Майже тиждень у період з 9 по 14 липня 2017 року мені пощастило провести в мальовничому місті Познані, що знаходиться у центрі західної частини Польщі. Мета поїздки – навчання та освіта в Університеті Адама Міцкевича за програмою «News Literacy» («Новинна Грамотність»), хоча, звісно, було і трохи туризму…
За щасливим збігом обставин, або, можливо, через якісь інші причини, перелічені в аплікаційній формі і озвучені під час інтерв’ю, мене вибрали з-поміж 200 учасників, і я разом із іншими 14 представниками із України, Польщі, Грузії, Вірменії, Казахстану, Киргизстану, Македонії, Білорусі вирушила у Познань. Літня Школа Новинної Грамотності (News Literacy Summer Institute) проводиться на базі Факультету Політичних наук і Журналістики в Університеті імені Адама Міцкевича в Познані. У кооперації із Stony Brook University (Нью Йорк, США) в 2017 році відбулись навчання вже втретє – перша школа була проведена 2015 року.
Основні завдання, які ставлять перед собою організатори школи – допомогти учасникам стати свідомими споживачами новин, застосовуючи свої навички критичного мислення та працюючи з поточними прикладами з засобів масової інформації та поділитися власним досвідом викладання курсу «Новинна Грамотність». Базові питання, які хвилюють науковців і дослідників означеної теми стосуються вивчення ключових елементів стандартів журналістського діяльності (баланс думок, надійність і використання належних джерел інформації); редакційного циклу та правил вибору інформації для публікації; подолання упередженості аудиторії тощо.
Сказати, що програма була насичена – нічого не сказати, заняття розпочинались о 900 ранку і тривали до 1730, а іноді і до 2000. Але, не зважаючи на щільний графік і шалений темп, втома майже не відчувалась, адже поряд були щирі, відкриті люди, а головне – однодумці. Воркшопи проводили викладачі Університету Стоні Брук в Нью Йорку проф. Річард Хорнік, лектори Університету Адама Міцкевича: проф. Дорота Піонтек, PhD Рафал Віщневскі, PhD Еліза Каніа, PhD-студентка Агнєшка Філіпіак. Засновники і організатори школи відкриті до співпраці і готові ділитися своїм досвідом у впровадженні курсу «Новинної Грамотності».
Перший день у Познані (неділя) в учасників був вихідним, тому був час помилуватися краєвидами, захопитися атмосферою вільного, творчого міста – так би мовити, відчути себе туристом перед робочим тижнем. Увечері була інтеграційна зустріч в одному із кафетеріїв, де всі познайомилися, поспілкувалися і розтопили кригу. А потім, з понеділка, ви вже напевно, зрозуміли, що розпочалися цікаві і корисні лекції і воркшопи. Чесно кажучи, я в захваті від організації школи, практичних порад, поєднання навчання із відпочинком і неформальною комунікацією. Раджу всім, хто цікавиться питаннями медіаосвіти, медіа- і новинної грамотності, і функціонування журналістики в еру інформаційних технологій заповнювати аплікаційну форму і відсилати для участі в програмі – не пожалкуєте, даю гарантію J. На четверту школу поки що відбір не відкрито, проте вже восени на сайті має з’явитись попередня інформація. Тож бажаю всім успіхів!
Замість післямови – фотографії, які мені вдалося зробити у подорожі, і пам’ятайте, що ефект від них необхідно помножити на 100 мінімум, адже всієї палітри відчуттів, нажаль ними не передати!
З повагою,
Ксенія Лукач
ст. викладач кафедри соціальних комунікацій
факультету філології та соціальних комунікацій
Бердянського державного педагогічного Університету