Студентська наука – показник розвитку  кафедри української мови та славістики

Сучасна мовознавча наука передбачає розвиток та використання нових технологій, напрямів, методик, методів дослідження. У межах кафедральної наукової теми «Лінгвостилістичні та лінгводидактичні дослідження мовного простору» науковими керівниками разом зі здобувачами вищої освіти здійснювався перспективний аналіз мовного матеріалу. Зокрема, ними були створені наукові роботи в руслі когнітивної лінгвістики, лінгвокультурології, соціолінгвістики, лексичної семантики, синтаксису, методики викладання української мови, що є нині актуальними. Результати  досліджень висвітлювалися під час проведення міжнародних, всеукраїнських та внутрівузівських конференцій, публікацій у збірниках студентських наукових праць.

Зокрема, 09 листопада 2023 року колективом кафедри було проведено V Всеукраїнську заочну  науково-практичну студентську конференцію «Українська мова на порубіжжі ХХ–ХХІ сторіччя: мовознавчий та лінгводидактичний аспекти». Широкий ареал учасників конференції засвідчив їх зацікавленість сучасними науковими проблемами, обізнаністю з теретичною базою дослідження. За результатами конференції було опубліковано збірник «Українська мова на порубіжжі ХХ–ХХІ сторіч: мовознавчий та лінгводидактичний аспекти: матеріали V Всеукраїнської заочної науково-практичної студентської конференції (м. Бердянськ, 9 листопада 2023 р.)».

Кожного року здобувачі вищої освіти беруть активну участь у Внутрівузівській студентській науковій конференції, присвяченій Дням науки в університеті, під час якої демонструють уміння вести наукову дискусію з мовознавчої проблематики, логічно і доказово викладати основні положення роботи.

31 жовтня 2023 р. кафедрою української мови та славістики було проведено І етап ХХІV Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика. У  конкурсі брали участь 60 найкращих студентів з різних факультетів нашого університету. Здобувачі вищої освіти виявили високий рівень підготовленості та творчий підхід до виконання завдань. Студентка  3УМЛ групи ФФСК І. Леута стала переможцем (3 місце) ІІ (обласного) етапу цього конкурсу і рекомендована до участі у Всеукраїнському етапі.

При кафедрі української мови та славістики функціюють дві проблемні наукові групи: «Семантична структура номінативних одиниць української мови» (науковий керівник – канд. філол. наук, доцент Крижко О. А.) та «Динамічні процеси у фонетичній та лексичній системах української мови» (науковий керівник – канд. філол. наук, доцент Юносова В. О.).

28 березня  2023 р. відбулося показове засідання студентської наукової проблемної групи «Семантична структура номінативних одиниць української мови» (науковий керівник – канд. філол. наук, доцент Крижко О. А.) на тему: «Національно-культурний компонент семантики номінативних одиниць української мови».

У ході роботи обговорювалися наукові доповіді здобувачів вищої освіти щодо проблем вивчення фразеологічних та лексичних одиниць у межах української мовної картини світу.

Зокрема, аналізувалися міфопоетичні витоки української національно-культурної символіки, розглядалися національні концепти та їх реалізації в українській міфологічній системі. У роботах зосереджувалася увага на деяких властивостях об’єктів дійсності, відображених в українській мовній картині світу, що не втратилися, а залишилися беззаперечно значущими.

Робота у проблемних наукових групах є важливою сходинкою у формуванні майбутніх науковців.

Отже, проведення різних студентських наукових заходів свідчить про велику, ґрунтовну роботу викладачів кафедри української мови та славістики.

кандидат філологічних наук, доцент  Крижко О. А.


Поділитися:

  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • Print