Великодній дивограй від кафедри теорії та методики навчання мистецьких дисциплін

За ініціативи Бердянського державного педагогічного університету спільно відділом освіти виконавчого комітету Бердянської міської ради й ЦДЮТ імені Є. Руднєвої з 10 по 15 квітня проходить культурно-мистецька толока «Великдень єднає».

Тож, кафедрою теорії та методики навчання мистецьких дисциплін у рамках толоки 11 квітня 2023 року відбувся культурно-освітній захід «Великодній дивограй», який зібрав більше 60 учасників.

Спікеркою виступила завідувачка кафедри, доцентка Віра Бурназова, яка наголосила, що народна творчість – це культура українського народу, його найбільше духовне багатство і ми, нащадки, маємо пам’ятати, вивчати, зберігати й примножувати справжній неоцінений український скарб! Пані Віра ознайомила присутніх із витоками і традиціями святкування Великодня в Україні, зробивши акцент на огляді весняної обрядовості (закликання весни). Учасники мали змогу прослухати заклички «Весно красно, агов», «Агов весна, агов красна», «Веснянка», «Великодня веснянка» та ін.

До уваги учасників була запропонована пісня-гра «Подоляночка», яку підготували у вокальному та інструментальному виконанні студенти (Поліна Очеретенко, Марія Єремейчук, Микола Барболін), викладачі (Вікторія Григор’єва, Світлана Сергієнко, Віра Бурназова, Галина Гайнетдінова), випускники Бердянського державного педагогічного університету (Ігор Денега). Здобувачка 1 курсу другого магістерського рівня вищої освіти Карина Вєнєтуліс-Заболотня продемонструвала методи, форми, прийоми (вокально-хорові, метро-ритмічні, музикування) розучування заклички «Вийди, вийди сонечко» з учнями початкової школи. Кожен з учасників заходу мав можливість долучитися до вивчення заклички.

Присутнім було продемонстровано анімаційний фільм «Мавка» режисера Олега Маламужа за мотивами драми-феєрії Лесі Українки «Лісова пісня», побудований на образах зі слов’янської міфології. Він є одним із сучасних внесків у культурну спадщину України і містить чарівність української автентики. Оригінальний саундтрек, що звучить у відео, – автентична веснянка у виконанні неймовірних та талановитих учасників українського музичного етногурту «ДахаБраха». Ця робота стала святковим гімном приходу весни.
Цікавим фактом заходу став перегляд любительської плівки, яка задокументувала сторінку історії – святкування Великодня 13 квітня 1969 року і розлуння на дніпрових кручах в Києві відроджених веснянок у виконанні хору «Гомін».

На прикладі гаївки «Вербовая дощечка» було проведено паралель між традиційним виконанням та сучасними здобутками сьогодення. Учасники заходу прослухали гаївку у виконанні всесвітньо відомого режисера Сергія Параджанова в архівному записі, у класичному виконанні хору в його фільмі «Тіні забутих предків», який став еталоном українського поетичного кіно і зібрав безліч світових нагород. У виконанні здобувачки 1 курсу другого магістерського рівня вищої освіти Ольги Маслянки учасники заходу прослухали інструментальну імпровізацію «Вербовая дощечка» на бандурі, дізнавшись ще й про походження суто українського національного музичного інструменту, його будову, відмінності.

Родзинкою «Великоднього дивограю» став музичний квест за великодніми мотивами, розроблений в рамках вивчення вибіркової освітньої компоненти «Квест-технології в мистецькій освіті» і проведений здобувачкою 3 курсу першого бакалаврського рівня вищої освіти Олександрою. Присутні в невимушеній атмосфері із зацікавленням узяли участь у грі: розгадували ребуси, анограми з зашифрованими назвами пісень, разом прикрашали онлайн писанку, отримували бонуси тощо. Наприкінці заходу зробили спільне фото, щоб відобразити позитивні емоції на згадку.

Культурно-освітній захід «Великодній дивограй» об’єднав багато учасників: викладачів, студентів, учнів ЗЗСО, випускників БДПУ та ін. І нині, надихнувшись відчайдушною боротьбою кожного українця за свободу, ми розуміємо, що маємо власну зброю – свою творчість, тож повинні просувати українську культуру всім світом попри всі намагання ворога заперечити нашу самоідентичність та незалежність! І закликаємо всіх:

Зберігайте українські традиції!
Плекайте українське!
Популяризуйте українське!
Примножуйте українське!

За матеріалами кафедри ТМНМД


Поділитися:

  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • Print