Зберігаючи культуру, самобутність, традиції…

Нарешті здійснилася давня мрія греків Бердянська: вшановуючи внесок греків у розбудову міста, ми урочисто відкрили пам’ятну дошку на будинку, в якому в ХІХ ст. знаходилося Консульство Королівства Греції у Бердянську. Із перших днів заснування Бердянська в ньому проживали елліни. Історія Бердянська дбайливо зберегла імена тих, чий внесок в розвиток міста і порту беззаперечний. Іван Матіас, Кузьма Аргиропуло, Ієронім Хардалло, Іван Деметріадіс – обіймали посаду міського голови Бердянська в кінці 19 століття. Навіть місце для будівництва порту було обрано греком – капітаном Миколою Критським, а активність грецької діаспори в Бердянську стала підставою для заснування в місті і консульства. В архітектурі нашого міста збереглися будинки, споруджені  першими переселенцями-греками. Вони змогли зберегти та передати своїм нащадкам культуру, самобутність, традиції, особливості національної кухні. Назва однієї з вулиць міста – Грецька, де  сьогодні встановлена пам’ятна дошка. Це – внесок нащадків та їхня вдячність своїм батькам, дідам.

Бердянське міське грецьке товариство – єдине з національних
товариств міста, яке стало переможцем проектів громадського бюджету, ввійшовши в 10-ку найкращих та отримало фінансування свого проекту.

На нашому святі були присутні поважні гості: Генеральний Консул Республіки Греції в Маріуполі пані Елєні Георгопулу, Голова Федерації грецьких товариств України Олександра Іванівна Проценко-Пічаджи, міський голова Володимир Чепурний та секретар виконкому Олексій Холод, голови та активісти національно-культурних товариств міста, студенти та викладачі Бердянського державного педагогічного університету. Після урочистого відкриття пам’ятної дошки відбулася зустріч пані Консула та голови ФГТУ з ректоратом, зі студентами та викладачами Бердянського державного педагогічного університету. Перший проректор університету, професор  Ольга Гуренко висловила сподівання на подальшу плідну співпрацю, а професор БДПУ Ігор Лиман розповів про величезну пошукову роботу, яку провели науковці кафедри історії та філософії університету щодо внеску греків у розбудову міста Бердянська.

8 4

5 7

Бердянськ – багатоетнічне місто, в якому проживають близько 30 етносів. У ньому активно працюють 8 національно-культурних товариств: культурно-освітнє товариство «Відродження», болгарське товариство історії та культури «Родолюбіє», Бердянський центр німецької культури «Фройндшафт», Єврейська громада «Тхія», Бердянська спілка вірмен, грецьке товариство «Еллада», Італійський культурний центр «Емілі». Голова товариства «Відродження» Олексій Сухомлинов розповів про плідну співпрацю національних товариств та привітав греків Бердянська зі значною подією. Лауреат ІІІ премії VIII Міжнародного фестивалю грецької пісні імені Тамари Каци в номінації «Ансамблі» народний ансамбль народної пісні «Золотий гомін» (керівник – доцент Олена Бузова) та народний інструментальний ансамбль «Барвисті музики» (керівник – доцент Павло Косенко) привітали присутніх піснями на діалекті Приазовських греків. Ми дуже вдячні всім, хто розділив з нами наше свято та сподіваємося, що це не останній візит пані Елєні до нашого міста та до нашого університету.

Όλα καλά και πάντα καλά!

14 16

18 (1)

20 25

Ірина Нагай,
заступник декана гуманітарно-економічного факультету,,голова Бердянського міського грецького товариства «Еллада
»

 

Вітаємо нашу чемпіонку

У Черкасах 17-18 вересня проходив чемпіонат України по кікбоксингу WAKO серед дорослих спортсменів у розділах лайт-контакт, лоу-кік та кік-лайт.  У чемпіонаті брало участь близько 300 осіб із 16 регіонів. У складі збірної Донецької області брала участь спортсменка з Маріуполя Уляна Міщенко.  Вона виступала у розділі лоу-кік у ваговій категорії 70 кг. серед жінок. Дівчина впевнено перемогла в боях і посіла перше місце. Відзначимо, що ставши Чемпіонкою України, Уляна підтвердила своє місце в збірній України. Уляна Міщенко –  студентка 3 курсу факультету фізичного виховання БДПУ.

Щиро вітаємо нашу переможницю, бажаючи  їй  нових спортивних перемог.

image-0-02-05-0c61debb8dac69acde4c4b6eec6dda5e59b2df7d4af30f336ee67e78a8a5b92f-V image-0-02-05-d823a54288dd84b1676ed01b8267c74380acd2b411d7d081f6c8138b10d658b3-V
Олександр Хмеляр,
студент-журналіст ФФСК БДПУ
Світлини автора 

Три роки мужності, три томи милосердя

Учора, 22 вересня, в конференц-залі головного корпусу БДПУ відбулася презентація третьої книги Степана Гериліва про університетських благодійників – «Наші Атланти: вистояти і перемогти!», символічно приуроченої третій річниці діяльності бердянських благодійників та ювілею рідного університету.  Із цієї нагоди в одній залі об’єднались військові та патріоти, небайдужі мешканці міста та засновники ВО «Наші Атланти». 

Сотні минулих днів та ночей, покладених нашими волонтерами в скарбничку боротьби із московським окупантом,  важко переоцінити. Так, проректор із науково-педагогічної роботи, кандидат філологічних наук Вікторія Ліпич та головний спеціаліст відділу внутрішньої політики міськвиконкому Ігор Зубрицький, віддали належне «нашоатлантівцям», наголосивши наскільки вагомим є їх вклад у захист наших військових, побажали наснаги та незламності у приближенні такої бажаної перемоги. 

Доброзичлива атмосфера заходу сприяла легкій розмові між присутніми на болючу тему війни. Одна із засновниць «Наших Атлантів», кандидат педагогічних наук, доцент Анетта Омельченко розповіла про історію створення організації, труднощі та успіхи, що зустрілися на шляху допомоги захисникам неньки-України; активна учасниця організації Наталя Фуклєва подякувала за допомогу та підтримку під час плетіння маскувальних сіток, подякувала солдатам за хоробрість. Важливу роль у діяльності організації відіграє професор БДПУ Софія Філоненко, яка третій рік традиційно проводить разом зі студентами благочинні книжкові ярмарки, кошти від яких йдуть на придбання медикаментів бійцям АТО. 

Були присутні на зустрічі й герої з війни, один з яких – командир 8-го батальйону УДА з позивним «Червень» подякував волонтерам за їх відчайдушну підтримку бійців на передовій. У відповідь головний редактор «Університетського Слова» Степан Герилів подарував йому ювілейний авторський тритомник про будні волонтерської боротьби,  побажавши сил у бою.

Звичайно ж особлива увага на цьому заході була прикута до автора тритомника Степана Гериліва, який розповідав про цікаві моменти з минулих презентаційних зустрічей у школах і бібліотеках міста, в різних регіонах України, писав автографи й дарував присутнім свою третю книгу «НАШІ АТЛАНТИ: вистояти і перемогти!»… 

Війна триває четвертий рік, однак серця бердянців не німі. Діяльність університетських «Наших Атлантів» вже давно вийшла на міський та загальноукраїнський рівні. Допомогу надають як студенти та викладачі БДПУ, так і жителі та гості Бердянська, доброчинці з усієї України. Наша волонтерська організація зробила чимало добрих справ на благо України. Тож вітаємо «Наших Атлантів» з цією сумною, але важливою річницею та віримо у швидше майоріння українського прапора над кожним містом Сходу.   

DSC_0846 DSC_0849 

DSC_0845DSC_0852

DSC_0858        DSC_0863      DSC_0868 DSC_0877 DSC_0879 DSC_0892

DSC_0887       DSC_0888        DSC_0831


 Дар’я Асауленко, 
Сергій Біленький, 
Сабіна Ісмаілова (світлини),
студенти-журналісти БДПУ