БЕРлін-БЕРдянськ: результати досліджень у Німеччині

Щойно завершилось місячне перебування професора БДПУ Ігоря Лимана в столиці Німеччини за стипендіальною програмою Stiftung Preußischer Kulturbesitz. Головною метою поїздки було збирання матеріалів для книги «Історія прусських консулів на Півдні України».

Для цього досліднику був наданий допуск до всіх установ Фонду Прусської Культурної Спадщини, включно з Секретним Державним Архівом Фонду Прусської Культурної Спадщини (Geheimes Staatsarchiv Preußischer Kulturbesitz), Державною бібліотекою у Берліні (Staatsbibliothek zu Berlin) та 17 державними музеями Берліна.

Крім матеріалів про інші портові міста Чорного і Азовського морів, в яких діяли консульства Королівства Пруссії, були виявлені і скопійовані надзвичайно цінні джерела безпосередньо з історії Бердянська, які доповнюють попередні праці щодо консулів Німеччини і Великої Британії у нашому місті. Зокрема, у справі «Konsulate in Kertsch auf der Krim und in Berdіansk, 1845-1868» Секретного Державного Архіву Фонду Прусської Культурної Спадщини скопійовано німецькомовний лист із особистим підписом Роберта Вільяма Камбербетча і печаткою британського консульства у Бердянську; десятки документів прусських консульських представників Іоганна Геммерле та Корнеліуса Янцена; листи з підписами багатьох бердянських німців; рукописну карту німецьких колоній нашого регіону тощо. Отримано дозвіл на публікацію всіх цих документів.

Продуктивною виявилась робота у фондах Державної бібліотеки у Берліні. Поміж іншого, там виявлені і скопійовані німецькі карти Бердянщини часів двох окупацій, 1918 і 1941-1943 років. Несподіваною стала знахідка випусків газети «Бердянская жизнь» за першу половину 1918 р., які є вельми цікавою хронікою подій у нашому місті в той надзвичайно драматичний період.

Вдалося відшукати і низку матеріалів для книги «Грецька громада та консули Греції у Бердянську ХІХ – початку ХХ століття», яка зараз перебуває на останньому етапі підготовки до публікації.

 

За інформацією, наданою професором Ігорем Лиманом


Поділитися:

  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • Print