#OpenScience: оновлення БДПУ

Упродовж багатьох років Бердянський державний педагогічний університет (БДПУ) провадить політику із поширення практики відкритої науки.

Як установа, яка проводить наукові дослідження, університет прагне створювати простір для публікації та поширення їх результатів. Ця діяльність спрямована на досягнення доступності наукових здобутків, їх багаторазовому використанню, обміну та розповсюдженню, а також поглибленню співпраці між науковцями.

БДПУ реалізує принципи відкритої науки, викладені у Перехідній стратегії Бердянського державного педагогічного університету на 2022-2026 роки. План містить положення розвитку та конкретні відкриті індикатори досягнення поставлених цілей та завдань, що робить університетську науку більш відкритою для громадськості.

З початку 2024 року було утворено нові структурні підрозділи: науково-дослідна частина та відділ інновацій, комерціалізації, трансферу технологій та інтелектуальної власності.

Для оцінки досліджень про людей та суспільство замість комісій, які створювалися щоразу за потреби, було утворено Комітет з етики досліджень.          Усі ці новостворені структури мають відповідні положення, які регламентують їх діяльність, роблячи наукову працю закладу більш прозорою.

Із 2022 року аспіранти мають більше можливостей для поширення власних наукових доробків. Однією із таких є міжкафедральний семінар, на якому здійснюється атестація здобувачів третього рівня вищої освіти. Вже апробоване нововведення, яке замінило окремі локальні кафедральні звіти, надає науковим пошукам молодих дослідників ширшого розповсюдження та можливості обговорення.

Визнаючи та цінуючи всі внески в розвиток науки та її потенціалу в університеті, БДПУ оновив рейтинг наукової діяльності, оцінюючи персональні рейтинги викладачів, кафедри та особисто завідувача кафедри, тим самим відкрито демонструючи роботу закладу. Рейтинг висвітлює кількісні та якісні показники, показники престижу, грантової та фінансової ефективності, а також студентської науки. А перегляд і коригування наданих до нього даних стають гарантом актуальності системи оцінювання і відповідності розвитку вищої освіти.

БДПУ сповідує Цілі сталого розвитку, тому активно популяризує такі дослідження в медіа та соціальних мережах. Публікації професорсько-викладацького складу університету, індексовані у Scopus, зосереджені на таких темах: якісна освіта, доступна та чиста енергія, партнерство заради досягнення цілей тощо. Поширеною темою досліджень також є питання реінтеграції деокупованих територій, вплив війни на науку, повернення молоді, служіння громаді тощо.

Науковці університету публікують статті у відкритих для широкого загалу журналах провідних видавництв: Nature, Springer, Elsevier, Sage, Wiley тощо.

Активно поновлюються матеріали репозитарію БДПУ не тільки результатами наукових пошуків, а і звітами про виконання проєктів як українського, так і міжнародного рівня, що є одним із принципів відкритої науки.

Запроваджена практика створення тематичних Бібліографічних покажчиків, які містять наукові публікації професорсько-викладацького складу з конкретної тематики. Одним із таких є оприлюднений нещодавно покажчик «Про війну на війні». Добірка порушує та поширює проблеми російсько-української війни та її наслідків. Цю ідею також підтримують проєкти «У фокусі науки» та «Війна. Досліджуємо».

Колектив БДПУ регулярно проводить тренінги та заходи з відкритої науки, серед яких «OpenDoors» та «Запитай проректора про…», а також індивідуальні консультації для кожного дослідника.

Задля інформування про заходи, можливості та принципи відкритої науки запущено Telegram-канал «Наука. Перезапуск».

Університет впроваджує найкращі практики відкритої науки, які відображені в  Декларації Сан-Франциско про оцінку досліджень (SF DORA), Гонконгських принципах оцінки дослідників, Європейській хартії дослідників тощо.

Зараз університет є одним з членів консорціуму проєкту «Відкрита наука для української системи вищої освіти» (Open Science for Ukrainian Higher Education System, Open4UA) Erasmus+ Capacity building in Higher education – STRAND-3 https://lpnu.ua/en/open4ua. Координатором проєкту від БДПУ є професор Ігор Лиман.

Бердянський державний педагогічний університет усебічно підтримує і усіляко сприяє відкритості своєї науки, вживаючи усіх можливих заходів, аби побачити результати роботи закладу міг кожен охочий.

Даря Кізілова,

Фахівець відділу інновацій, комерціалізації,

трансферу технологій та інтелектуальної власності


Поділитися:

  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • Print