Те, що на часі. Те, що болить. Те, що актуально як для фахівців, так і для пересічних громадян. Те, що зветься мілітарною журналістикою, яка, починаючи з 2014 року, вийшла на інший рівень у нашій країні. На жаль, за розвитком цього медіанапрямку стоїть гіркий досвід, який доводиться здобувати воєнним і військовим журналістам. Саме цю тему і про цих героїв говорили здобувачі спеціальності 061 Журналістика на бінарному відкритому занятті, організованого викладачками кафедри соціальних комунікацій Бердянського державного педагогічного університету Наталією Рулою та Анжелікою Шульженко.
Важливість роботи воєнних та військових журналістів важко переоцінити. Вони дають можливість усьому світу зрозуміти, що відбувається на війні, і побачити її людський аспект. Вони документують воєнні злочини та порушення прав людини, допомагаючи притягнути винних до відповідальності. Вони залишають історичний запис про війну, який допоможе майбутнім поколінням зрозуміти масштаб цієї трагедії. А ще поруч із ними постійно крокують небезпека, цензура, психологічна травма тощо.
Здобувачі третього та четвертого курсів ознайомили присутніх із відомими на весь світ українськими журналістами, висвітлили важливі біографічні моменти та становлення в професії, закцентували на текстових матеріалах, фото- та відеороботах, які зробили цих професіоналів відомими, а історію про український спротив – почутою на весь світ. Зокрема спілкувалися про таких провідних наразі воєнних журналістів як Андрій Цаплієнко, Євген Малолєтка, Мстислав Чернов, Юлія Кочетова, подружжя Ліберових, а також згадали Максима Левіна, який загинув, доносячи правду до суспільства.
Кожен слайд презентацій наштовхував на розмірковування, щем у серці та сльози на очах. Усі намагалися знайти відповідь на запитання, як мілітарна журналістика в ХХІ столітті може бути провідною та архівувати в тисячі разів більше матеріалів, ніж інші теми.
Такий відкритий захід став корисним та важливим в інформативному аспекті для всіх присутніх. Ось декілька відгуків від здобувачок:
Дар’я: Це насправді дуже важлива зустріч і дуже цінні доповіді. Щоб перемогти у цій війні, ми повинні пам’ятати і нагадувати про всі ці події.
Вікторія: Тема, яка актуальна не тільки для нашої країни, а й для журналістської віхи загалом. Адже саме military журналістика одна з головних на сьогодні, і на прикладі людей, які займаються цим, недосвідчені журналісти повинні вчитися, переймати досвід (звичайно якщо не бояться бути в цьому середовищі), а ті, хто вдягає рожеві окуляри і гадає, що це “порція адреналіну”, – тверезо оцінювати ситуацію та свої можливості.
Ліана: Дуже інформативний і зворушливий захід. Після побачених фото з війни хотілося плакати. Доповідь про події у Маріуполі на початку повномасштабного вторгнення для мене болюча тема, адже це моє рідне місто, у якому я жила певний час. Дякую за конференцію, ми маємо знайти наших героїв і пам’ятати про них!
Яна: Цей захід був дуже важливий для всіх нас, адже ми повинні знати наших журналістів, які висвітлюють реальність України для всього світу. Усі журналісти, яких ми обговорили, так чи інакше зворушили мене своїми матеріалами та фотографіями.
Дар’я: Захід був дуже чуттєвий, багато емоцій охоплювали думки. Було дуже багато нової, цікавої інформації. Чесно кажучи, це дуже актуальна та болюча тема для кожного з нас; люди, які ризикують своїм життям заради того, щоб показати світу правду, – справжні герої. Це саме ті люди, про яких повинен знати кожен українець, бо саме вони показали нам ті жахи, про які ми не могли й уявити.
Вікторія Напрягло,
здобувачка вищої освіти
спеціальності 061 Журналістика,
Наталія Рула,
старша викладачка кафедри
соціальних комунікацій