ВИХОВУЮЧИ СПРАВЖНІХ ПАТРІОТІВ БЕРДЯНСЬКА

Лист із мерії

На 6-й Міжнародній науково-практичній конференції з питань патріотичного виховання молоді, що проходила 18-19 жовтня ц. р. в Запоріжжі «Соціальний розвиток України та патріотичне виховання громадян». Її учасники та доповідачі, які представляли  23 регіони України, а також Росію, Білорусь, Молдову, Болгарію, Латвію та Ізраїль, дійшли висновку, що сьогодні соціальний розвиток будь-якої держави неможливий без належного патріотичного виховання громадян. Адже саме нинішній молоді доведеться впроваджувати в життя  зміни, спрямовані на покращення життя людей, сприяння розквіту країни та забезпечення добробуту її громадян.

Під час проведення «круглого столу» та роботи секцій представники органів місцевого самоврядування, освітяни, науковці, представники ЗС України, громадських та релігійних організацій докладно обговорили напрямки і методики патріотичного виховання, проблеми у вихованні. На конференції  обговорили можливості та важелі, які має держава для виховання  громадянина та патріота. Як неодноразово підкреслювали її учасники, цей довготривалий і нелегкий  процес – інвестиції в майбутнє держави, тож на шляху формування особистості, пробудження в дитини патріотичних почуттів не можна зупинятися, потрібно частіше  залучати юних українців  до творчих, інтелектуальних, спортивних заходів, до участі в шкільному та місцевому самоврядуванні, волонтерства та благодійності.

За результатами конференції її учасники одностайно ухвалили резолюцію, в якій, зокрема, запропонували, спираючись на досвід Запорізької області, створити координаційну раду з питань патріотичного виховання молоді при Президентові України, облаштувати експериментальний науково-практичний майданчик Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України на базі Запорізького обласного центру патріотичного виховання молоді. Запропоновано також розширити межі використання інформаційних технологій, зокрема, створити «коло експертів» з патріотичного виховання у соціальних мережах, організувати за їх участю  постійно діючі тематичні обговорення, започаткувати низку інтернет-конференцій.

Про досвід патріотичного виховання в Бердянську розповідав Ігор Іванович Зубрицький – секретар координаційної  ради при виконкомі Бердянської міської ради з питань національно-патріотичного виховання та формування здорового способу життя громадян міста Бердянська. Тема його виступів – «Досвід взаємодії міськвиконкому з громадськістю з питань національно-патріотичного виховання громадян міста Бердянська. Про діяльність координаційної ради з питань національно-патріотичного виховання та формування здорового способу життя громадян міста Бердянська». Пропонуємо вашій увазі найцікавіші фрагменти з його виступів.

Не зважаючи на діяльність науковців, освітян, службовців відділу сім’ї, молоді та спорту, працівників культури щодо патріотичного виховання, у Бердянську залишається багато проблем. Серед громадян іноді мають прояви ксенофобії, байдужості, егоїзму, індивідуалізму, цинізму, релігійної, національної нетерпимості, неповаги до державних символів, державної мови. На жаль залишаються у місті проблеми наркоманії, алкоголізму, тютюнопаління та наслідки, які їх супроводжують: злочинність, ВІЛ/СНІД, соціально небезпечні хвороби, тощо.

Саме після участі в 2011 році бердянської делегації в 5-й конференції в Запоріжжі в Бердянську розпочалося створення дієвої системи національно-патріотичного виховання та формування здорового способу життя громадян міста Бердянська.

Позиція виконавчого комітету Бердянської міської ради щодо патріотичного виховання та формування здорового способу життя громадян міста є непорушною і однозначною. Саме цей напрямок роботи визначено одним з пріоритетних. Міська влада усвідомлює, що значну позитивну роль для консолідації Бердянської громади в напрямку підвищення якості життя відіграють активні та дієздатні громадяни України, патріоти міста та держави. Саме вони виступають головною рушійною силою, каталізатором здорових процесів у суспільстві та державі.  І сьогодні  органи місцевого самоврядування спільно з науковцями, освітянами, військовими, правоохоронними органами, громадським організаціями намагаються зробити  систему національно-патріотичного виховання та формування здорового способу життя більш ефективною і дієвою.

Що вже зроблено. Відбулось засідання «круглого столу», яке пройшло у виконавчому комітеті під головуванням начальника відділу організаційної роботи та внутрішньої політики О. Мягченко, головного спеціаліста відділу І. Зубрицького та голови громадської організації інвалідів війни та збройних сил М. Філімонова, за участю науковців, військового комісару Бердянського ОМВК С. Волкова, начальників та представників міського відділу освіти, відділу культури, сім’ї, молоді та спорту, депутатів міської ради. В обговоренні ефективності системи національно-патріотичного виховання та формування здорового способу життя громадян міста Бердянська також взяли участь представники підшефних військових частин, викладачі БДПУ, Бердянського державного центру професійно-технічної освіти та медичного коледжу, вчителі ЗОШ міста, керівники громадських організацій: «Українська громада», «Просвіта», «Сприяння обороні України», «Комітет молоді Бердянська», козацька громадська організація Українського вільного козацтва; Бердянської школи рукопашної боротьби «Спас» та спортивних клубів.

Затвердили Положення, склад ради. Підготували план роботи та проект програми по фінансовій підтримці системи національно-патріотичного виховання для депутатського корпусу.

Також розглянуто питання про створення на громадських засадах мережі Центрів національно-патріотичного виховання та формування здорового способу життя громадян міста Бердянська у кожному мікрорайоні міста при діючих комунальних закладах освіти, культури та у громадських організаціях національно-патріотичного спрямування. Урочисте відкриття першого такого Центру відбулось до Дня соборності і Свободи України  22 січня 2012 у ЦДЮТ. Протягом 2012 року урочисто відкрили ще 6 таких центрів на громадських засадах.

Відкриті центри національно-патріотичного виховання та формування здорового способу життя громадян м. Бердянська (на громадських засадах)при:  ЦДЮТ «Промінь», міському музеї «Подвиг», державному навчальному закладі «Центр професійно-технічної освіти», Бердянському медичному коледжі «Лінія життя», громадській організації «Українська громада», військово-пошуковому загоні «Полігон», громадській організації Вільного українського козацтва «Бердянська школа козацького рукопашного бою «Спас».

Відповідна координаційна рада спільно з відділом організаційної роботи та внутрішньої політики виконкому розпочала координувати, методично допомагати, стимулювати, висвітлювати у ЗМІ діяльність суб’єктів системи національно-патріотичного виховання у Бердянську (між військовими частинами, структурними підрозділами виконкому,  громадськими організаціями національно-патріотичної і військово-патріотичної направленості, козацькими формуваннями, навчальними закладами), відповідно до діючого положення. Головною метою діяльності координаційної ради є постійне вдосконалення роботи по національно-патріотичному вихованню, узгодженості дій органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і громадських організацій, військових частин, засобів масової інформації у вирішенні питань, пов’язаних із патріотичним вихованням, допризовної підготовки юнаків, сприяння здійсненню комплексу заходів щодо правової, історико-культурної, екологічної, естетичної, кадрової і психологічної підготовки громадян, запровадження соціальної реклами пропагуючої патріотичні цінності українського народу.

Координаційна рада систематично надає поради, пропозиції та консультації керівництву міськвиконкому, міської ради щодо сценарію та якісного  проведення в першу чергу святкових загальноміських заходів та пам’ятних подій національно-патріотичного спрямування: Дня Соборності та Свободи України, Шевченківського свята, Фестивалю української вишиванки, Дня прикордонника, Дня Перемоги, Дня незалежності України, Дня української писемності та мови, Дня Збройних Сил України, Дня українського козацтва, Дня вшанування жертв голодоморів та політичних репресій. Проводиться координаційною радою організаційна робота щодо необхідності встановлення пам’ятника Т. Шевченку до 200-річчя з дня народження у зв’язку з відсутністю взагалі подібного пам’ятника у місті Бердянську.

Прислухаючись до наших порад, керівництво міської влади: змінило на фасаді будівлі Бердянської міської ради символи тоталітарного режиму серпи і молоти, зірки на барельєфи малого Державного Герба України; під час реконструкції центральної у місті площі перед міськвиконкомом встановлені три флагштоки з Державним Прапором України, прапорами Запорізької області і Бердянська; щороку до Дня Державного прапора організовується урочиста хода з великим Державним Прапором України, розміром 12 на 9 метрів по центральним вулицям міста з духовим оркестром, урочистий підйом та мітинг. Завдяки пропозиціям координаційної ради з 2011 року на сесіях міської ради почав звучати під час відкриття та закриття Державний Гімн України.

Саме за пропозиціями координаційної ради на 185 річницю міста було запрошено не зірок російської естради, а проукраїнський патріотичний молодіжний гурт «Танок на майдані Конго». Близько 7 тисяч молодих бердянців слухали підспівували і підтанцьовували разом українські пісні, а не російський шансон, як було раніше…

З 2011 року наша координаційна рада 9 листопада у День української писемності та мови проводить конкурс української мови також і серед службовців міськвиконкому та вручає самим активним учасникам диски СD з українськими піснями. А у Центрі національно-патріотичного виховання при громадській організації «Українська громада» проводяться курси знання української мови для усіх бажаючих громадян міста вивчити українську мову.

Запорізька земля полита кров’ю козаків запорожців, вкрита горами трупів за часів Голодомору та політичних репресій. Проведенням національно-патріотичних заходів по вшануванню загиблих героїв ми доводимо що їх ідеали незалежної держави не забуті. Координаційна рада працює щоб у бердянців збільшувались: почуття національно гідності, гордості замість манкурства, безкультур’я, неосвіченості; формуємо національну свідомість населення міста, як основу консолідації суспільства. Саме патріотизм, складові української ментальності: мова, традиції, культура, державні символи, духовність, мораль, релігія об’єднують кожну націю. Важливим чинником консолідації є український національний інформаційний простір, який допомагає у творенні національного духу, «українського серця», що хотіло б сприяти відродженню і творенню власної держави. На жаль фальшування нашої історії продовжується. Як запобігти цьому… До координаційної ради звернулись два сивочолих ветерани (91 рік кожному), щоб під час проведення національно-патріотичних культурно-просвітницьких тематичних заходах 12 і 15 жовтня 2012 року, присвячених Дню українського козацтва і 70-річчю Української повстанської армії розповісти молоді про патріотизм до України та публічно провести акт примирення воюючих сторін, відповідно до Указу Президента України від 14.10.2006 року № 879/2006 «Про всебічне вивчення та об’єктивне висвітлення діяльності українського визвольного руху та сприяння процесу національного примирення». Саме вперше в Бердянську на вказаних тематичних заходах кульмінаційним блоком відповідного сценарію були щирі виступи ветеранів другої світової і УПА: оборонця Москви  сержанта Радянської Армії Хоменка Олександра Омеляновича і зв’язківця УПА Холявки Миколи Олексійовича, які обнялися і зі сльозами на очах простягли один одному руки в знак примирення воюючих сторін, зал аплодував стоячи!!!

Також метою діяльності координаційної ради: є формування високої патріотичної свідомості, почуття любові до України, пошани до видатних історичних діячів, готовності до виконання громадських і конституційних обов’язків: захист держави в першу чергу, повага до державних символів, української історії, Конституції України та чинного законодавства, засад демократичної і правової держави. Так 22 січня 2012 року урочисте зібрання та святковий концерт відбулись з нагоди Дня Соборності та Свободи України на високому якісному рівні… На кращих прикладах життя борців за становлення української державності ми спільно з народною хоровою капелою «Промінь», колективами художньої самодіяльності БДПУ формували у бердянців історичну пам’ять, доносили правдиве  героїчне минуле українського народу та звільняли від міфів ідеологічно заангажованих трактувань радянсько-тоталітарної імперської доби.

Щороку до Дня Перемоги, річниці звільнення Бердянська від фашистських загарбників з відділом сім’ї, молоді та спорту проводимо урочисту ходу по центральним вулицям міста з духовим оркестром спільною колоною: ветеранів війни і студентів навчальних закладів з лампадками, мітинг-реквієм на Приморській площі та біля вічного вогню та на меморіальному комплексі загиблих воїнів. Спільно з військовим комісаріатом та прикордонним загоном до Дня прикордонника та Дня захисника Вітчизни проводимо урочисті збори і концерти з виставкою військової техніки та стрілецької зброї.

Патріотизм – певна форма поваги з боку громадян і до державних символів. Координаційна рада стоїть на сторожі щодо недопущення паплюження державних символів, приклади: на вулицях було не допущено розмалювання на стіні та металевому щиті Державного Прапору України; в органах самоорганізації  провели роз’яснювальну роботу, щодо недопустимості паплюження державної символіки під час створення своїх прапорів мікрорайонів, використовуючи Державний Прапор України. Більше подібного не повторюється. Щороку організовуємо з духовим оркестром урочисту ходу бердянців, мітинг і урочистий підйом Державного Прапора України великого розміру.

Одне із важливих завдань координаційної ради: формування, підтримка та об’єднання української еліти міста Бердянська. Так найактивнішими членами координаційної ради з питань національно-патріотичного виховання є представники української еліти міста Бердянська: Микола Будников – керівник Бердянської школи Запорізького традиційного козацького бойового мистецтва «Спас», отаман Бердянського куреня Вільного українського козацтва, керівник Центру національно-патріотичного виховання та формування здорового способу життя громадян міста Бердянська; Сергій Вельчев – керівник міського спортивного клубу «Данте»; Степан Герилів – редактор студентської  газети "Університетське Слово"; Іван Іванчено – керівник Центру національно-патріотичного виховання та формування здорового способу життя громадян міста Бердянська,  художній керівник народної хорової капели «Промінь»; Герман Іотов – голова громадської організації «Сприяння обороні України»; Валерій Константинов – член робочої групи з питань патріотичного виховання молоді при Апараті РНБО України, голова Ради ДГО "Центр патріотичного виховання дітей та молоді "Юний прикордонник"; Людмила Ноздріна – директор міського краєзнавчого музею; В’ячеслав Олексієнко – голова молодіжної громадської організації «Комітет молоді Бердянська»; Анетта Омельченко – провідний фахівець з виховної роботи Бердянського державного педагогічного університету; Володимир Пилипенко – голова Бердянського осередку Всеукраїнської громадської організації товариства «Просвіта»; Леонід Подколзін – голова міської громадської організації «Українська громада» , підприємець; Володимир Рибалко – старший суддя Бердянської школи Запорізького традиційного козацького бойового мистецтва «Спас»; Наталя Скиртач – завідуюча методичним кабінетом міського відділу освіти виконкому Бердянської міської ради; Володимир Смердов – голова Запорізької обласної  асоціації пошукових загонів, командир військового пошукового загону «Полігон»; Вадим Шумілов – начальник відділу сім’ї, молоді та спорту виконкому Бердянської міської ради; Софія Філоненко – викладач Бердянського державного педагогічного університету; Світлана Саєнко – заступник директора з виховної роботи Бердянського медичного коледжу; Ольга Кардинал – заступник директора з виховної роботи Державного навчального закладу «Бердянський Центр професійно-технічно освіти».

Проводячи заходи по реабілітації історичної пам’яті по загиблим та репресованим українцям, крім проведення тематичних зустрічей у музеях, бібліотеках, мітингах біля пам’ятного знаку Жертвам голодоморів, – встановлюємо спільно з краєзнавчим музеєм  меморіальні пам’ятні дошки у місті Бердянську справжнім патріотам України, які працювали у нашому місті: Т. Зіньківському, В. Кравченко, В. Зюзіну… Знищено мільйони українців за те, що любили Україну, розмовляли українською мовою, боролися і полягли за незалежність України. Попіл героїв стукає в наші серця і про них потрібно розповідати, що ми і робимо. Ставлення до Героїв: Івана Мезепи, Миколи Міхновського, Симона Петлюри, Романа Шухевича…

Русифіковане місто Бердянськ стає потроху україномовним, українським містом у тому числі і завдяки роботи нашої координаційної ради, в якій спільно працюють науковці, освітяни, військові, посадові особи місцевого самоврядування, громадські активісти…Пам’ятник Леніну ще стоїть, але це вже стало улюбленим місцем скейтбордистів-катаються на  плитах біля пам’ятника. У планах координаційної ради і перейменувати та повернути старі назви проспекту Леніна – Азовський, вулиці Максима Горького –  Приморська, вулиці Ульянових – вул. Гоголя; вулицю Павлика Морозова на В.Чорновола…

…Довідки, зразки сценаріїв культурно-просвітницьких заходів, плани, положення, рішення виконкому про діяльність відповідної координаційної ради готовий надіслати електронною поштою. (Зубрицький І. І., конт. тел. 061534 71 84. Моя ел. адреса: ii.zubrickiy@rada-berdyansk.gov.ua)

Ігор Зубрицький,

секретар координаційної  ради при виконкомі Бердянської міської ради з питань національно-патріотичного виховання та формування здорового способу життя громадян міста Бердянська 


Поділитися:

  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • Print