Липень — Місяць гордості людей з інвалідністю

Цей місяць — про силу бути собою, про видимість, гідність і право на повноцінне життя без бар’єрів

Липень в усьому світі — Disability Pride Month або Місяць гордості людей з інвалідністю. Президент США Джордж Буш-старший 26 липня 1990 року підписав закон, що забороняє дискримінацію людей з інвалідністю. У 2015 році в Бостоні вперше відзначили дату підписання закону, зрештою Прайд поширився на весь липень. Згодом Disability Pride Month став популярним не лише в США, а й в інших країнах, зокрема в Україні у рамках реалізації Національної стратегії із створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року.

Понад мільярд людей у світі мають інвалідність. За даними Мінсоцполітики, в Україні станом на 2024 рік людей з інвалідністю було понад три мільйони. Люди, що мають інвалідність, стикаються з ейблізмом (системна дискримінація людей із захворюваннями та інвалідністю), стигматизацією, неінклюзивним простором, соціальною ізоляцією та насильством.

Прайд людей з інвалідністю має свій прапор. Кожна кольорова смуга має значення:

  • 🔴 червона — фізична інвалідність;
  • 🟡 жовта — нейровідмінності;
  • ⚪ біла — невидима й ще не діагностована інвалідність;
  • 🔵 синя — емоційні та психічні розлади, зокрема психічні захворювання, тривожність та депресія;
  • 🟢 зелена — сенсорні розлади, зокрема порушення слуху, зору, відсутність нюху та смаку, порушення обробки звуків тощо;
  • ⚫ чорна — вшановує та оплакує людей з інвалідністю, які померли через ейблізм, насильство, недбалість, самогубство, супротив, хворобу та євгеніку.

Діагональне розташування смуг демонструє перешкоди, з якими стикаються люди з інвалідністю, та бар’єри, які відокремлюють їх від суспільства, а ще символізує світло, яке прорізає темряву.

Люди з інвалідністю — частина українського суспільства. Це не просто наші співгромадяни, але й сміливі волонтери, талановиті митці, активні громадські діячі. Забезпечення рівних можливостей та інструментів для участі в суспільному житті — не лише гуманітарне питання, а й запорука розвитку демократичної держави.

Кожна людина гідна дотримання її прав та свобод, а ще змістовного й цікавого життя, наповненого працею, відпочинком, коханням, подорожами. Люди з інвалідністю прагнуть і заслуговують на рівну участь у житті суспільства. І для них надзвичайно важлива підтримка.

#Місяць_гордості_людей_з_інвалідністю#DisabilityPrideMonth

За матеріалами компетентнісного центру інклюзивної освіти
Бердянського державного педагогічного університету


Поділитися:

  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • Print