Всеукраїнський науковий брифінг з міжнародною участю «Інноваційний вимір збереження біорізноманіття в умовах військового стану»

У символічну для нашої країни дату, 24 травня 2022 року, у віртуальних стінах Бердянського державного педагогічного університету пройшов захід, присвячений підтримці в університеті днів «Всеукраїнського фестивалю науки», які, нажаль, не відбулися у повній мірі, як планувалося раніше. Так, за допомогою онлайн сервісу ZOOM на факультеті фізичної культури, спорту та здоров’я людини було проведено всеукраїнський науковий брифінг із міжнародною участю на тему «Інноваційний вимір збереження біорізноманіття в умовах військового стану», й присвячений «Дню вчителя біології», «Міжнародному дню біорізноманіття», «Європейському дню парків», підтримці «Днів науки БДПУ».

Ініціаторами організаціїцієїподії стала кафедра біології, здоров’я людини та фізичної реабілітації факультету фізичної культури, спорту та здоров’я людини за підтримки ректорату БДПУ, Ради молодих учених БДПУ, адміністрацій національних природних парків «Приазовський», «Подільські товтри», «Черемоський» та колег із Кам’янець-Подільського національного університету ім Івана Огієнка, Хмельницького національного університету, Інституту педагогіки Національної Академії педагогічних наук України, Комунального закладу вищої освіти «Вінницька академія безперервної освіти», Херсонського державного університету, Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького, Аріельського університету міста Аріель, Ізраїль, Державного університету фізичного виховання і спорту міста Кишинів, Молдавія, з якими ми маємо за честь співпрацювати.

Головна мета наукового брифінгу – актуалізація екологічної проблематики, спрямованої на розвиток екологічної культури і збереження природніх ландшафтів та довкілля, висвітлення основних шляхів збереження біорізноманіття в національних природних парках «Приазовський», «Подільські Товтри», «Черемоський» та впровадження ідей сталого розвитку в культурно-освітній простір в умовах військового стану.

Крім того, враховуючи регіональний контекст та інтереси здобувачів ВО спеціальності 014.05 Середня освіта (Біологія та здоров’я людини), брифінг покликаний сприяти розвитку їх фахових компетентностей та удосконалення освітніх компонент «Заповідна справа», «Екологія» «Ботаніка», «Зоологія», «Біологічне різноманіття», «Генетика», «Теорія здоров’я та здорового способу життя», «Навчальна польова практика» для формування програмних результатів навчання ОПП «Біологія та здоров’я людини. Фізична реабілітація».

Із привітальними словами виступили ректор БДПУ, доктор педагогічних наук, професор Ігор Богданов та представники НПП і ЗВ, які наголосили на важливості проведення заходу для обговорення та донесення громадськості проблем збереження біологічного різноманіття нашої країни в умовах військового стану.

Науковий брифінг об’єднав академічну спільноту провідних науковців, теоретиків, професіоналів-практиків, фахівців заповідної справи, а також екоактивістів, яким не байдужа доля біорізноманіття не лише України чи зарубіжжя, а й розвиток освітньої складової формування професійної та особистісної компетентності здобувачів вищої освіти.

Велику стурбованість викликали розповіді науковців із окупованих регіонів, зокрема заступника начальника науково-дослідного відділу НПП «Приазовський» (м. Мелітопіль) Олександра Антоновського, який розповів про сучасний стан у межах парку в умовах російської окупації. Він зауважив що окремі працівники, які живуть на території НПП, не можуть здійснювати свою науково-дослідницьку роботу через заборону окупаційної влади. Тому кожен опрацьовує свої напрацювання за минулі роки, виконані до 24 лютого цього року. На жаль, через воєнні дії горять приазовські степи, гинуть рослини і тварини, знищується рослинний покрив. Професор, доктор біологічних наук, завідувач кафедри ботаніки Херсонського ДУ Іван Мойсієнко розповів про стан університетської та освітянської роботи кафедри в умовах окупації в м. Херсон. Він разом із колегами організував перенесення цінного обладнання і наукового гербарію у підвальні приміщення.

Після ґрунтовних наукових доповідей учасників брифінгу, у ході жвавого обговорення запитань доповідачами, виникла пропозиція щодо створення нового генетичного банку біорізноманіття України, яку підтримали усі учасники брифінгу. Нагадаємо, що єдиний в Україні генетичний банк рослин, який був розташований на базі Інституту рослинництва ім. Юр’єва НААН України міста Харків, на початку травня було знищено окупантами унаслідок масованих обстрілів. Це був єдиний у країні й один із найбільших у світі Банк генетичних ресурсів рослин України, де зберігалося понад 160 тис. сортів і гібридів сільськогосподарських культур з усього світу. Тому питання відновлення такого унікального «банку» гостро постане під час відбудови України після завершення війни.

Також було визначено основні заходи збереження біорізноманіття, такі як розвиток екологічної культури громадян, поінформованість щодо екологічних проблем сьогодення, прибирання та утилізація сміття як офіційних, так і стихійних сміттєзвалищ, контроль за дотриманням законодавства відносно заповідних територій, адміністративна та кримінальна відповідальність за збитки природі, тотальний контроль за виловом риби та полюванням на тварин і багато інших.

Модератором брифінгу був кандидат біологічних наук, доцент кафедри біології, здоров’я людини та фізичної реабілітації, заступник декана з наукової роботи та міжнародної діяльності факультету ФКСЗЛ Бердянського державного педагогічного університету Віталій Гнатюк.

За матеріалами та світлинами Віталія Гнатюка,

кандидата біологічних наук, доцента кафедри БЗЛФР БДПУ


Поділитися:

  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • Print