Біскорню, пейп-арт, хардангер: чим здивувала декада технологічної і професійної освіти

Редакція «Університетського Слова» завітала на кафедру трудового навчання та технологій факультету фізико-математичної, комп’ютерної і технологічної освіти БДПУ, щоб відвідати виставку і поспілкуватися з її завідувачкою, доценткою Валентиною Перегудовою і доценткою Ольгою Рогозіною

  • Валентино Іванівно, щорічно у рамках Днів науки в університеті проходить декада технологічної і професійної освіти. Цьогорічні умови соціального дистанціювання змусили змінити багато традицій. Мабуть, і ваша декада пройшла нестандарно?

Валентина Перегудова: Орієнтуючись на сьогодення, ми змушені були провести декаду в онлайн режим. Усі заходи, які відбувалися у нас, а їх було багато, висвітлювалися в університетській газеті. Матеріали також опубліковані в новинах нашої кафедри і факультету. Виставка, на яку ми вас запросили, відбувається щороку, і нам справді є чим похвалитися! Уже багато років кожної весни оновлюються експонати, тому що це спільна наукова робота наших студентів під керівництвом викладачів. Усі вироби – це результат бакалаврських і магістерських робіт здобувачів вищої освіти.

Публічний показ тривав, як правило, усю декаду, щоб у будь-який час люди змогли прийти і доторкнутися до прекрасного. У минулі роки навіть приходили групи студентів і школярів, тому що, дійсно, було на що подивитися!

Цьогорічна виставка проходить без відвідувачів, але, тим не менш, вона така ж яскрава і самобутня, як і завжди. Тут і бісероплетіння – вишиті бісером картини і сорочки, тут і традиційна вишивка хрестом, яка представлена і у картинах і рушниках, сорочках і сукнях, і хардангер – обшивання контурів малюнку щільним петельним швом із подальшим прорізуванням квадратних віконечок на тканині.

Минулого року набули популярності різноманітні картини із вовни. Студентам подобається працювати у техніці вовняного живопису. Подивіться, скільки гарних сумок у нас в різноманітних техніках із усіляким оздобленням. Тут є і оздоблені вишивкою, і валяні, і шиті, і вишиті стрічками й бісером. Дуже гарні речі!

Ми намагаємося підготувати різнопланові експонати. Поряд із чудовими традиційними українськими мотанками ви можете побачити дуже гарний комплект в техніці пейп-арт із серветок. Минулого року на прохання вчителів бердянського району ст.викл. кафедри Олена Савицька провела майстер-клас саме з пейп-арту.

На виставці є картини з декупажем на тканині і розпис на склі, гарно представлені вироби у вигляді ґердан з браслетами в наборах, а є просто ґердани. Наші студенти самотужки виготовляли спеціальні невеличкі верстати для того, щоб була робота більш якісною, оскільки вручну можуть викривитися контури.

Цього року ми дистанційно запустили спільний творчий проєкт «Біскорню» (biscornu «кривулька» – крихітна вигнута подушечка, яка часто використовується як аксесуар в рукоділлі. – прим. ред.).

  • Ольго Василівно, ми побачили біля вашої кафедри серію картин, де зображені дівчата за роботою, але в не дуже звичній обстановці. Що це за проєкт?

Ольга Рогозіна: Ми зробили виставку, присвячену трудовому навчанню та технологіям. І на цих картинах ми вирішили відобразити всі види технік та технологій, якими оволодівають наші студенти в процесі вивчення трудового навчання в майстерні. На першій картині – дівчина, яка працює за токарним верстатом, виготовляє ручку, на іншій картині – дівчина-автослюсарка з гаєчним ключем, з шестернями, інструментами: вона ремонтує автомобіль. Ще є дівчина-рукодільниця, яка вишиває, і дівчина-кухар з тортиком і всією кулінарною атрибутикою.

Картини виконані в креативній і популярній техніці лофт. На деревообробних верстатах виготовили основу для картин, засвоївши різні технологічні процеси механічної обробки деревини. Ми спеціально додали 3D-деталі: перлини на дівчатках, фартушок, голки, нитки, дерев’яна стружка– об’ємні, натуральні – додають відчуття реальності і краси.

Валентина Перегудова: Не дивлячись на карантинні обмеження, нам вдалося провести чудову декаду технологічної і професійної освіти. Надовго запам’ятаються яскраві і оригінальні заходи: науковий семінар на тему: «Актуальні питання сучасної технологічної та професійної освіти» (організатор – доц. Людмила Даннік), студентська наукова секція «Актуальні питання сучасної технологічної та професійної освіти» (організатор – доц. Микола Пелагейченко), традиційна арт-студія «Українські витребеньки», конкурс плакатів та слоганів: «Безпека і здоров’я на роботі можуть врятувати життя» (доц. Яна Сичіковадоц. Юрій Єфименкоас. Марія Шурденко), творчий конкурс «Талановиті школярі – креативні ідеї» (авторка проєкту – доц. Юлія Бєлова), круглий стіл: «Проблеми та перспективи Об’єднаної енергетичної системи України» (голова – доц. Юрій Єфименко, модератор – ас. Марія Шурденко, експерт – доктор технічних наук, доцент Яна Сичікова), онлайн техно-квест «Оч.умілі ручки» і майстер-клас «Виготовлення декоративної рамки» (доц. Ольга Рогозіна, майстер виробничого навчання Анатолій Засипко), майстер-клас «Мехатроніка в машинобудуванні», опублікований на ютуб-каналі СтудМедіа БДПУ (доц. Сергій Онищенко), майстер-клас із виготовлення святкової листівки і розписного пряника-вишиванки, опублікований на ютуб-каналі СтудМедіа БДПУ (майстриня – ст.викл. Олена Савицька, режисер і оператор – доц. Павло Буянов), дистанційний творчий проєкт «Біскорню» (організаторка і керівниця проєкту – ст. викл. Таїсія Черемісіна). Щиро дякую усім викладачам і співробітникам!

Редакція «Університетського слова» запрошує до перегляду виставки на каналі StudMedia BSPU: https://www.youtube.com/channel/UC-rSLIVhnBD-Yq-70MfvoEg

                                                                           Юлія Мельнікова
Фото: Роман Костромицький


Поділитися:

  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • Print