Поетичний міст між Україною та Британією

18 листопада 2022 року викладачі і студенти БДПУ взяли участь у фестивалі гуманітарних наук «Being Human», який традиційно проводиться у Великобританії восени. Спільна подія, яка мала назву «Суголосні серця» (“Resonating Hearts”), була організована кафедрою української та зарубіжної літератури і порівняльного літературознавства нашого університету та Університетом Вулвергемптона, що розташований в індустріальному регіоні Вест-Мідлендс, «Чорній Країні» («Black Country»).

Упродовж години учасники будували «поетичний міст» між двома країнами, читаючи вірші українських і англійських поетів, як класичних, так і сучасних. Українські студенти і викладачі, професори Софія Філоненко та Ігор Лиман, представили короткі відео з читанням віршів із значущих локацій: Софійської площі Києва, столичного бомбосховища, волонтерського центру в Запоріжжі, які демонструють сучасні воєнні реалії нашої країни. Прозвучали поезії Джона Донна, Вільяма Вордсворта, Вільяма Хенлі, Редьярда Кіплінга, Філіпа Ларкіна, Лесі Українки, у яких висловлюються ідеї мужності, стійкості, милосердя і солідарності. На запрошення БДПУ до заходу долучилася відома українська поетеса зі Львова Галина Крук, яка прочитала свої найновіші твори. Британський університет залучив до читань місцевих письменників – докторку Лізу Блоуер (Lisa Blower) та Ліз Беррі (Liz Berry), які «відповіли» українцям своїми художніми текстами.
Фестиваль «Being Human» у 2022 році відбувається з 10 по 19 листопада в 52 містах Британії. Фестиваль проводиться закладом School of Advanced Study Лондонського університету за щедрої підтримки Research England у партнерстві з Мистецько-гуманітарною дослідницькою радою та Британською академією. Університет Вулвергемптона є одним із центрів фестивалю, разом із такими закладами, як Бангорський університет, Університет Роберта Гордона, Університет Нортумбрії, Університет Бредфорда, Університет Данді.

Поезія під час війни і кризових подій відіграє особливу роль – класичні тексти набувають нового звучання, привертають увагу до вічних цінностей, слугують душевною опорою і розрадою. Поезія говорить про те, що ми здатні протистояти агресії та жорстокості, знаходити внутрішні ресурси для боротьби, залишатися людяними.
У вступному слові до заходу професор Себастіан Грос (Sebastian Groes, Університет Вулвергемптона) зазначив: «Через слова та голоси українських поетів, студентів і професорів, а також через відповіді двох письменників із Вест-Мідлендс, ми сподіваємось налагодити міжкультурний діалог між Великобританією та Україною, щоб поставити низку важливих питань: що таке використання мистецтва під час кризи – і особливо під час війни? Як поезія може створювати комфорт, а також перспективу жахливого досвіду, яка надає сенсу ситуації, яка є нерозумною, несправедливою? Як літературні зв’язки між різними країнами та спільнотами можуть, можливо, вплинути на відчуття зцілення чи принаймні надати відчуття надії та розради?»

Поетичні читання на британському фестивалі викликали значну зацікавленість серед шанувальників мистецтва. Докторка філологічних наук Тетяна Рязанцева (Інститут літератури НАН України) відзначила: «Побувала вчора віртуально на поетичних читаннях «Суголосні серця», організованих університетом британського міста Вулвергемптон і Бердянським державним педагогічним університетом. Пощастило послухати від початку до кінця без перебоїв зі світлом. Лаконічно, камерно, але напрочуд щиро. Вибір текстів добре ілюструє різницю світовідчуття «тут і тепер» українців і європейців. Не можу вповні погодитися з англійськими колегами лише в одному: принаймні мені поезія нині – це не просто «втіха», а скоріше, намагання «вхопити реальність». Джеймс Сміт свого часу визнавав це основним завданням метафізичної поезії, яка актуалізується в переламні моменти історії. Але хіба не в такі часи живемо? Загалом – прекрасна ідея. Сподіваюся, буде продовження».
Випускник філологічного факультету БДПУ Євгеній Повєткін, який наразі перебуває в Ірландії, підкреслює наступне: «Це було своєрідне диво, зроблене з використанням англійської мови, підключення до Інтернету, мистецтва поезії та міцності британської академічної традиції. Це здавалося таким природним, що ми в Україні знаємо і любимо великі поетичні шедеври з Англії, і можемо поділитися цим новим великим досвідом!»
Спільна подія на фестивалі «Being Human» сприятиме зміцненню зв’язків між Україною та Британією, розвиткові транскультурного діалогу. Бердянський державний педагогічний університет щиро вдячний британським партнерам за допомогу й усебічну підтримку нашої країни, за солідарність у боротьбі за мир і свободу.

Ольга Харлан,

професорка, завідувачка кафедри української

та зарубіжної літератури

і порівняльного літературознавства БДПУ


Поділитися:

  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • Print