгу з відчуттям вдячності всім тим, хто дав нам змогу познайомитись з їх історіями. Від талановитих дітей до визнаних у світі професіоналів, які продемонстрували нам їхній світ під час війни. Їх витримка, сміливість і творчий дух є натхненням для нас всіх» – з такими словами звернулися до учасників заходу автори книги «Мистецтво в окупації. Рефлексія».

Тож, розповідаємо детальніше.

У четвер, 23 червня, українська наукова та мистецька спільнота оживилася навколо непересічної події – презентації книги «Мистецтво в окупації. Рефлексія». Це унікальний проєкт, в якому автори досліджують витоки, виклики та динаміку творчості митців, що стикалися з викликами окупації.

Ця книга є результатом реалізації одноіменного проєкту, який відбувався в межах реалізації програми #ZMINA_2_0 “Субгранти для культурних проєктів” фонду ІЗОЛЯЦІЯ за фінансової підтримки Європейського Союзу. Автори проєкту – співробітники Бердянського державного педагогічного університету Яна Сичікова, Сергій Ковачов, Анастасія Попова, Ганна Лопатіна, Наталя Цибуляк.

Головний фокус проєкту – митці і культурні діячі міста Бердянська, люди, які пережили окупацію та тепер є внутрішньо переміщеними особами. Використовуючи інтерв’ю, особисті роздуми та творчі роботи, ця проєкт надає унікальний внутрішній погляд на творчість під час війни, а також демонструє ті труднощі, з якими зіштовхуються митці в таких умовах.

Автори не ставлять перед собою мети романтизувати становище митців в окупованій зоні, натомість вони намагаються привернути увагу до реальних умов, в яких мистецтво виживає під час війни. Це, на їхню думку, важливо не тільки для зрозуміння сучасного суспільства, але і для наступних поколінь, які мають зберегти та передати свою культурну спадщину.

Проект відслідковує, як війна змінює мотивацію та динаміку мистецтва, як митці адаптуються, вигадуючи нові форми та способи вираження своєї позиції. Твори, що створені в таких умовах, відображають боротьбу українського народу, а їхнє мистецтво стає свого роду вітром змін, що підтримує дух України в ці складні часи. Художні роботи, навантажені українськими символами, свідчать про глибокі корені та ідентичність української культури.

Ця книга – не лише документація подій, а й засіб формування нових тенденцій в українському мистецтві, виявлення проблем, з якими Україна стикається на шляху до незалежності, а також спроба донести ці відомості до світового співтовариства.
Подія об’єднала навколо себе близько 60 учасників з усіх куточків України та інших країн. Після презентації книги відбувся круглий стіл, на якому митці, культурні менеджери, науковці, громадські активісти мали плідну дискусію щодо ролі мистецтва під час війни та шляхів підтримки митців.

А для тих хто, не зміг потрапити на подію ми підготували відеозапис:
https://www.youtube.com/watch?v=viUSGKpY8PE&feature=youtu.be

З презентацією можна ознайомитися за посиланням:
https://figshare.com/s/b00b1161db09bd6e97b4

«Мовчати не можна говорити» – час правильно поставити кому.


Поділитися:

  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • Print