Світлини Дмитра Бакарджиєва (Студклуб)
Спецвідзнака, запропонована Софією Філоненко на Міжнародному літературному конкурсі
Щороку проводиться Міжнародний літературний конкурс «Коронація слова», засновниками якого є Тетяна та Юрій Логуші (див. світлини).
До 1 грудня приймаються написані українською мовою рукописи творів на такі номінації: романи, пісенна поезія, кіносценарії, п’єси, твори для дітей, ділова література, конкурс малої прози «Як тебе не любити…», «правосуддя», «Інклюзія». На Конкурс мають подаватися тільки ОРИГІНАЛЬНІ твори, які раніше не друкувалися, не виконувалися, не фільмувалися, не оприлюднювалися (зокрема через інтернет), та права на які не передані іншим (юридичним або фізичним) особам і не будуть передаватися до оголошення результатів конкурсу на Церемонії нагородження.
Доктор філологічних наук, професор кафедри зарубіжної літератури та теорії літератури Бердянського державного педагогічного університету Софія Філоненко (див. світлини), яка неодноразово брала участь у зазначеному конкурсі в якості голови та члена журі, започаткувала спецвідзнаку за найкращу рецензію на «короновані» романи.
До 1 березня включно можна подати свої рецензії на конкурс «Коронації слова-2018». Призовий фонд – 2 тисячі гривень. Двоє авторів найкращих рецензій отримають нагороди по 1000 гривень.
Докладні умови такі: на конкурс подаються рецензії українською мовою обсягом до 10 тисяч знаків на надруковані твори, які перемогли або отримали спецвідзнаки «Коронації слова» в номінації «Романи» від початку заснування (перелік див. на сайті Конкурсу).
Рецензія повинна мати назву, після якої подається повний бібліографічний опис рецензованого роману за зразком: Коломійчук Б. Небо над Віднем: роман і повість / Богдан Коломійчук. – Харків : Фоліо, 2015. – 203 с. Текст рецензії може включати аналіз та оцінку жанрової своєрідності твору, сюжету й композиції, системи персонажів, мови і стилю, висвітлювати актуальність тематики й проблематики, ключові ідеї, місце роману у творчості автора і в контексті української та зарубіжної культури, розкривати загальні враження від твору, його переваги й недоліки. Рецензії можуть бути позитивними і негативними. На конкурс подаються оригінальні тексти рецензій, які не порушують авторських та інших прав третьої сторони. Надсилаючи рецензію, автор або авторка дають згоду на її оприлюднення на сайті «Коронації слова» та в інших ЗМІ й соціальних мережах, використання в промоційних матеріалах Конкурсу без грошової винагороди. Рецензію треба надіслати на електронну адресу sofil23@ukr.net до 1 березня 2018 року у вигляді прикріпленого файлу *doc або *docx, у темі листа зазначити: Рецензія_Прізвище рецензента
Кафедра зарубіжної літератури та
теорії літератури ІФСК БДПУ
Світлини з архіву кафедри
Наші професорки у Верховній Раді
7 лютого ц. р. відбулось засідання Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти, на якому обговорювались питання педагогічної освіти та проект Концепції розвитку педагогічної освіти.
До участі в засіданні були запрошені близько 120 освітян, науковців, представників експертного середовища та громадськості. Мали честь бути там і виступити професорки з БДПУ – декан факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти Лариса Казанцева та декан факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв Людмила Коваль.
Розгляд питання Про проект Концепції розвитку педагогічної освіти тривав понад дві години, які пройшли у гострих та конструктивних дискусіях. Зокрема, передбачена в проекті Концепції інтеграція педагогічних спеціальностей викликала чи найбільше зауважень. Очевидно, що професійні функції вчителя закладу загальної середньої освіти істотно відрізняються від професійних функцій вихователя закладу дошкільної освіти, а магістерські програми для педагогів дошкільної, молодшої шкільної чи будь-якої іншої ланки освіти так само необхідні, як і для профільної середньої чи фахової передвищої.
Як зазначив перший заступник Голови Комітету з питань науки і освіти Олександр Співаковський, учасниками засідання було висловлено низку пропозицій, врахування яких надасть можливість суттєво поліпшити зміст запропонованої Концепції.
«Університетське Слово»
Світлини з інтернету
Нове видання з літературної критики
Нещодавно побачила світ нова книжка доктора філологічних наук, професора кафедри зарубіжної літератури та теорії літератури Бердянського державного педагогічного університету Софії Філоненко – збірка літературно-критичних статей «Місія здійсненна. Популярна література у дзеркалі критики», до якої входять 22 рецензії на романи й повісті сучасних українських авторів: Ірен Роздобудько, Олексія Волкова, Владислава Івченка, В’ячеслава Васильченка, Андрія Кокотюхи, Богдана Коломійчука, Ірини Даневської, Симони Вілар, Сергія Постоловського, братів Віталія і Дмитра Капранових, Віктора Савченка. Ці рецензії надруковані у видавництвах «Нора-друк», «Темпора» (Київ), «Фоліо», «Клуб Сімейного Дозвілля» (Харків) і «Твердиня» (Луцьк), а також на літературних Інтернет-порталах – «Буквоїд» і «Літакцент».
Книжка є підсумком роздумів дослідниці про популярну літературу за 2013–2017 роки. Серед текстів, які оглядає авторка, – твори різних жанрів белетристики: детективи і трилери, мелодрами і бойовики, фентезі і шпигунські романи, сімейні саги, пригодницькі романи з елементами містики, історії, лав-сторі. Це дає змогу уявити жанровий, тематичний, проблемний діапазон сучасної української масової літератури. Критик проводить паралелі між художніми текстами та явищами масової культури: кінофільмами, телесеріалами, поп-музикою, відеоіграми тощо, згадує про феномен соціальних мереж, враховує читацьку рецепцію (відгуки в Інтернеті).
Збірка статей має три розділи. У передмові «Сучасна українська критика: виклики і відповіді» Софія Філоненко висвітлює ключові проблеми і завдання літературної критики на початку ХХІ століття, форми її існування, «хвороби росту». У першому розділі презентовано рецензії на твори переважно пригодницького жанру, у другому йдеться про історичні романи, у третьому проаналізовано твори в стилі ретро (ретродетективи). У рецензіях авторка звертає увагу на актуальність творів, особливості сюжету й композиції, образи героїв, стильову специфіку.
Рецензентами наукового видання стали відомі вчені – доктори філологічних наук Тетяна Гребенюк (Запоріжжя) та Галина Левченко (Житомир). Збірник літературно-критичних статей Софії Філоненко «Місія здійсненна. Популярна література у дзеркалі критики» стане в нагоді письменникам, видавцям, філологам і шкільним та університетським викладачам, а також усім читачам, які цікавляться проблемами сучасного українського письменства.
Кафедра зарубіжної літератури та теорії літератури
Стажування викладачів БДПУ
У січні 2018 року викладачі кафедри зарубіжної літератури та теорії літератури Бердянського державного педагогічного університету професор Вікторія Зарва, доценти Ірина Співак та Іван Давиденко успішно пройшли підвищення кваліфікації в Інституті славістики Польської академії наук з комплексної теми: «Дискурс інтермедіальності в слов’янських літературах початку ХХІ століття» й отримали відповідні сертифікати. Зміст дослідницької практики охоплював 32 аудиторні години та 40 годин індивідуальної роботи. Стажування викладачів БДПУ в поважній науковій установі стало можливим завдяки сприянню голови польського просвітницького товариства «Відродження» професора Олексія Сухомлинова (випускника БДПУ), а також завдяки науковій співпраці українських учених з польськими колегами, зокрема в особі директора відділу з наукових питань Інституту славістики Польської академії наук професора Олени Красовської.
«Університетське Слово»
(за інформацією кафедри зарубіжної літератури та теорії літератури)