Належна обачність бізнесу щодо прав людини в часи війни та чому це важливо для майбутніх соціальних працівників

У липні ц.р., Алла Мельничук,  асистентка кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти БДПУ взяла участь у одноденному воркшопі під назвою «Належна обачність бізнесу щодо прав людини в часи війни», який був організований UNDP спільно з Глобальним договором ООН в Україні. У заході взяли участь понад 30 представників українських приватних та державних компаній, об’єднані прагненням вести відповідальний бізнес і інтегрувати принципи бізнесу та прав людини у свою діяльність.

Щоб виявити та запобігти ризикам порушення прав людини в бізнесі,  працювати відповідно до європейських вимог, підприємствам важливо розуміти та дотримуватися належної обачності у сфері прав людини. Також це важливо розуміти студентам, майбутнім соціальним працівникам, оскільки їхня діяльність часто пов’язана з захистом прав людей, особливо у складних умовах, таких як війна. До того ж, майбутні соціальні працівники є агентами змін, і в подальшому зможуть запроваджувати ці принципи на робочих місцях, інтегруючи вірні людиноцентровані цінності.

Досвід життя у великій війні показав, що українському бізнесу важливо бути стійкими до викликів та мати ефективні системи управління ризиками. Водночас на тлі війни загострилась увага до заяв бізнесу про дотримання прав людини та їх втілення на практиці: у роботі з командою, клієнтами, співпраці з партнерами та громадами.

Чому це важливо? В основі будь-якого бізнесу лежить людський капітал, адже бізнес працює для людей та завдяки людям. Повага до прав людини є фундаментом стійкості та витривалості бізнесу в найбільш кризові часи. Дотримання цих принципів не лише підвищує репутацію компанії, але й сприяє залученню та утриманню найкращих талантів, а також формує довіру клієнтів.

Під час заходу учасники разом з експертами обговорювали:

  • основні стандарти щодо бізнесу та прав людини, включно з відповідальною бізнес-поведінкою;
  • принципи належної обачності щодо прав людини, зокрема методи визначення та оцінки впливу на права людини, інтеграція прав людини в операційну діяльність, моніторинг та комунікація про впроваджені заходи;
  • стратегії дій в умовах війни чи конфлікту, зокрема як діяти відповідально під час кризових ситуацій.

Серед запрошених експерток воркшопу були:

  • Олена Уварова, голова Міжнародної лабораторії бізнесу і прав людини, співпрезидентка Глобальної асоціації досліджень з бізнесу і прав людини, міжнародна експертка UNDP бізнесу і прав людини;
  • Владислава Капліна, дослідниця Ресурсного центру з бізнесу і прав людини (Business and Human Rights Resource Centre) в Східній Європі і Центральній Азії;
  • Ірена Федорович, експертка і тренерка з питань бізнесу і прав людини, директорка Центру «Соціальна дія».

Цей захід організувала команда експертів Глобального договору ООН в Україні та Центру «Соціальна дія» у партнерстві з Міністерством економіки України та Програмою розвитку ООН в межах проєкту «Business and Human Rights Accelerator» і глобального проєкту UNDP «Сприяння відповідальним бізнес-практикам в країнах, де працюють японські компанії, з особливим акцентом на просуванні належної обачності щодо прав людини в глобальних ланцюжках поставок (JSB 2022 B+HR Global)», який реалізується за фінансової підтримки уряду Японії.

Досвід, отриманий під час заходу, буде цікавий студентам БДПУ, які планують інтегрувати принципи бізнесу та прав людини у свою діяльність. Алла Мельничук відзначила, що участь у таких заходах є надзвичайно важливою для викладачів та студентів соціальних спеціальностей. Це не тільки розширює їхні знання та навички, але й сприяє формуванню нових підходів у викладанні та застосуванні на практиці принципів прав людини. Вона підкреслила, що інтеграція цих знань у навчальні програми є необхідною умовою підготовки висококваліфікованих фахівців, здатних ефективно працювати у сучасних умовах.

Інтеграція отриманих знань в навчальну програму відбудеться з урахуванням цілей сталого розвитку (ціль 8. Гідна праця та економічне зростання, ціль 10. Скорочення нерівності).

Фото: Андрій Нога

За матеріалами

кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти


Поділитися:

  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • Print