«Яка твоя історія?»: підбиваючи підсумки

Разом із жовтнем завершився захоплюючий проєкт «Яка твоя історія?», що реалізовувався впродовж шести місяців Запорізьким науковим товариством ім. Якова Новицького за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). Проєкт сфокусований на популяризації історії трьох міст (Запоріжжя, Бердянськ і Мелітополь).

Згадаймо деякі заходи і результати цього проєкту по Бердянську.

Однією з головних платформ проєкту стала сторінка «Яка твоя історія?» у facebook. Впродовж шести місяців там розміщено 104 пости, що стосуються саме Бердянська.

З них 39 постів – про події проєкту в Бердянську і 65 постів – з історичними фотографіями та родинними історіями. В них оприлюднено 726 історичних фото.

Зокрема, там розміщено кілька сотень фотографій, спеціально для проєкту відсканованих у фондах НДІ Історичної урбаністики та Музею історії БДПУ. Крім того, проєкт «Яка твоя історія?» передав НДІ Історичної урбаністики сканер, яким була оцифрована низка фотоплівок 1970-х – початку 1980х рр. з Музею історії БДПУ.

Ще важливіше, що на заклик організаторів проєкту відгукнулись, принесли старі фотографії та записали свої родинні історії десятки бердянців, включно з ректором БДПУ Ігорем Богдановим, представниками університетської адміністрації та професорсько-викладацького складу Ольгою Гуренко, Іриною Нагай, Катериною Дудоровою, Оленою Мартиненко, Олександром Голіком і багатьма іншими. Студенти-історики (серед них найактивніші – Олексій Стьопін, Владислава Проценко, Аліна Нестеренко) відшукали в Бердянську та за його межами випускників нашого ЗВО, які погодились дати для проєкту свої фото і записати «усноісторичні» інтерв’ю.

523 фотографії надані проєкту за підписаними актами передачі.

При цьому на сторінці «Яка твоя історія?» викладені й історичні фото Бердянська та його мешканців і гостей, віднайдені не бердянськими учасниками команди проєкту. З іншого боку, бердянська регіональна координаторка проєкту Вікторія Константінова надала низку фотографій, що стосуються історії Запоріжжя.

На сторінці «Яка твоя історія?» у facebook викладені і відео з оцифрованими кінохроніками Бердянська, що зберігаються в Центральному державному кінофотофоноархіві України ім. Г. С. Пшеничного та у Державному архіві Запорізької області (останні були виявлені співробітниками НДІ Історичної урбаністики ще 7 років тому, але викладені вперше саме в рамках проєкту).

5 червня Ігорем Лиманом і Вікторією Константіновою в рамках проєкту була прочитана онлайн лекція «Фотоісторія греків Бердянська», яку в прямій трансляції в Zoom прослухали лише близько 70 глядачів/слухачів, натомість впродовж тільки двох днів у записі з нею ознайомилось більше 1,6 тисяч осіб (загалом наразі маємо більше 2200 переглядів цієї лекції).

25 липня на вул. Горького, неподалік від моря, було організовано вуличну виставку «Фотоісторії Бердянського порту», проведено лекцію-екскурсію «Бердянськ як «друга Одеса»: нереалізовані сподівання» (Ігор Лиман).

26 липня в парку Шмідта відбулась вулична виставка «Неймовірний старий Бердянськ» і проведено екскурсію «Середмістя старого Бердянська» (Ігор Лиман).

22 серпня на Приморській площі пройшла вулична виставка «Неповторний Бердянськ», а середмістям проведена екскурсія «Бердянськ махновський» (Ігор Лиман).

17 вересня, на День міста, проєктом «Яка твоя історія?» в Бердянську був організований великий історичний фестиваль, в рамках якого на п’яти локаціях було проведено більше півтора десятки різнопланових заходів.

Серед них – публічна лекція «Міська історія Бердянська: погляд з моря», що була прочитана Ігорем Лиманом на «піратському» кораблі, який рухався Бердянською затокою; лекції у внутрішньому дворику головного корпусу БДПУ «Women on the Move: бердянський контекст» (Ігор Лиман) і «Міфи та реальність міського простору» (Віктор Брехуненко).

У вуличному кінозалі, влаштованому в парку Шмідта, після демонстрації виступу Владислава Берковського, директора Центрального державного кінофотофоноархіву України ім. Г.С. Пшеничного «Віртуальний образ міста», були показані унікальні кінохроніки Бердянська ХХ століття, спеціально оцифровані для проєкту «Яка твоя історія?».

Складовими фестивалю стали інтервенції «Історична мапа Бердянська» та «Бердянськ, який ти?» (Карина Фурса); гра «Монополія. Старе місто», яка була спеціально розроблена і виготовлена проєктом на основі історичних матеріалів Бердянська, Олександрівська (Запоріжжя) та Мелітополя (Ірина Біла та Наталя Лобач); квест-геокешинг «Яка твоя історія?» (Ірина Біла); воркшопи «Колаж «Створи свій Бердянськ»» і «Я – найкращий гід» (Наталя Лобач).

Спільно з ГО «Спільно HUB» і Бердянським велоклубом було проведено захід «Бердянськ велосипедний: минуле і сьогодення», у якому взяла участь Вікторія Константінова.

17–24 вересня студентки-історики Владислава Проценко, Аліна Нестеренко, Ілона Ягодкіна та Анна Каіра провели марафон з 24 екскурсій у Музеї історії БДПУ, організованих для всіх першокурсників університету.

В останні дні проєкту, наприкінці жовтня вздовж стежки між соснами у внутрішньому дворику головного корпусу БДПУ була облаштована стаціонарна фотовиставка, що передається університету проєктом «Яка твоя історія?». На стендах – старі фотографії Бердянська, родинні історії його мешканців, зібрані впродовж півроку реалізації проєкту.

На кожній з трьох мовних версій (українськомовна, англомовна та російськомовна) сайту НДІ Історичної урбаністики у розділі «Проєкти» створена директорія «Яка твоя історія?», де розміщені гіперпосилання на всі новини, статті, які стосуються проєкту в Бердянську.

Додамо сюди популяризацію проєкту під час організованих у БДПУ конференцій, презентацій книжок, а також виставки, присвяченої 50-річчю пісні Володимира Івасюка «Червона рута» (адже мати славетного композитора в 1940-х рр. навчалась у Бердянському (Осипенківському) учительському інституті).

Частину джерел з історії Бердянська, отриманих від містян у ході проєкту, планується передати на зберігання до фондів Центрального державного кінофотофоноархіву України імені Г.С. Пшеничного, решта ж зберігатиметься у зібраннях Запорізького наукового товариства ім. Якова Новицького та Науково-дослідного інституту Історичної урбаністики.

Приємно та символічно, що Петро Бойко – менеджер проєкту «Яка твоя історія?», син засновника Запорізького наукового товариства ім. Якова Новицького щойно став лауреатом премії за досягнення в краєзнавчій роботі імені Якова Новицького в номінації «за активну популяризацію історії та культури».

Професори БДПУ Вікторія Константінова та Ігор Лиман


Поділитися:

  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • Print