16 травня у Івано-Франківську на базі переміщеного Херсонського державного університету відбувся всеукраїнський семінар «Бібліотеки переміщених університетів: нові виклики – нові можливості». Він став важливою платформою для спілкування та обміну досвідом, об’єднавши понад 30 представників бібліотечної сфери релокованих університетів із Запорізької, Донецької, Луганської та Херсонської областей.
Серед учасників семінару була присутня Світлана Білокінь, завідувачка бібліотеки Бердянського державного педагогічного університету. Вона особисто відвідала Івано-Франківськ, долучившись до заходу офлайн, тоді як її колеги приєдналися онлайн, цей формат зустрічі дав можливість бути присутніми на заході усьому колективу бібліотеки.
Гостей зустрічали ректор Херсонського державного університету Олександр Співаковський, перший проректор Сергій Омельчук та директорка Наукової бібліотеки Алла Коваль.
Захід порушив болючі, але важливі теми: агресія РФ, окупація, університети без стін, бібліотеки без фондів, брак фахівців. Втрати, що змусили починати все з нуля, і виклики, які відкрили нові горизонти.
Спікери: Марина Женченко (директорка наукової бібліотеки імені М. Максимовича, КНУ ім. Тараса Шевченка), Сергій Назаровець (старший науковий співробітник бібліотеки Київського столичного університету імені Бориса Грінченка), Тетяна Ярошенко (заступниця директора з наукової роботи та міжнародної співпраці ДНТБ) та Анна Яцишин (провідна наукова співробітниця Інституту цифровізації освіти НАПН України) обговорювали трансформацію бібліотек у сучасних умовах, зокрема роль цифрових ресурсів, академічну доброчесність, управління дослідницькими даними та розвиток відкритої науки. Вони висвітлили актуальні виклики та можливості для бібліотек у підтримці наукової діяльності та забезпеченні доступу до знань.
Своїм досвідом та напрацьованими стратегіями поділилися представники бібліотек Херсонського державного університету, Таврійського державного агротехнологічного університету ім. Дмитра Моторного, Луганського національного університету ім. Тараса Шевченка, Херсонського державного аграрно-економічного університету та Донецького національного університету ім. Василя Стуса.
Серед більшості перемішених бібліотек найболючішим викликом стали втрачені репозитарії. Бібліотека БДПУ не була винятком, ми теж втратили свій репозитарій. У нас не було резервної копії, тож довелося починати все з нуля. Завдяки зусиллям керівниці проєкту Яні Сичіковій, системному адміністратору Максиму Павленку та провідним бібліотекарям Галині Потапенко та Аллі Куторзі з 2023 року новий репозитарій почав наповнюватися публікаціями. За два роки не лише відновлено, а й перевищено втрачений обсяг, нині в електронному архіві зберігається 4532 документи.
Чому так важливий репозитарій – він дає можливість вчитись студентам онлайн без перешкоди доступу до літератури, а викладачам зберегти свої наукові доробки для подальших поколінь в стінах університету.
Було підмічено, що серед усіх присутніх представників бібліотек ЗВО, бібліотека БДПУ продемонструвала рекордну швидкість відновлення даних репозитарію – це є доказом незламності та стійкості.
Бібліотека продовжує працювати, активно підтримуючи освітній та науковий процес. На сайті зібрано безліч корисних ресурсів – від переліку баз даних, електронних та аудіокниг до періодичних видань і тематичних віртуальних виставок. Особливу увагу приділено сучасним технологіям: є велика добірка сайтів з штучним інтелектом, а також мовні та фахові курси, що сприяють професійному розвитку.
Фахівці бібліотеки визначають індекси УДК, перевіряють випускні кваліфікаційні роботи на предмет плагіату, проводять екскурсії, літературні гіди та заходи з академічної доброчесності. Крім того, вони активно долучаються до загальноуніверситетських подій, сприяючи розвитку академічної спільноти.
Війна принесла не лише руйнування, а й величезні виклики для університетів та бібліотек. Втрата будівель, фондів, технологічних ресурсів – усе це могло б зупинити діяльність. Але головною силою залишаються люди – бібліотекарі, науковці, дослідники, які, попри труднощі, продовжують зберігати та примножувати знання.


Галина Потапенко, провідна бібліотекарка