Яна Сичікова та Сергій Ковачов – переможці конкурсу наукових фотографій від Вікіпедії

Декілька років поспіль Вікіпедія проводить конкурс наукових фотографій під гаслом «Культура не може існувати без науки. Недостатньо лише говорити про науку – треба її показувати».

Наші науковці, завідувач кафедри фізики та методики навчання фізики доктор технічних наук Яна Сичікова та дизайнер Сергій Ковачов, вибороли у цьогорічному конкурсі головну перемогу – 1 місце у категорії «Мікроскопія»!

Переможцем стала робота Наноарт Neon «Неон» – мікрофотографія перерізу поруватого кремнію, отримана за допомогою скануючого мікроскопу фірми JEOL.

Загалом на конкурс було подано 1400 робіт у п’яти категоріях: «Люди в науці», «Мікроскопія», «Живі організми», «Нефотографічні зображення», «Загальна категорія».

Фотографія демонструє взаємопаралельні довгі канали пор, орієнтовані за напрямом травлення кристалу. Довжина пор понад 40 мкм. Такі досконалі структури мають важливе технологічне призначення. Поруватий кремній знайшов широке застосування у приладах електроніки, фотоніки, сенсорах.

Мікрофотографія в оригіналі має чорно-біле забарвлення. Кольори було додано з використанням графічного редактора. Кольорова обробка мікроскопічних зображень дозволяє більш детально проаналізувати наноструктурні зображення, виділити ключові важливі моменти для розуміння фізичних процесів. Крім того, додавання цікавої кольорової гами має естетичне значення. Такі зображення викликають інтерес та приваблюють своєю незвичністю, геометричною досконалістю і естетичним забарвленням.

Сьогодні обробка мікроскопічних зображень наноматеріалів кольорами виділилася у цікавий напрям – Наноарт, що є поєднанням науки та мистецтва. На цьому етапі повністю стираються межі між технологіями та творчістю. Дослідника-нанотехнолога вже слід сприймати не тільки як вченого, а й як митця, що здатен демонструвати велич наукової думки за допомогою естетичних засобів візуалізації наносвіту. Ми можемо говорити про зародження нового напрямку мистецтва – нанодизайну, який реалізується за допомогою симбіозу наноінженерії та графічного дизайну.

Яна Сичікова та Сергій Ковачов активно просувають напрям Наноарт, який є найкращим засобом популяризувати сучасну науку. У їхньому багажу це не перша перемога у конкурсах наукової фотографії. Минулого року робота «Калейдоскоп» теж була представлена на конкурс від Вікіпедія та посіла третє місце. Неодноразово наноарти були переможцями конкурсу від виробника мікроскопів Jeol. Робота «Кам’яна квітка» посіла перше місце у конкурсі наукової фотографії Міністерства освіти і науки України. До речі, цей наноарт входить у Вікіпедію в категорії «Вибрані зображення» (тобто найкращі фотографії, що містяться у Вікісховищі) та відзначена особливою нагородою – «Зірка».

Щира подяка організаторам конкурсу та компетентному журі – провідним вченим-популяризаторам науки України. А нашим переможцям – подальших успіхів, натхнення та приголомшливих перемог!!!

Кафедра фізики та методики навчання фізики


Поділитися:

  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • Print