Freedom of speech and press

У 1993 році Генеральна Асамблея ООН проголосила 3 травня Всесвітнім днем свободи преси. Дане рішення стало результатом роботи Генеральної конференції ЮНЕСКО, яка в резолюції 1991 року про «Сприяння забезпеченню свободи преси у світі» визнала, що вільна, плюралістична та незалежна преса є необхідним компонентом будь-якого демократичного суспільства.

Преса – це той рушій прогресу, який дає нам можливість бути у курсі всіх важливих, резонансних, надзвичайних та, на жаль, трагічних новин. Однак сьогодні свобода ЗМІ та безпека журналістів зазнають дедалі частіше обмежень та нападів, що безумовно впливає на реалізацію інших прав людини. Цього дня ми також вшановуємо пам’ять журналістів, які загинули під час виконання професійних обов’язків.

Преса відіграє істотну роль у демократичному суспільстві. І хоча вона не може переступати певні межі, зокрема, щодо репутації, прав інших осіб і необхідності запобігання розголошенню конфіденційної інформації, тим не менш, її обов’язком є передавати у спосіб, сумісний із її обов’язками та відповідальністю, інформацію та ідеї з усіх питань суспільного інтересу, включно з тими, що стосуються правосуддя. Не тільки на неї покладається завдання передавати таку інформацію та ідеї; громадськість також має право їх отримувати.

Тому привернення уваги до цієї дати є надзвичайно важливим, щоб вкотре наголосити на необхідності захисту свободи вираження поглядів як однієї з важливих засад демократичного суспільства та одну з базових умов його прогресу та самореалізації кожного.

PEN America (некомерційна організація, метою якої є підвищення відомості про захист свободи виявлених думок у Сполучених Штатах і у всьому світі за допомогою просування літератури та прав людини) опублікували щорічний звіт про письменників по всьому світі, які знаходяться у небезпеці через своє законне право вільно виражати думку та вчити суспільство логічно вибудовувати зв’язки.

Детальніше ознайомитись зі статтею можна за цим посиланням:  https://pen.org/report/freedom-to-write-index-2023/.

В цей день ми висловлюємо вдячність всім, хто є працівниками медіа, за їх невпинну працю та бажання доносити правду до людей. Та важливо пам’ятати, що свобода преси – це не просто питання для журналістів, це питання для кожного з нас. Бо захищаючи свободу преси, ми захищаємо наше право на інформацію, наше право на свободу вираження поглядів і наше право на участь у суспільному житті.

Напрягло Вікторія


Поділитися:

  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • Print