«Незабудка – біль душі і пам’ять серця»: вшанування жертв Голодомору та святкування Дня Гідності та Свободи

Друга половина листопада видалася плідною та насиченою для викладачів кафедри іноземних мов і методики викладання та здобувачів факультету філології та соціальних комунікацій Бердянського державного педагогічного університету. Ціла низка заходів була проведена для вшанування пам’яті жертв Голодомору та святкування Дня Гідності та Свободи.

Так, 18 листопада доцентки Оксана Халабузар і Ольга Боговін (кафедра української та зарубіжної літератури і порівняльного літературознавства) разом зі здобувачами 2 курсу бакалаврату та магістратури, які навчаються на освітньо-професійних програмах «Середня освіта (англійська мова та література)» і «Філологія. Українська мова та література» відповідно, відвідали виставку сучасного мистецтва «Співіснування з темрявою» у виставковому центрі «Мистецький арсенал» у м. Київ.

Також протягом двох останніх тижнів викладачами кафедри були проведені кураторські години, присвячені вшануванню пам’яті людей, які стояли на захисті свободи та гідності під час Помаранчевої революції та Революції гідності, тих, хто віддав своє життя заради загальнолюдських цінностей. Так, доцентками Іриною Шиманович та Оксаною Халабузар було проведене тематичне заняття «Заряджені гідністю та жагою свободи» (перегляд та обговорення документального фільму), а доцентками Оксаною Дубровою та Іриною Школою – панельні дискусії на тему «Україна. Поступ свободи» і «Небесна сотня. Зима, що нас змінила».

У четверту суботу листопада в Україні також вшановують пам’ять мільйонів жертв голодоморів в Україні. Наймасштабнішим з них був голодомор 1932-1933 років. «Незабудка – біль душі і пам’ять серця» – під такою назвою пройшла кураторська година для здобувачів першого (бакалаврського) рівня ФФСК (ОПП «Філологія (германські мови та літератури (переклад включно), перша – англійська, друга – німецька)», кураторка – Оксана Дуброва); «Голодомор у сучасних ЗМІ: Критичне мислення та медійна грамотність» (ОПП «Середня освіта (англійська мова та література)» (кураторка – Ірина Школа); тематичне заняття «Genocide Never Again» (ОПП «Філологія (германські мови та літератури (переклад включно), перша – англійська, друга – німецька)» (куратори – Ірина Шиманович та Оксана Халабузар).  

Під час заходів були розглянуті і обговорені дуже важливі питання щодо історії Голодомору. Викладачі підготували для здобувачів екскурс в історію питання. Було наголошено, що автором правового терміну «геноцид» є польсько-американський юрист єврейського походження Рафал (Рафаель) Лемкін, який стверджував: «Це не просто масове вбивство. Це – геноцид, винищення не лише окремих осіб, але й культури і нації».

28 листопада 2006 року Верховна Рада України ухвалила закон, який визнає Голодомор геноцидом українського народу. Станом на сьогодні  Голодомор 1932–1933 років визнали геноцидом 17 держав світу, включно з Україною: Сполучені Штати Америки, Естонія, Канада, Австралія, Латвія, Литва, Польща, Угорщина, Грузія, Португалія, Еквадор, Колумбія, Мексика, Парагвай, держава Ватикан, Перу.

Подібні травми залишають ціннісний відбиток не лише на очевидцях, а й на цілих поколіннях. Усе більше архівів відкривають, дедалі більше документів підтверджують слова тисяч свідків і розкривають нові деталі злочину тоталітарного комуністичного режиму. Тому, на думку викладачів кафедри іноземних мов і методики викладання, важливо осмислити усі ці досвіди і травму та інтегрувати їх у побудову нинішнього суспільства. Важливо донести сучасному поколінню, що навіть через 90 років після трагедії (а історія, на жаль, повторюється), росія продовжує чинити геноцид проти українців, але попри такі важкі і трагічні обставини, українці залишаються незламним, вільним, нескореним народом, який не забуває минулого і торує шлях до щасливого майбутнього України, адже той, хто забуває минуле, не має майбутнього.

За традицією, цього дня українці запалюють у своїх оселях свічку пам’яті на вшанування загиблих від штучного голоду.

Оксана Дуброва,

доцентка кафедри  іноземних мов і методики викладання


Поділитися:

  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • Print